Tekmeci Yusuf Yerkel, Floyd için Twit Attı Gündem Oldu

Soma faciası sonrasında bir madenciyi tekmeleyen Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin siyahi George Floyd'u öldürmesiyle Twitter'da “Kötülüğün sıradanlığı” yorumunu yapması sosyal medyada gündem oldu.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında meydana gelen ve 301 emekçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan madenci katliamının ardından ilçeye giderek özel harekatçıların yere yatırdığı bir madenciyi tekmeleyen Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd adlı siyahı öldürmesiyle ilgili “Kötülüğün sıradanlığı” yorumunu yaptı.

Yurttaşlar sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla Yerkel’in “yüzsüz” olduğunu vurguladı.

‘Soma tekmecisi’ Yerkel’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yaşanan durumu Hannah Arendt’in “kötülüğün sıradanlığı” kavramıyla açıklamaya çalışması dikkat çekti. Yerkel şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.”

İŞTE TEKMECİ YUSUF YERKEL'İN O PAYLAŞIMI

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7901198/tekmeci-yusuf-yerkel-floyd-icin-twit-atti-gundem-oldu