Gaziantep Haberler Sordu, Emine Ülker Tarhan Yanıtladı.

Anadolu Partisi Genel Başkanı ve Ankara MilletvekiliEmine Ülker Tarhan,gaziantephaberler.com 'dan Atilla Karaduman'ın gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

İŞTE O SÖYLEŞİ

gaziantephaberler:
Anadolu Partisi’nin neden kurulduğu, amacının ne olduğu çok yazıldı. Sizin de bu konuda birçok demeciniz oldu. Bizim sorumuz biraz daha farklı olacak. Gaziantep, bildiğiniz gibi Türkiye’nin en sorunlu illerinden biri. Suriyeli göçmenlerin büyük çoğunluğu Gaziantep ve çevresinde konuşlandırıldı. Suriyeli göçmenler konusunda düşünceniz nedir? Nasıl çözümlenebilir bu sorun?

TARHAN: Tüm Türkiye çok iyi biliyor ki, bu tamamen AKP’nin dış politikasıyla ilgili bir konu. Derinlik stratejisinden vurgun yemiş haldeler. Eğer Hükumet, Türkiye komşu bir ülkenin rejimine kafayı takmasaydı, sınırlarımızdan da bu kadar büyük geçiş olmazdı. Suriye bizim sınır komşumuz, ülkemizin çıkarları çerçevesinde bir tutum geliştirilmeliydi. Kaldı ki, Ortadoğu’daki tüm sorunlar Suriye kaynaklı değil aslında, ama iktidara göre sadece Esad giderse, Ortadoğu güllük, gülistanlık olacak. Dünya siyaseti bunu elbette bunu böyle kabul etmiyor, ama iç politika için müthiş bir malzeme yapıldı. Bir ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duymayacaksınız ve gerekirse onu yıkmaya çalışan IŞİD, Özgür Suriye Ordusu, El Kaide gibi terör örgütlerine sempati duyacaksınız. Terörü desteklediğiniz iddiaları ayyuka çıkacak. Konsolosluk görevlileriniz rehin alınacak, uçağınız düşürülecek, ülkeniz savaş tehlikesi altına girecek. Böyle bir anlayış ülkeyi bırakın mülteci sorunu savaşa sürükler. Nitekim hala o tehdit var. Sınırlarımız delik deşik, tam bir kaos. Terör örgütleri, artık Suriye’nin de kontrol edemediği kuzey bölgesinde güçlenip de sivil halkı da yok etmeye başlayınca, insanlar haklı olarak Türkiye’ye sığınma mecburiyetinde kaldı. Evet, ortada bir insanlık dramı olduğu kesin. Elbette kapılarımızı canını kurtarmaya çalışan insanlara açacağız, ama bu hale gelmemizin tek nedeni yanlış politikalardır. Sayıları neredeyse 2 milyonu aşan Suriyeli göçmenlere Türkiye, örneğin üniversiteye giriş gibi kendi vatandaşlarına vermediği imtiyazlar verdi. Bu sorunu yaratanlar şimdi çözemiyor. Suriyeli vatandaşlar Türkiye’de yaşamaktan mutlu değil, ülkelerine, topraklarına dönmek istiyor, onlarla yaşayanlar da şikayetçi. Bunun tek yolu, Suriye ile olan ilişkileri düzeltmek ve ciddi ve ülkemizin ve insanımızın iyiliğini ve çıkarlarını gözeten bir gerçekçi politika izlemek. Ancak bu sayede Suriyeli göçmenleri yeniden ülkelerine dönmeleri sağlanabilir.

gaziantephaberler: Fransa’da gerçekleşen ve bir katliamla sonuçlanan son terör eylemi için ne düşünüyorsunuz? Dünyada bir İslamafobi diye korku oluştu Bunun da şimdilik duracağı yok gibi. Hıristiyan dünyasının yeni bir “Haçlı Seferi” başlatması mümkün mü?

