Tek haritalık Gaziantep haberi. Nüfusu kaç oluyordu

İç göç Türkiye’nin en önemli sosyal olgularından birisidir. Eğer herkes kendi memleketinde yaşasaydı Türkiye bugünkü nüfus yapısından farklı bir yapıya sahip olacaktı.Gaziantep'in yapısı da değişiyor olacaktı.

TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre Türkiye’de herkesin kayıtlı olduğu nüfus kütüklerine göre aşağıdaki harita oluşturuldu. Bu haritada herkes hangi il kütüğüne kayıtlı ise o ilde gösterildi.

@drdatastats’ın hazırladığı haritaya göre bu kapsamda; 15.52 milyonluk İstanbul sadece 2.56 milyon, 5.64 milyonluk Ankara 2.02 milyon, 4.37 milyonluk İzmir 1.98 milyon Gaziantep 1 milyon 694 bin 584 olurdu.

Türkiye’de herkes kendi ilinde yaşasaydı Türkiye’nin en kalabalık ili artık İstanbul olmayacaktı. Hatta Türkiye’nin en kalabalık ili Şanlıurfa olurdu. İkinci en kalabalık il ise Konya olurdu. İstanbul ancak en kalabalık üçüncü şehir olurdu ve nüfusu sadece 2.540.686'da kalacaktı.

Diyarbakır dördüncü, Ankara beşinci ve İzmir altıncı kalabalık şehir olurdu. 2019 yılında nüfusu 83.154.997 kişi olan Türkiye’nin nüfusu daha dengeli dağılmış olacağı da böylece gözler önüne serilmiş oldu.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7926301/tek-haritalik-gaziantep-haberi-nufusu-kac-oluyordu