Gaziantep'te " Boğaziçi Üniversitesi ' Açıklaması

Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, Boğaziçi Üniversitesine kayyum atanması ve arkadaşlarının tutuklanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi önünde toplanma çağrısı yapan gençlerin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, demokratik tepkilerini gösteren öğrencilerin, polis eliyle gözaltına alındığı ve tutuklandığı belirtilirken, emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkese gençlere, akademiye ve üniversitelere sahip çıkma çağrısında bulunuldu.

Eğitim Sen Gaziantep Şubesi Başkanı Ömer Parlakçı, “Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar. Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor. Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor” dedi.

Parlakçı, “Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; üniversiteli gençlerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur. Eğitim Sen olarak, tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesinden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz. Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz” diye konuştu.

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7873331/gaziantepte-bogazici-universitesi-aciklamasi