Celal Doğan'dan İnciler !...

Atilla Karaduman
Atilla Karaduman

Gaziantep'in efsane başkanı Celal Doğan bilindiği gibi soldan sağa çark edenlerden.

İşte size Celal Doğan'ın son açıklamalarından inciler:

X Yunus Emre’nin, odun taşıyan anlayışı vardır. 1957de Demokrat Parti iktidar olduğunda işçiler, yoksullar, garibanlar vardı. Bugünkü Demokrat Parti’de de aynı manzara var müteahhit veya iş adamı göremiyorsunuz.

X 1950’de Adnan Menderes iktidara geldiğinde yoksullarla ayağa kalktı. O dönemde sadece Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi değil, milletin ayağa kalkmasıydı ve beyaz devrim olarak nitelendirildi.

X Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyesi Celal Doğan, Demokrat Parti’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinden çıkmış başka bir parti anlayışı olduğunu söyledi. Kendisinin de DP’de bulunmasındaki amacı açıklayan Doğan, ideolojik ayrılıkların keskin olmadığı bir ortamda herkesin bir meseleyi toparlama anlayışı içinde olduğunu açıkladı.

X DP GİK üyesi Doğan, Demokrat Parti’nin kaptanlarının kullandıkları gemiyi asla batırmayacaklarını ve yüzdürmeyi bilen insanlar olduklarını açıkladı.

Şimdi bu dört satılık açıklamalara bakarsanız bile Celal Doğan'ın ne tür bir evrim geçirdiğini anlamakta zorlanmazsınız!

Ülkenin Küçük Amerika olmasını sağlayan, her mahallede bir milyoner yaratma felsefesiyle ortaya çıkan ve Cumhuriyet Kazanımlarını ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapanlara yağdırılan övücü sözler karşısında insanın; Bu ülkeyi solcular bu hale getirdi herhalde" demesi içten bile değil.

Demirel Menderes'in, Özal, Demirel'in, Erdoğan Özal'ın devamı olduğunu ve hepsinin Demokrat Parti ruhuyla harekat ettiklerini açıklaması acaba Celal Doğan'da hiç mi iz bırakmamıştır?

Bilmeyenler için anımsatayım; Tansu Çiller bile Celal Doğan'a milletvekilliği teklifinde bulunmuş, Özal ise Celal Doğan'ı çok sevdiğini ve başarılı bulduğunu açıklamıştı.

Şimdi Celal Doğan'a şöyle bir soru yöneltsem ve desem ki: Türkiye'de en sevdiğiniz gazeteciler hangileridir?

Sayın Celal Doğan teretdütsüz: Hasan Cemal, Hadi Uluengin, Cengiz Çandar, Ali Bayramoğlu,

Ertuğrul Özkök filan diyecektir.

" Çoban Yıldızı" nda kendine yer bulamayan, bir ara Kürt Partisinin liderliği için adı geçen Celal Doğan'ın bu siyasi manevrasını en iyi anlayacak olanlar ise: Mesut Yılmaz ve kardeşi ile MGN'nin sahibi olacaktır.

İsterseniz kendisine de sorun; İnanıyorum ki Cavit Çağlar'da Celal Doğan'ın gönlünde taht kurmuş politikacılardan birisidir. Tıpkı merhum Ecevit'in manevi oğlu gibi gördüğü eski bakanlardan birisinin olduğu gibi.

Celal Doğan'a Gaziantep Büyükşehir Belediye ile Gaziantepspor'un başkanı iken, Türk ekonomisini ve siyasetini tepe takla çeviren ve ülkemizin her yönü ile ABD ve AB emperyalizmine bağlanması için elinden geleni yapan, sonra da Amerika tarafından başka görevle ödüllendirilen Kemal Derviş'i sorun.

Size; Türkiye'nin ancak Kemal Derviş gibi insanların katkısı ile kalkınacağını söyleyecektir.,

İnanmayanlar arşivlere bakabilirler.

Bir zamanlar ANAP'ın kurucuları arasında da yer alan eski Dev-Genç'li Cavit Kavak vardı Türk politikasında.

Köşeyi döndü ve kabuğuna çekildi( mi)

Hayır... Yalnızca unutuldu!

İşte benim sevgili ülkemde politika böyle yapılıyormuş!

Bu arada Celal Doğan'ın " açılım" konusundaki görüşünü de merak ediyor musunuz?

Onu da bir başka gün yazacağım

- Gaziantep Haberler, Atilla Karaduman tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7905920/atilla-karaduman/celal-dogandan-inciler