ABD' DEN EN SERT FIRÇA

A. Mümtaz İdil
A. Mümtaz İdil

ABD Dışişleri Bakanlığı zehir zemberek bir rapor yayınladı. Rapor gazetelerin manşetinde yer alacak derecede sertti, ama nedense medya bunu arka sayfalarda tek sütun olarak görmeyi yeğledi.

Bilindiği gibi ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl geleneksel olarak bir insan hakları raporu yayınlar. Bu yıl yayınladığı raporda Türkiye’deki insan hakları ihlaliyle ilgili 48 sayfa ayırdı. Bunu da Ankara’ya, bugüne kadar yapmadığı kadar sert bir üslupla bildirdi.

Dışişleri Bakanı John Kerry’nin tanıttığı raporda Türkiye’deki savcı ve yargıçlara yönelik suçlamalar yer aldı. Savunma haklarının kısıtlandığına da değinilen raporda, yargının politize olmasından rahatsızlık duyulduğu dile getirildi.

Raporda şunlara da yer verildi:

“Terörle mücadele yasası ya da örgütlerle bağlantı suçlamasıyla birçok gazeteci hapiste tutuldu. Başbakan dahil politik liderler, kendilerini eleştirenleri hakaret suçlamasıyla dava ettiler. Yasal gösterilerde binlerce kişi gözaltına alındı. Hükümet; kadınlar, çocuklar, lezbiyen, gay ve transeksüeller dahil savunmasız kitleleri istismar, ayrımcılık ve şiddetten etkili biçimde korumadı. Güvenlik güçleri kanunsuz ölümlere karıştı.”

Raporda, yasal reformların cezaevlerinden binlerce kişinin salıverilmesini sağlarken, yargı sisteminin politize olduğuna yer verildi.

Ceza ve terörle mücadele yasasının birçok makaleyi basın ve internet özgürlüğünden mahrum bırakttığı belirtilen raporda, yetkililerin keyfi tutuklamalara, tutukluları yargılama öncesi uzun ve belirsiz bir süre hapiste tutmaya, uzun yargılamalar yapmaya devam ettiği kaydedildi.

Bütün bu olumsuz gelişmeler medya tarafından görmezden gelindi ve haber bültenlerinde yer almadı.

İleri demokrasinin hangi boyutlara geldiği tartışma programlarına da yansımayacak bu gidişle.

Gaziantephaberler

- Gaziantep Haberler, A. Mümtaz İdil tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7878979/a-mumtaz-idil/abd-den-en-sert-firca