Yıldızlara Aynı Gün Gittiler

Bugün iki acı birleşti.Gaziantepli ünlü şair Ülkü Tamer, dün yaşamını yitirmişti.Sanki 1 Nisan işakası yaptı hepimize Edebiyat Dünyası yas içerisindeyken, bugün yine büyük şair Sabahattin Ali , 70.ölüm yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Ne diyordu Ülkü Tamer bir şiirinde ( ki bu şiiri Zülfü Livaneli tarafından şarkı yapılmıştır)

GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN


Seheryeli çık dağlara,
Güneş topla benim için.
Haber ilet dört diyara,
Güneş topla benim için.

Umutların arasından,
Kirpiklerin karasından,
Döşte bıçak yarasından,
Güneş topla benim için.

Yazdan, kıştan, ilkbahardan,
Mahpuslarda dört duvardan,
Doludizgin sevdalardan,
Güneş topla benim için.

Seheryeli yâr gözünden,
Havadaki kuş izinden,
Geceleyin gökyüzünden
Güneş topla benim için...

Ya Sabahattin Ali'nin hangi şiirini almak gerek bu sütunlara. Galiba yaşadığım Altınoluk'taki adını taşıyan yontuda bulunanlardan birini

Bir gün kadrim
bilinirse
İsmim ağza alınırsa
Yerim soran bulunursa
Benim meskenim
dağlardır dağlar”

x Atilla Karaduman

Türkiye'de edebiyatın büyük isimlerinden olan Sabahattin Ali, Milli Emniyet'te çalıştığını itiraf eden ordudan atılma astsubay Ali Ertekin tarafından öldürüleli 70 yıl oldu.

2 Nisan 1948'te henüz 41 yaşındayken hayata gözlerini yuman Ali, erken cumhuriyet dönemin edebiyatçılarındandı. Gazeteciliğinin yanı sıra şiir, öykü, oyun ve roman alanlarında edebi eserler üretti.

1937 yılında yayımlanan 'Kuyucaklı Yusuf' romanı Türkiye edebiyatında sınıf çatışmasının tema olarak işlendiği ilk eserdi.

Şiirleri ve öyküleri dönemin idarecileri tarafından sıkça tepki görmüş, 1932 yılında Atatürk'ü yeren bir şiir okuduğu için 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gazetecilik kariyerinde Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile birlikte Marko Paşa mizah dergileri de bulunan Ali, bu dergideki yazıları yüzünden de hapis cezası ile yüzleşti.

1948 yılında Paşakapısı cezaevinden çıkmasının ardından işsiz kalması sonucunda tek parti rejiminin de baskıların kaçma amacı ile yurt dışına çıkmaya çalışırken Bulgaristan sınırı yakınlarında ölü bulunmuştu. Sabahattin Ali'yi öldürdüğünü itiraf eden Ali Ertekin'in Milli Emniyet mensubu ordudan atılma astsubay olduğu ortaya çıkarılmıştı.

- Gaziantep Haberler, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.gaziantephaberler.com/haber/7871918/yildizlara-ayni-gun-gittiler