Gaziantepli Gazeteci Murat Güreş Meclis Gündemine taşındı

Gaziantepli Gazeteci Murat Güreş'in kitap fuarına alınmaması ile ilgili gelişmeler meclis gündemine taşındı.HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Güreş'in Gaziantep Üniversitesi ( GAÜN)nde açılan kitap fuarına alınmaması gerekçelerini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu.

İşte Meclise verilen o dilekçe ve sorular:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

Gaziantep Milletvekili

“Gaziantep 2. Kitap Fuarı” 09-14 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Kitap fuarını ziyaret etmek her yurttaşın en temel ve doğal insani hakkıdır. Her yurttaş gibi kitap fuarını ziyaret etmek isteyen,Gaziantepli Murat Güreş, gazeteci kimliğini ibraz ettikten sonra, Gaziantep Üniversitesi kampüsünün ana giriş kapısında bulunan özel güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmamıştır. Kimliği sorulup kampüse, dolayısı ile fuar merkezine alınmayan Güreş’in, Rektör Ali Gür’ün şifahi talimatı ile kesinlikle içeri alınamayacağı belirtilmiştir. Gaziantep Üniversitesi güvenlik amiri ve yetkilileri ile görüşen Güreş’e, kesin bir dille içeriye alınmayacağı belirtilmiştir. Güreş, neden içeri alınmadığına dair yazılı gerekçe istediğinde ise üniversitenin özel güvenlik görevlileri konunun şifahen söylenmesinden kaynaklı herhangi bir belge veremeyeceklerini söylemişlerdir. Bunun üzerine bu durumun tutanak altına alınmasını talep eden Güreş’in tutanak tutmasına dahi izin verilmemiştir. Gaziantep Üniversitesi’ne yönelik eleştirel haberleri ile tanınan ve zaman zaman bu haberleri nedeniyle yargılanan gazeteci Güreş, TÜYAP tarihinde belki ilk kez fuar merkezine alınmayan, girişi yasaklanan gazeteci olarak anılacaktır. Düzce Üniversitesi Yüksek Lisans öğrenci olan Güneş, Türkiye’deki tüm üniversitelere bilimsel çalışmalarını yapabilmesi için serbestçe girmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

- Gaziantep Haberler, Eğitim, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7934461/gaziantepli-gazeteci-murat-gures-meclis-gundemine-tasindi