Avukatlara ikinci müdahale: Darp edilip tekmelendiler

Baro başkanları ve avukatlar Ankara girişinde yağmur altında bekleyişini sürdürürken, avukatlara polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalede ÖHD Ankara Şube Eşbaşkanı Şevin Kaya, polisler tarafından yere düşürülerek, tekmelendi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı'da dün polis tarafından darp edilmişti

Türkiye’nin her yerinden “savunma yürüyüşü” yapan baro başkanlarının Ankara girişi Eskişehir yolunda bekleyişi devam ediyor. Polis tarafından Ankara’ya girişleri engellenen baro başkanlarının etrafı polis barikatlarıyla çevrili. Barikat içerisinde çıkan gazeteciler, baro başkanları tekrar içeri alınmıyor.

Ankara Barosu avukatlarından bir kısmı akşama doğru baro başkanlarının yanına gitmek istemesi üzerine polis tarafından engellendi. Duruma tepki gösteren avukatlar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Bir avukatın bu sırada “müvekkillerimiz gözaltında izin verin görüşmek istiyorum” demesi dikkat çekti.

TIKLA İZLE

Öte yandan baro başkanlarının şantiye alanında çıkmasını isteyen Elya Center yetkililerinin de işçileri toplayarak, beklediği görüldü. Bu duruma tepki gösteren avukatlara polisin “onların özel mülkü çıkmanızı istiyorlar” demesi dikkat çekti.

SAĞANAK YAĞMURA RAĞMEN BEKLEYİŞTELER

Avukatların bekleyişi devam ederken, kentte sağanak yağış başladı.

AVUKATLARA MÜDAHALE

Baro başkanları ve avukatların bekleyişi devam ediyor. Yağmur yağması sırasında baro başkanlarına desteğe gelen Ankara Barosu üyelerine polis tarafından müdahale gerçekleşti. Müdahale sırasında kimi avukatlar yere düşerken, bir kısmı da polis tarafından darp edildi. Desteğe gelen avukatlar barikat arkasında duran baro başkanlarından 50 metre uzağa götürüldü. Avukatlar bu duruma tepki göstererek protesto etti. Bir kadın avukat tepkisini “kahrolsun yağmurda da saldırıyorsunuz” diye gösterdi.

ÖHD EŞBAŞKANI TEKMELENDİ

Darp edilen avukatlardan birinin de Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şube EşBaşkanı Şevin Kaya, polis tarafından iteklenerek, yere düşürüldü. Kaya, polisler tarafından tekmelendi.

Avukatlar müdahaleyi “savunma susturulamaz” sloganları ve alkışlarla protesto ediyor. Polisler barikatın içindeki baro başkanlarının çıkmasına sizin vermezken, dışarıdakilerin de içeri girmesine izin verilmiyor. Polisler kurdukları barikat yanı sıra baro başkanlarını araçlarıyla da çembere aldı. Baro başkanları dışarıdaki avukatlar tarafından görülmesine izin verilmiyor.

Baro başkanları ve avukatların yağmur altında bekleyişi devam ediyor.

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7906737/avukatlara-ikinci-mudahale-darp-edilip-tekmelendiler