TARHAN: terör, düşünceye tahammülsüzlük ve onu öldürerek susturmak insanlık dışı bir olay. çok derin bilinçaltları, emperyalizmle yoksulluğun savaşı, hoşgörüsüzlük, ifade ve düşünce özgürlüğüne bakışla ilgili sorular var olayda belli ki. Ama bana göre, ifade özgürlüğüne saygı kesinlikle ortak bir evrensel değerdir ve buna yönelik tüm saldırılar insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Terör özgürlüklerin en büyük düşmanıdır. Haçlı seferi konusuna gelince, ben öyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Zaten batının doğuya bakışından kaynaklanan ve topyekün bir ezen, ezilen çelişkisi yeterince yaşanıyor. Tek kutuplu dünyada her türlü harita dizaynını bazen kanla da olsa, kolaylıkla yapılıyor zaten. özel olarak sefere çıkma ihtiyacı yok. Olay muhtemelen, kara bir leke olarak kayıtlara geçecek ve gerçekten tıpkı 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerinin yıkılmasından sonra gelen “utanç” sessizliğine dönecek. Ama en çok bu saldırıya karşı olan ama batıda yaşayan Müslümanlar zarar görecek bu durumdan. Çünkü tepkinin onlara yönelme ihtimali doğacak.

gaziantephaberler: Partinizin CHP’nin oylarını böldüğü sık sık dillendiriliyor. Bir yığın dedikodu üretiliyor partiniz ve amaçları konusunda. Bu konularda söylemek istedikleriniz?

TARHAN: Biz bir halk hareketiyiz. İmece usulü ile kurulduk. Kimseye, ne sermaye, ne medyaya sırtımızı dayamadık, sadece halka güvendik. Dedikodu eğer üretiyorsanız yapılır. Bu mesele değil. Biz büyük bir dava için, kutuplaşan, değerlerinden kopartılan, bir suç şebekesi tarafından yönetilen, yoksullaşan, özgürlükleri daralan Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulmak için yola çıktık. Bir kısır döngüyü kırmak istiyoruz. Yıllardır aynı tablo, akp nin artık yolsuzluğu bir yönetim anlayışı haline getiren cüretini kırabilecek siyasi hareket yok. her seçim birbirinin aynı, sonuç hiç değişmiyor. Artık insanlar sandığa gitsek de gitmesek de fark etmiyor duygusunda. Bu demokrasiye olan inancı da yıkıma uğratıyor. Oysa bir partinin daha meclise girmesi halinde tablo tamamen değişir. Oyları böldüğümüz konusu Anadolu Partisi’ne yapılan altı en boş ama pirim yapan neredeyse tek eleştiri. Oylar bölünmesin diye, neredeyse 1970’li yıllardan beri aynı korkularla hareket ediliyor. Hele hele son 13 yıla bakın. oylar bölünmedi de muhalefet bir başarı mı kazandı? Hep oylar bölünmesin diye, bu ülkenin cumhuriyete büyük bir sadakatle bağlı insanları sandığa her gidişlerinde CHP’ye oy verdiler. Belki uzunca bir dönem de bunu yapmakta haklıydılar. Ama karşımızda artık öyle bir CHP var ki, kendisini bu ülkenin kurucusu olan Atatürk’ün karşısında görüyor, ilkelerinden kopmuş durumda, ne olduğunu izah edemez halde ve yönetilemiyor. Bunu bir kadermiş gibi kabul etmek zorunda mıyız? Halkın önemli bir kesiminin ifade ve temsil edilme hakkını hep aynı korkularla baskı altına aldılar da ne oldu? Sadece koltuklarını korudular. Haziran ayındaki seçimlere de CHP kaybedeceğini bilerek giriyor. Bizzat yönetimi itiraf ediyor. Böyle bir ana muhalefet anlayışı olmaz. Ana muhalefet, bir sonra ben iktidarım demektir. Anadolu Partisi’nin belli bir kesimin oyunda gözü yok, herkesin oyunu istiyoruz. CHP’nin en büyük sorunlarından biri aritmetiği bilmemesi. Cumhurbaşkanlığı seçimi son örnek olmak üzere hesap hataları ile meşhur olan chp yönetimi şunu bilmeli ki, kendisine oy vermeyecek kitlelerin sığındığı bir limanız artık. Son seçimde 15,5 milyon insan sandığa gitmedi. O sandığa gitmeyenler temsil edilmediklerini düşündükleri için gitmedi o oyların bir kısmı, Anadolu Partisi’ne dönerse, biz CHP’yi bölmüş mü olacağız? Kaldı ki, her kesimden oy almak hakkımız. CHP' nin kendisini temsil etmediğini düşünenler de buna dahil.

- Gaziantep Haberler, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7904077/gaziantep-haberler-sordu-emine-ulker-tarhan-yanitladi