Yarın Ne Yapacaksınız?

Atilla Karaduman
Atilla Karaduman

Yarın 1 Eylül...

Dünya Barış Günü...

İkinci Dünya Savaşı diye bilinen İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başladı. Ardında 52milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Mayıs 1945’de son buldu. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

Tarih: 12 Eylül önsesi...

Gaziantep Halkevi'nide Genel Sekreter olarak görev yapıyorum.

Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de" Nötron Bombasına Hayır" kampanyası başlatılmıştı.

Bunun öncülüğünü biz üstlenmiştik..

Nötron Bombasının geliştirilmesi sonraki başkan Jimmy Carter döneminde 1978 yılına kaldıysa da protestolar yüzünden ertelendi. Üretimine başlanması 1981 yılında başkan Ronald Reagan döneminde oldu.

Sendikalar, dernekler, siyasi partiler, o zamanki sivil toplum kuruluşları ki aralarında köylerde kurulmuş kooperatifler bile vardı, hepimizin ortak deklarasyonu ile bildiri ve afişler hazırlayıp her tarafa dağıtmış ve yapıştırmıştık.

1 Eylül günü geldiğinde şimdiki Öğretmenevi( o zaman halkevine aitti) nde toplantı yapmıştık. Muazzam bir kalabalık vardı. Açılış konuşmasını ben yaptım. Konuşmamın başlığı" Savaş Nedir?" di.

Halk oyunları gösterileri, sanatçılar, halaylar derken gecenin sonuna geldik. Siyasi polisler ha bire tutanak tutuyor, konuşmalardan pasajlar alıyor, atılan sologanları not ediyorlardı.

Bir yıl sonra 12 Eylül Faşist Darbesi yapıldı...

Gözaltına alınmalarımız, işkenceler filan derken bu kez de yargılanma aşamasına geldik.

Adana Kuruköprü'deki Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılanıyoruz...

Askeri savcı iddianemayi hazırlamıştı. Duruşmaya geçildi. Hakim bana soru üzerine soru yöneltiyordu.Son olarak tutanaklara geçilmesini sitediğim bir şey söyledim: Nötron Bombası çevreye ve binalara bir zarar vermiyor. Ama insanları öldürüyor. Kim karşı çıkmıyorsa başına düşsün" dedim.

Mahkeme heyeti bile sezdirmeden gülümsedi.

Sonuçta bundan da " berat" ettik.

Ve yarın 1 Eylül Dünya Barış Günü...

Herkese kutlu olsun...

- Gaziantep Haberler, Atilla Karaduman tarafından kaleme alındı
https://www.gaziantephaberler.com/makale/7875271/atilla-karaduman/yarin-ne-yapacaksiniz