Kaz Dağı'nın Eteğinde Kaymakama ' Eşekler Anırıyor ' Şikayeti !..

Kaz Dağları’nın hemen eteğindeki Mehmetalan Köyü’ndeyiz. Etrafta kimsecikler görünmüyor. Sonra özellikle kadın ağırlıklı köyün tüm yaşlılarını “ Mehmetalan Köyü Kültür Merkezi”nde buluyoruz…
7 Gün önce “ Hakka Yürüyen”Şehriban Ebe’nin taziyesindeler. İmcece usulü yaptıkları yemekleri hep birlikte yiyorlar.


Tamamı Türkmen Alevisi ( Tahtacılar) Zeytinli Bölgesi ve çevresinde 9 Türkmen köyü var. Balıkesir’in Edremit ilçesi’ne bağlı Mehmetalan Köyü…


200 YILLIK KÖY

Mehmetalan Köyü yakınlarına yapılması planlanan Zeytinli Barajı’na karşı köylülerin direnişi devam ediyor.. 16 Ekim 2014 sabahı fizibilite çalışması yapmak için bölgeye giden DSİ ve şirket yetkililerinin bölgeden toprak almasına izin vermeyen köylüler, “Dereler özgür aksın, baraja hayır” yazılı pankartla eylem yapmış. Özellikle de güvenlik görevlilerine karşı durmada kadınlar ön plana çıkıyor.
İyon Kültürü’ndeÇeşmelerin, Şelalalerin ve ormanların tanrıçası” olarak geçen Feronia adında hoş bir kırevinde buranın sahibi Kader Koç’la konuşuyoruz. Kader Hanım, köyün sözcüsü gibi.Anlattıkları ise hem güldürücü hem de düşündürücü nitelikte.


KAYMAKAMA “ EŞEKLER ANIRIYOR” ŞİKAYETİ


Florası özelliklede bahar aylarında dünyaca ünlü olan Mehmetalan Köyü’nün ortasından Zeytinli Çayı geçiyor. Büyük kentlerde yaşayanların gözdesi. İşte bu anda Kader Koç giriyor devreye:

Toplam 9 köyüz. Şu ana kadar köylerimizden yalnızca birinde İstanbul’dan gelen bir aileye ev satıldı. Ancak yeni ev sahibesi 3 kez Edremit Kaymakamlığına “ Burada eşekler anırıyor. Köpekler havlıyor, Horozlar ötüyor. Şikayetçiyim” yazılı bir dilekçe vermiş. Kaymakam geldi görüştük. Burası bir köy. Elbette eşekler anıracak. Yılda 1-2 ay Kaz Dağlarının nefesini solumak için gelenlere misafir olarak kapımız açık. Ancak karar aldık. Artık hiçbir yabancıya ev satmayacağız. Biz topraklarımızı koruyacağız.Burada doğduk ve öleceğiz. Eğer, köyümüzü, floramızı, suyumuzu korumanın adı Faşistlikse biz Faşistiz.

KÖYDE KEÇİ BESLEMEK YASAK !


Tarım ve hayvancılıkla geçinen Mehmetalan Köyünde yasalar gereği bir de yasak yürürlükte. Köy içerisinde “ keçi beslemek” yasak ve cezası var. Ancak köyden 500 metre ileride besleyebiliyorsunuz. Bu kez de devreye hayvancılıkla uğraşan İsmail Endez giriyor ve ekliyor: “Vatandaş bizden keçi peyniri istiyor.Biz yok deyince de şaşırıyorlar. Keçi besleyemezsek keçi peyniri yapamayız ki. Böyle yasa olur mu?

TOKİ MEZARLIĞINA GİRMEYECEĞİZ

Baraj yapımına sonuna kadar direneceklerini belirten Mehmetalan Köylüleri, “ Baraj yapılırsa; Köyümüz ve tarlalarımız sular altında kalacak. Bizleri de TOKİ’nin yapacağı çok katlı apartmanlara yerleştirecekler. Bu, bizlerin ölümü demektir. Devlet vatandaşını yoksullaştırır mı? İşte bizlere bunu yapmaya çalışıyorlar. Şu ana kadar direndik. Direnişimizi de sürdüreceğiz” diyorlar.

Atilla KARADUMAN -
Fotoğraflar için foto galeriye bakınız


- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7904034/kaz-daginin-eteginde-kaymakama-esekler-aniriyor-sikayeti