Prof. Dr. Haluk Savaş vefat etti

KHK ile görevinden ihraç edildikten sonra beraat etmesine rağmen uzun süre pasaport verilmemesi nedeniyle yurt dışında kanser tedavisi olamayan Prof. Dr. Haluk Savaş, yaşamını yitirdi.

Uzun süredir hem KHK’lıların hakları için hem de kanser ile mücadele eden Prof. Dr. Haluk Savaş, yaşam mücadelesini kaybetti.

Prof. Dr. Haluk Savaş, Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken 15 Temmuz’un ardından 2016 yılında KHK’yle ihraç edildi. Daha sonra cezaevine giren Savaş’a burada kanser teşhisi konuldu. Ameliyat olan Haluk Savaş, daha sonra yurt dışında tedavi edilmek istendi ancak ülkeden çıkışına izin verilmedi. Kamuoyunda tepki çekilen uygulamanın ardından Savaş adına kampanyalar başlatıldı. Bunun üzerine Savaş’ın yurt dışına çıkışına izin verildi

Prof. Dr. Haluk Savaş, bilimsel çalışmaları dünya çapında en çok atıf alan Türk psikiyatristlerinden biriydi. KHK ile ihraç edilen ve ardından tutuklanan Savaş, cezaevindeyken pankreas kanserine yakalanmıştı. Mahkeme Savaş için beraat kararı vermiş ve yurt dışı çıkış yasağını kaldırmıştı. Ancak Savaş'a pasaport verilmemişti.

Prof. Dr. Haluk Savaş Türkiye’de yaşanan KHK zulmüne karşı mücadelenin de sembol isimlerinden birisiydi.

Savaş aynı zamanda KHK’lıların mağduriyetlerini anlatan KHK TV Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7906269/prof-dr-haluk-savas-vefat-etti