Gaziantep'te Ekmek Tartışması

Şahinbey Belediye Meclisi'nde ekmek tartışması yaşandı. Aylardır indirimli fiyattan satılan ekmeğin 50 kuruştan, 70 kuruşa yükseltilmesini CHP'li Nihat Bencan belediye meclisinde gündeme getirdi. Başkan Tahmazoğlu da gerekirse Gaziantep'e yetecek kadar ekmek üretebileceklerini belirterek, fırıncılara gözdağı verdi.

Şahinbey Belediye Meclisi'nin dün yapılan toplantısında, gündemde bulunan 14 madde görüşüldü. Mehmet Tahmazoğlu başkanlığındaki toplantıda gündem dışı söz alan CHP'li Nihat Bencan, tarifedeki fiyatı 70 kuruş olmasına rağmen ekmeği aylardır 50 kuruşa satan ancak bayram öncesi ekmeği tarifedeki eski fiyatına getirerek 70 kuruşa satmaya başlayan fırıncıları eleştirdi.

Bencan "Her zaman her yerde fakir fukara diyoruz. Ancak bayram öncesi aniden yüzde 40 artış geldi geldi. Ne olduda ekmeğin fiyatı arttı. Bunu nasıl engelleyebiliriz.?" dedi.

Bunun üzerine Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu devreye girerek, "Biz ticareti esnafa bırakmak istiyoruz. Ancak suistimallere de izin vermeyiz. Gerekirse Gaziantep'e yetecek ekmeği üretiriz" şeklinde konuştu.

İŞÇİLER ARASINDAKİ MAAŞ DENGESİZLİĞİ!..

Bu arada, CHP'li Meclis Üyesi İlhan Dağdeviren temizlik işçileri arasındaki ücret dengesizliğini gündeme getirdi. Dağdeviren "Özel şirkette çalışan temizlik işçisi az maaş, kadrolu işçi daha fazla maaş alıyor. Bu işçilerden birisi kaldırımın bir tarafını, diğeri öbür tarafını süpürüyor. Ancak aldıkları ücret arasında uçurum var. Bunlar gideliremez mi?" diye sordu.

Başkan Tahmazoğlu da "Belediye bünyesindeki işçiler sendikalı ve kadrolu. Özel şirket işçilerinin az maaş aldığı doğru. Burada sendika temsilcisi Nihat Bencan var. Gelin işçilerin maaşını bir havuzda toplayalım, eşit dağıtalım" deyince, Bencan "O işçi arkadaşlarımızında sendikalı olmalarına izin verin. Onlarda hakettiği ücreti alsın. Kadrolu çalışanların maaşını düşürmek doğru olmaz" diye konuştu.

Şahinbey Belediye Meclisi'nde mehmet tahmazoğlu 8 ayda yaptıkları icraatları anlatırken, mecliste ayrıca üyeler birbirleriyle bayramlaşma imkanı da buldu.

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7897745/gaziantepte-ekmek-tartismasi