Darbe olacağını önceden bilenler

Burhan Özbey
Burhan Özbey

Görünen o ki...

15 Temmuz hain darbe girişiminin oluşum şekli...

Kamuoyunda, basında ve çeşitli mahfillerde konuşulmaya ve tartışılmaya daha uzun süre devam edecek...

15 Temmuz oldu geçti, ancak kimi çevrelere göre "gizemi" sürüyor...

Darbe planı önceden biliniyor muydu, ya da bir başka iddiaya göre; "kontrollü bir darbe" miydi?

Şu gerçek ki hiç tartışmasız, hain darbe girişimiyle ilgili pek çok soru yanıt bekliyor...

***

Şunda şüphe yok.

Darbe girişimi tiyatro değil, gerçek.

Yönetimlerce ülke sathında yıllarca beslenen, korunan, "ne istedilerse verilen" vatan haini FETÖ'nün 15 Temmuz'da yaptığı; alçak, şerefsiz bir darbedir.

Bilindiği üzere,...

"Darbeyi Araştırma Komisyonu" diye TBMM'de grubu olan partilerin milletvekillerinden oluşan bir komisyon kuruldu.

Komisyon darbenin aydınlatılması için çalışmalar yapacak ve sonunda bir rapor düzenleyecekti...

***

Düzenlendi...

Ama ne çalışma ve ne rapor(!)

Komisyon Başkanı AKP'li Burdur Milletvekili Reşat PETEK, raporun tek yazıcısı olarak neyi uygun gördüyse rapora onları aldı...

Olayın, darbenin aydınlanmasında ve yargıya yardımcı olmasında, en küçük etkisi ve yararı olmadı.

Talimatla kurulan ve işletilen komisyon. yukarılardan gelen talimatla sonlandı ve inandırıcı ve ikna edici olmayan bir rapor düzenlendi

***

Partisinden ihraç edilen MHP milletvekili ve istihbarat uzmanı, Prof. Dr. Ümit Özdağ, "Türk'ün Vatanla İmtihanı" adlı bir kitap yayınladı. Kitap Destek Yayınları'ndan Nisan 2017'de çıktı...

Bakın sayın Özdağ kitabında ne diyor?

"FETÖ, TSK'ya 2002'ye kadar sızmıştır. 2002 sonrasında ise Erdoğan tarafından TSK'ya yerleştirilmiştir. Bundan dolayı, Erdoğan FETÖ'nün TSK içindeki gücünün bir darbe için yeterli olduğunu bilmektedir. Ancak arzu ve kapasitenin olması, darbe yapacağı anlamına gelmemektedir." (Syf: 109)

" Emekli İstihbarat Albay Mustafa Güler, 11 Şubat 2015'te yayımlanan 'Brütüslerin Savaşı: PKK mı Daha Tehlikeli, Cemaat mi ?' yazısında FETÖ'nün emir komuta dışı bir askeri darbe için bütün hazırlıkları yaptığını yazmıştır" (Syf: 111)

"15 Temmuz darbe girişimi konusunda söylenebilecek şey, bu darbenin Erdoğan tarafından bilindiğidir.. Erdoğan ve Türk İstihbaratı sadece darbeyi bilmekle kalmamış, FETÖ'ye darbe girişiminden haberdar olduğu mesajını da yollamıştır." (Syf: 114)

"Aslında bir FETÖ'cü darbenin daha erken tarihlerde 2015'den itibaren Erdoğan tarafından beklendiği anlaşılmaktadır. Hatta Erdoğan bir FETÖ'cü darbede Hava kuvvetlerinin Saray'ı bombalayacağını düşünerek, Saray'ın etrafında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bağımsız bir hava savunma sistemi kurmak için bazı girişimlerde bulunmuştur.

Darbeye girişen komuta kademesinin isimleri Genelkurmay'a ve Erdoğan'a başta Balyoz ve Ergenekon mağdurları derneği olan Kumpas-Der tarafından defalarca verilmişken bu kişileri araştırmamış ve takibe almamış olmaları düşünülemez. (....)

Peki. Erdoğan ve Fidan'ın bilmedikleri nedir?

Birincisi, FETÖ'cülerin hangi tarihte darbe yapacaklarını bilmiyorlardı. İkincisi, muhtemelen genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının FETÖ'cü darbe karşısında nasıl tavır alacaklarını bilmiyorlardı.(Syf:115)

***

Gelin de şimdi kafanız karışmasın ve işin içinden çıkın...

- Gaziantep Haberler, Burhan Özbey tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7915880/burhan-ozbey/darbe-olacagini-onceden-bilenler