Kaz Dağları'ndaki nöbet alanının boşaltılmasına 65 kurumdan tepki

Kazdağları’nda altın madenine karşı “Su ve yaşam nöbeti” başlatan yaşam savunucularının nöbet alanının jandarma tarafından boşaltılmasına 65 STÖ ve siyasi parti tepki gösterdi. Açıklamada Kazdağları’na sahip çıkmanın tüm dünyaya sahip çıkma anlamına geldiği belirtildi.

Kanadalı Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madeni projesine karşı “Su ve Yaşam Nöbeti” başlatan doğa savunucularının nöbet alanı, bu sabah jandarma tarafından basılıp boşaltılmasına 65 Sivil Toplum Örgütü, Siyasi Parti ve Ekoloji örgütleri tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada nöbet alanına yapılan jandarma baskınına dikkat çekilerek, 425 gündür yapılan direnişin kırılmak istendiği belirtildi.

‘KAZDAĞLARI'NIN YÜZDE 76’SI MADENLERE VERİLDİ’

Yapılan baskın sırasında nöbet alanında bulunan yaşam savunucularının aileleri ve avukatları ile görüşmelerine izin verilmediği, tuvalete gitme istekleri ve görüntü almalarının engellendiği belirtilen açıklamada, “Tam 10 aydır Kazdağları Kirazlı mevkiinde, yüzbinlerce ağacı katlettikleri yerde işgale devam eden Alamos Gold şirketini tahliye etmek için kılını bile kıpırdatmayan Çanakkale Valiliği, nöbeti sürdüren direnişçilere müdahale etti. Kazdağları’nın yüzde 76’sı maden şirketlerine tahsis ettiler. Bildiğiniz gibi geçen hafta kirli sicili artık herkesçe bilinen Cengiz Holdingin maden projesinin çevre etki değerlendirme toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edilmişti. Bugün de direnişin odağı olan nöbet yerine operasyon geldi. Evet zamanlama manidar değil mi!” diye belirtildi.

YAŞAM ALANLARINI SAVUNANLARA BARİKAT

Artvin Cerattepe, Ordu Fatsa, Bursa Kirazlıyayla ve Aydın’da yaşam alanını, merasını, ormanını savunan halkın karşısına barikat kurulduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Biz ormanı koru, dereyi koru, merayı koru dedikçe iktidar şirketleri korumak için bütün güçlerini seferber ediyor. Anayasa'nın 169. Maddesinde "ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez” deniliyor. Ama son iki ayda 68 ilde 766 maden ruhsatı verildi. Ormanlarımız maden şirketleri tarafından tarumar ediliyor. Ormanlar, ağaçlandırma sahaları, özel koruma bölgeleri, milli parklar, meralar, sit alanları, su havzaları, kıyı alanları, turizm bölgeleri, askeri yasak bölgeler ve şahsa ait özel alanlar, yani her yer madencilik faaliyetine açılmaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

‘MADEN ŞİRKETLERİNE SINIRSIZ TEŞVİK SUNULUYOR’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez. Biz Kazdağları’nı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı şirketlere terk etmeyeceğiz. Hiçbir yerde geri adım atmayacağız. Kazdağlarında, Cerattepe’de, Murat Dağında, Munzur’da, Fatsa’da, her yerde karşınıza çıkacağız. Yaşam savunucularından önce 13 Ekim 2019’dan bu yana ruhsatsız bir şekilde Kirazlı’da bulunan Alamos Gold tahliye edilmelidir. Arkadaşlarımız şimdilik bırakıldı ancak alanda neler olduğunu henüz bilmiyoruz. Kirazlı Nöbet Alanı’na yapılan ve yaşam savunucularına karşı yapılan bu müdahaleyi kınıyoruz.”

TEPKİ GÖSTEREN KURUMLAR

Açıklamada imzası bulunan kurumlar şu şekilde:

“Ekoloji Birliği, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Kazdağları Dayanışması, Burhaniye Çevre Platformu, DAÇE, Ordu Çevre Derneği, TERÇEP, AMED Ekoloji Derneği, Munzur Koruma Kurulu-DEDEF, Murat Çev Kop, TURÇEP, Bursa Artvin Çevre Platformu, Kuşadası Çevre Platformu, Mersin NKP, Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu, EMEP Çanakkale İl Örgütü, Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi, Halkevleri Çanakkale Şubesi, Çan Çevre Derneği, TKP Çanakkale İl Örgütü, SES Çanakkale Şubesi, Polen Ekoloji, HDK Ekoloji Meclisi, Kazdağları Kardeşliği, Her Yer Kazdağları, Bayramiç Dayanışması, Yeni Foça Forum, Bartın Platformu, Doğader-Bursa, SİNOP NKP, Hevsel Koruma Platformu, Doğanın Çocukları, Çine Yaşam Platformu, YAŞAM DER, Didim Çevre Platformu, MUÇEP, Munzur Çevre Derneği, İHD Çanakkale Şubesi, Bozcaada Forum, Çanakkale Tabip Odası, EGEÇEP, HDP Çanakkale İl Örgütü, TİP Çanakkale İl Örgütü, BES Çanakkale Şubesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Sanatçı Dayanışması, Ayvalık Tabiat Platformu, Bergama Çevre Platformu, Antalya Ekoloji Meclisi, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, Çekere Irmağı Özgür Akacak Platformu, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Bakırtepe Çevre Platformu, Artvin Çevre Platformu, Yeşil Artvin Derneği, Sökeçep, Yeşiller Partisi, Çeşme Çevre Platformu, DİSK Emekli Sen, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale İl Örgütü, Sol Parti Çanakkale İl Örgütü, Balıkesir Çevre Platformu, Tüm Bel Sen ve Terme Çevre Platformu."

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7890105/kaz-daglarindaki-nobet-alaninin-bosaltilmasina-65-kurumdan-tepki