GAÜN “TİMELİNE TRAVEL” PROJESİ EKİBİ İSTANBUL’DA

Gaziantep Üniversitesi’ne (GAÜN) Avrupa Birliği projeleri alanında bir başarı daha ekleyen “Zamandizin Yolculuğu: Mimarlık Tarihi Öğrenimi ve Öğretimi için Alternatif Bir Uygulama”adlı projenin üçüncüulusötesi toplantısı Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın finanse edilen proje kapsamında GAÜN’degerçekleşen başlangıç toplantısının ardından ikinci toplantı Polonya’daBeşeri ve Ekonomi Bilimler Üniversitesi (AHE) ev sahipliğinde geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşmişti. Projenin önemli ayaklarından biri olan bu üçüncü toplantıya ise evsahibi Yeditepe Üniversitesi ekibinin yanı sıra, projenin koordinatör kurumu GAÜN Mimarlık Fakültesi proje ekibi,İtalya’dan Bologna Üniversitesiekibi ve Polonya’dan AHE ekibi olmak üzere toplamda 16 kişi katıldı.

Projenin Koordinatörü ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özgüleş,İstanbul’da çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Bu toplantıda birçok önemli karar almanın yanı sıra, projenin ilk safhasındageliştirilen ve kısa süre önce aktif hale gelen ‘Timeline Travel’adlı web uygulamasının tanıtımını da yaptık. Ayrıcagelecek ay aktif hale getirmeyi planladığımız ‘TimelineTravel’e-öğrenme platformunun içeriğine ve teknik ayrıntılarına dairönemli kilometre taşlarını belirledik. Önümüzdeki günlerde ‘Timeline Travel’ uygulamasını Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştireceğimiz bir etkinlikle tüm öğrencilerimize ve personelimize tanıtmayı planlıyoruz” dedi.

Projenin ilk etabında, mimarlık tarihi eğitimini keyifli ve kolay öğrenilir hale getirmek için bir zamandizin (kronoloji) ile bir haritayı temel alan ve internet üzerinden erişebilen dijital bir uygulama (Timeline Travel Tool) geliştirildi. Proje ekibi tarafından hazırlanan içerik (İstanbul ve Ravenna şehirlerinin mimarlık tarihi veritabanı) uygulamayaentegre edildi. İkinci aşamada isebir e-öğrenme platformundan oluşturduktanve mimarlık tarihi dersleri için yepyeni bir müfredat hazırlanıyor. Bu yeni uygulama ve müfredatın başarısı, GAÜN’de gerçekleştirilecek test dersleriyle sınanacak ve sonuçları bir makaleyle paylaşılacak.

- Gaziantep Haberler, Eğitim, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7905388/gaun-timeline-travel-projesi-ekibi-istanbulda