Rehber köpekler

Figen Göksen
Figen Göksen

Hayvan sevgisinin insan hayatında çok önemli bir yeri olduğunu, özelliklede çoçukların gelişiminde çok önemli bir yeri olduğunu biliyoruz.

Köpek gibi, sadakat duygusu yüksek olan bir canlının, insanların diğer canlılarla olan iletişimi güçlendirip, farklılığa daha açık bir kişilik sergilemesine etken olmaktadır.

Köpekle büyüyen çocukların, farklılıkları olan insanlara karşı; zihinsel engelli, bedensel engelli, bir millete veya farklı bir dine mensup insanlara karşı daha sevecen ve hoşgörülü olduğu bilinmektedir.

Köpekler, koku alma ve işitme duyuları keskin, görme mekanizmalarıda iyi olan, sahibine bağlılığı ile ünlü hayatımızın önemli dostlarıdırlar.

İnsanlarla köpeklerin dostluğu 30 bin yıl öncesine dayandığı söylenmektedir.

İnsanların yapamayacağı işlerde çoğu zaman onlardan yararlanılmıştır;

Mesela, uyuşturucu maddeleri, kaçak malları, kayıp insanları, patlayıcı maddeleri, suçluları kazazedeleri bulmak gibi...

Şimdilerde ise, görme engelliler için köpeklerden faydalanılıyor. Görme engeliler için rehber köpekler yetiştirilmeye başlandı.

Aslında Türkiye de henüz çok yeni bir yapılanma olan görme engelliler için rehber köpekler, 1915 yılında Almanya’nın Pottsdam şehrinde kurulmuş.

Kuruluş amacıda 1. Dünya savaşında gözlerini kaybeden askerlere destek olmak için.

Sonrasında Fransa, İsviçre, Amerika ve Kanada ülkelerinede yayılmış ve bu ülkelerde halen görme engelli 10 000 insan rehber köpek kullanmaktadır.

Türkiyede Ekim 2014 yılında rehber köpekler derneği kurulmuş, fakat maalesef ki herşeyde olduğu gibi bununda sadece adı kalmış.

Çünkü bu köpeklerin eğitilmesi bir ekip işidir ve nerede kimler tarafından eğitilicek nasıl hazırlanacak gibi bir takım önemli konularla karşılaşılmaktadır.

Çünkü rehber köpekler özel köpeklerdir ve eğitilmeleride çok dikkatli yapılması gerekmektedir.

Yurtdışında bu tür sorumluluğu sivil toplum örğütleri üstlenmişlerdir, bizim ülkemizde ise böyle bir sivil toplum örğütü yoktur.

Rehber köpekler, sahiplerine engele takılmadan rahatça gezinmesi için destek olmak ve her türlü ortamda rahatça hareket etmesi için rehberlik yapmak, sahibinin yanında sessizce beklemek gibi kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Kısacası rehber köpekler görme engellilerin yaşam kalitesini artırmaktadır.

- Gaziantep Haberler, Figen Göksen tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7887174/figen-goksen/rehber-kopekler