Gaziantep'te direnişçi işçilerden, "Onur Nöbeti"ndeki avukatlara destek

Gaziantep Barosu'na bağlı avukatların "Onur Nöbeti" devam ederken, nöbete yapılan destek ziyaretleri de sürüyor. DİSK Tekstil İşçileri Sendikası, nöbetin dördüncü gününde avukatları ziyaret etti. İşçilerin arasında, pazar mesaisine kalmak istemediği için tazminatsız işten atılan 3 Koza Halı işçisi de bulundu.

Ziyaret sırasında baroda olan Av. Ergin Sözen, Gaziantep Valiliğinin aldığı eylem ve gösteri yasağı kararından dolayı nöbeti baroda sürdürdüklerini aktardı. Baro olarak verdikleri tepkinin çok fazla ilgi gördüğünü ve bu ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Sözen, "Yalnız olmadığımızı hissettik. İşçiler haklarını ararken onların yanına gittiğimizde ne hissettiklerini öğrendik. Yaptığınız ziyaret bizi gerçekten memnun etti" dedi.

Sözen'in ardından konuşan DİSK/Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Koza Halı fabrikasının önündeki direnişe ilk ziyareti Gaziantep Barosu'na bağlı avukatların yaptığını hatırlatarak, işçilerin baroya yaptığı ziyaretin bu yüzden de anlamlı olduğunu vurguladı. Valiliğin aldığı eylem ve yürüyüş yasağından dolayı Koza Halı işçilerinin fabrika önündeki bekleyişine bir süre ara verdiklerini söyleyen Türkmen, yasak biter bitmez fabrika önündeki bekleyişlerini devam ettireceklerini söyledi.

"SUSTURMAK VE BASKI ALTINA ALMAK İSTİYORLAR"

Barolarla ilgili konuşulan yasal düzenlemenin sadece baroları değil, TTB, TMMOB gibi hükümetin ele geçiremediği meslek örgütlerine de yönelik olduğunu ifade eden Türkmen, "Ülkedeki antidemokratik uygulamalara en çok sesini çıkaran örgütlerden baroları susturmak ve baskı altına almak istiyorlar" dedi.

Baro başkanlarının, milletvekillerinin bile hakkını aramak için yürüyemediğini vurgulayan Türkmen, "Bu ülkede ne sendikaların, ne baronun, ne şu veya bu siyasi partinin demokratik hak ve özgürlükleri tek başına kazanması mümkün değil. O yüzden yan yana durmaktan, dayanışma içinde olmaktan başka çaremiz yok" diye konuştu. (Antep/EVRENSEL)

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7890717/gaziantepte-direnisci-iscilerden-onur-nobetindeki-avukatlara-destek