Demokratikleşme paketi Türkiye için yeni bir kapı açacak mı?

Erkan Arkut
Erkan Arkut

Demokratikleşme paketi Türkiye için yeni bir kapı açacak mı…
Sonunda başbakan Erdoğan, beklenen demokratikleşme paketini açıkladı. Pakette kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, farklı dilde eğitim ve seçim barajında değişiklik gibi düzenlemeler dikkat çekiyor. Pakette eski köy isimlerinin verilmesi, öğrenci andının kaldırılması, Hacı Bektaş Üniversitesi, “x, w ve q” harflerinin kullanılabilmesi ve Roman Enstitüsü gibi birçok yenilik de var.
Bildiğiniz gibi Türkiye üzerinde Özal, Ecevit, Demirel hükümetlerinden beri uzun süredir çok yoğun bir baskı var. Dış güçler bir yandan bastırıyor, Ergenekon Terör örgütü bir yandan bastırıyor. Türkiye bir yandan tam 30 yıldır PKK ile mücadele edip bölünme tehlikesi geçiriyor. Ülkede sürekli ırk ve mezhep ayrılıkları körükleniyor, bağnazlık ve yobazlık durmadan kışkırtılıyor. Toplum korku zemini üzerinde yaşamaya mahkûm ediliyor. Laikler ve yobazlar karşı karşıya getirilip ülke içerden çökertilmeye çalışılıyor. Böylece Türkiye elit batılı güçler tarafından adeta kukla gibi yönetilecek ve hiçbir zaman yörüngeden çıkmayacak, asıl istenen bu.
Fakat ne kadar plan yapılırsa yapılsın, ne kadar tuzak kurulursa kurulsun Türkiye güdüme girmiyor ve girmeyecek de. Başbakan Tayyip Erdoğan doğruyu söylemek gerekirse Özal, Demirel, Ecevit gibi boyun eğmedi ve eğmeyecek. Bunu da Ergenekon Terör örgütünün üzerine gitmesi ile ve batı dünyasına karşı dimdik durmasıyla gösterdi. Sonuçta Türkiye terör örgütlerinden arınıp refaha ulaşma yolunda hızla ilerliyor.
Demokratikleşme paketine gelirsek, Türkiye’nin daha çağdaş olması için atılan adımlardan biri bu. Uzun süredir birçok kesimi rahatlatma ve onların beklentilerini karşılama adına yapılıyor. Burada amaç halkın huzurunu ve mutluluğunu sağlamak. Ama burada her kesimin rahatından bahsediyoruz. Kürt’te, Laz’da, Çerkez’de, Alevi’de, Sunni’de, Hristiyan’da, Musevi’de bu ülkede rahat edecek, özgürce dilediği gibi yaşayacak. Herkese sevgi ve kardeşlik duygusu aşılanacak, milli birlik ve beraberlik her şeyin üzerinde tutulacak.
Ülkede gerçekleşecek olan dil eğitimi konusuna gelince isteyen istediği dili öğrenebilir ama bu ülkenin resmi dili Türkçedir, başka bir dilde eğitim her zaman söylediğimiz gibi bölünmenin diğer bir adıdır. Andın kaldırılması konusunda ise burada yer alan Türklük kavramının ırkçılık olarak düşünülmemesi gerektiğini söylemeliyiz. Ama bu anttan rahatsız olanlar varsa bunda da düzenleme yapılabilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Laz, Kürt, Çerkez, Boşnak, Arap, Türkmen, Arnavut, vs. gibi farklı etnik kökenlerden herkesi içine alacak, birlik, kardeşlik ve bütünlük ilkelerine dayalı yeni bir ant hazırlanabilir. Ama önemli olan bu antta birlik, kardeşlik ve sevginin aşılanmasıdır.
Demokratikleşme paketinde Kürt kardeşlerimiz de unutulmamalı. Onların huzuru, rahatı çok iyi kollanmalı. Onlar tam 30 yıldır PKK gölgesi altında korku içinde yaşıyorlar. Onlara bu devletin evlatları oldukları çok iyi hissettirilmeli. Başörtüsünün kaldırılması konusu da uzun süredir beklenen bir karardı. Bildiğiniz gibi daha önce üniversitelere başörtülü kızlarımızın alınmaması çok büyük sorun olmuş, birçok gencimiz üniversiteye gidememişti. Şimdi başörtülü kızlar üniversiteye alınıyor ve hiçbirşey de olmuyor, ülkeye o zaman da gereksiz bir korku yayılmıştı. Artık herkesin bu ülkenin demokratik bir ülke olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Başörtülü de, başörtüsüz de bu devletin vatandaşıdır ve herkes eşit haklara sahiptir. Türkiye’de insanlar arasında ayrım yapılmaması gerektiğini herkesin bilmesi şart.
Demokratikleşeme paketinin diğer bir maddesi de hazine yardımından yararlanma barajının %3'e düşürülmesidir. Kuşkusuz bu adımda bazı partilerin rahat nefes almasını sağlayacak son derece yerinde bir karardır.
Bu ülkede mutlaka yapılması gereken kadın erkek eşitliğinin sürekli gündemde tutulması ve bu konuda önemli adımlar atılmasıdır. Bizler bu ülkede daha fazla kadın milletvekili ve bakan görmek istiyoruz. Kadınlara yönelik şiddet suçları da kadınları tam anlamıyla koruyacak şekilde düzenlenmeli, çok fazla kadın ve çocuk sığınma evi açılmalı, devlet bu konuya büyük bir titizlikle yaklaşmalı.
Sonuç olarak ben bu demokratikleşme paketinin ülkemiz için çok hayırlı olacağına inanıyorum. Türkiye apaydınlık bir yola girdi artık, kimse onu döndüremez. Üzerinde mehdiyetin bereketi var, bu da bilinen ve hissedilen bir gerçek…
Erkan Arkut

- Gaziantep Haberler, Erkan Arkut tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7932466/erkan-arkut/demokratiklesme-paketi-turkiye-icin-yeni-bir-kapi-acacak-mi