Gaziantepli İşçiler Sokağa İniyor

Gaziantepli işçiler, zamlara karşı insanca yaşanacak bir asgari ücret talebiyle sokağa iniyor. İşçiler, 12 Aralık Pazar günü saat 12.00’de Balıklı Parkı'nda eylem gerçekleştirecek.

Antep’te 13 fabrikadan işçiler, yaklaşık üç haftadır toplantılar gerçekleştiriyor. Bu toplantılarda tekstil ve dokuma işçileri içerisinde yeni bir sendikal örgütlenme yaratmayı tartışan işçiler, bir yandan da zamlara ve hayat pahalılığına karşı neler yapabileceklerini konuşuyor.

İnsanca yaşanacak bir asgari ücret için mücadele etmenin yollarının da tartışıldığı toplantılarda son olarak fabrikalardan işçi temsilcileriyle bir araya gelindi. Toplantıda işçiler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri sürerken sokakta taleplerini duyurma kararı aldı.

Birliklerini güçlendirmenin yollarını konuşan işçiler, “Tekstil ve Dokuma İşçileri Birliği” ismiyle çalışmalarını sürdürme kararı aldı.

İşçiler, pazar günü gerçekleşecek eyleme dair kendi bildirilerini yazarak işçilere ulaştırma kararı aldı.

SÜRECİ İŞÇİLER ÖRGÜTLEYECEK
Toplantıda konuşan bir işçi, “İşçiler konuşuyor, geçinebilen işçi yok. Asgari ücreti dolar bazında hesaplayınca, geçen seneye dönmemiz için en az beş bin lira olması gerekiyor zaten. Üstelik asgari ücret temel ücret haline geldi. İşte görüyoruz, Antep’te bir işçi çocuklarına bakamadığını söyleyip Valiliğe çocuklarının devlet korumasına alınması için dilekçe veriyor” dedi.

- Gaziantep Haberler, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/8786939/gaziantepli-isciler-sokaga-iniyor