İşte CHP ve Gaziantep Gerçeği

CHP Gaziantep’te işler iyice karıştı.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Memleketin birinde hoptirinam oyunları oynanıyor.

Birileri mevcut yönetimin istifa etmesini, birileri de “devam” etmesini istiyor.

Açıklamaları takip ediyorum.

Hiçbirinde 6 ok yok.

Tartışılan tek şey “başarısızlık”

Benim hatırladığım kadarı ile Deniz Baykal, belki de 20 kez başarısız oldu ama koltuğunda oturmaya devam ediyor.

Şimdi başarının ne anlama geldiğini çözmemiz gerekecek.

Başarı: “Bir işin eksiksiz yapılması” demektir.

CHP Gaziantep’te başarısız oldu ise bir şeyleri eksik ya da yanlış yapmıştır.

NASIL BİR ORTAMDA SEÇİME GİDİLDİ?

CHP’nin aldığı yüzde 23’lük oyu çok iyi analiz etmek gerekiyor. Önce, 2007 genel seçiminde alınan oydan çok farklı olmayan bu sonucun hangi koşullarda alındığına bakalım:

1. Birinci olarak ekonomik kriz Türkiye’yi vurmuştur. Ekonomi 2008’in son çeyreğinde yüzde 6 küçülmüştür. Ve bu küçülme 2009 yılının ilk çeyreğinde ise artarak devam etmektedir. Yani yüzbinlerce insanımız işsiz kalmıştır. Onbinlerce esnafımız kepenk indirmektedir.

Türkiye tarihinde olmayan bir olay yaşanmaktadır. Haciz kıskacındaki köylüler intihar etmektedir.

En tepedekilerin de dahil olduğu Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzlukları, gerçekleşmiştir ve gerçekleşmektedir.

2. Siyasi kriz derinleşmektedir. AKP, bir Mafya-Gladyo-Tarikat diktatörlüğü gerçekleştirmek amacıyla bütün demokratik kazanımları ve yasaları ayaklar altına alan bir operasyon yürütmektedir.

Hedef Türk Ordusu’dur, Türkiye’nin yurtsever Partileri ve toplumsal kesimleridir. Basındır, iş çevreleridir, demokratik kitle örgütleridir ve sendikalardır.

Kısacası durum şudur: İçerde ve dışarıda tehditlerin yoğunlaştığı ve AKP’nin çözümsüzlük içinde kıvrandığı koşullarda CHP, AKP’den kaçan oyları Ana Muhalefet Partisi olarak toplayamamıştır.

Peki CHP neden oy alamadı? Bu sorunun cevabını CHP’nin politikalarında aramak gerekiyor.

CHP’NİN POLİTİKALARI

CHP izlediği politika ile AKP’nin alternatifi olamadı. AKP ile onun minderinde güreşerek, serbest piyasa sistemi içinde çırpınarak alternatif olunamaz. Dolaysıyla laiklik konusunda çok duyarlı olan bir kesimin çaresizlikten dolayı yaptığı tercih dışında halktan bir destek bulamadı.

Birinci olarak CHP’nin de, yaşadığımız ekonomik krize bir çözümü yoktur. Otomotiv, beyaz eşya ve emlak alımında vergi indirimi, bankaların kredi vermelerinde kolaylıklar sağlamak dışında krize herhangi bir çare önermedi.

Bu konuda Baykal’ın yaptığı öneriler, Erdoğan tarafından aynen benimsedi. Krizin ezdiği yoksulların ve diğer toplumsal kesimlerin desteğini, her şeyi bir kenara bıraksak bile sadece bu nedenden dolayı almasına olanak yoktur.

İkinci olarak, Baykal; karşısında tam 32 kez kameralar önünde BOP eşbaşkanı olduğunu söyleyen bir Tayyip Erdoğan ve ABD Dışişleri Bakanı ile 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma yaptığını itiraf eden bir Abdullah Gül varken bu konulara bir kez olsun değinmemiştir.

Sadece laiklik konusunda hassas olan halk kesimlerinin değil, bütün yurttaşların duyarlı olduğu bu konulara değinmemek, CHP’yi bağımsızlık ve toprak bütünlüğümüz konusunda seçmenin gözünde farksız konuma getirmiştir.

Türk milletinin yüzde 90’nı Amerika’ya yüzde 75’i Avrupa Birliği’ne karşı iken CHP yönetimi Brüksel ve Vaşington’da büro açma derdine düşmüş ve milletin kaygılarını paylaşmaktan uzak bir görüntü sergilemiştir.

Üçüncü olarak CHP, “Çarşafa 6 Ok rozeti”, her mahalleye bir Kuran kursu ve “Atatürk dönemini (Tek Parti) yasakçı dönem” olarak nitelemesiyle Cumhuriyetçi ve Laik kitlenin, aynı zamanda kendi tabanının da ruh halini olumsuz etkilemiş, onların şevkini kırmıştır.

Dördüncü olarak seçime 3 gün kala açıklanan İkinci Ergenekon iddianamesinin ortaya koyduğu büyük kanunsuzluk karşısında da CHP yönetimi gereken tepkiyi gösterememiştir.

Beşinci olarak güçbirliği konusunda izlediği yanlış politika, “En güçlü benim herkes beni desteklesin” şeklinde özetleyebileceğimiz politika, irtica ve bölücülük karşısında olan geniş kitlelerin bir araya gelmesini önlemiştir.(x)

ŞİMDİ YENİDEN GAZİANTEP’E DÖNELİM

CHP Gaziantep’te AKP adayı ile yarışacak bir Büyükşehir adayı gösteremedi.

İlk başlarda tutan Mustafa Yılmaz kaymağı, Yılmaz’ın tornistan etmesi, proje üretmemesi ve güven vermemesinden( tv konuşmalarındaki berbat yaklaşımı dahil) kaybetti.

İl Başkanı Hasan Öztürkmen (O da aşiretçidir) gelecek seçimde milletvekilliğini “garantiye” almak için yanlışlara göz yumdu. Devrimcilerle işbirliği yapmadı.

Şahinbey Adayı Ali İhsan Sofuoğlu, yıllarca birlikte çalıştığı Celal Doğan’la gönüllü-gönülsüz görüştü.

CHP Gaziantep “politbürosu” kafaları çektikten sonra “devrimciliği ve halkçılığı” hatırladı.

Kamuoyundan ilgi görmeyenler “kontenjan” dan aday gösterildi, genel sıralamalarda “rantlar” ön plana çıktı.

Bu koşullarda CHP’nin zaten “kazanması” beklenemezdi.

Bu seçimde CHP’nin tek kazancı Dr. Mehmer Şeker oldu.

Eğer Gaziantep CHP “Şekeri eritmezse” belki önümüzdeki seçimlerde “çift sarılı yumurta” yiyebilir.

PEKİ, GAZİANTEP CHP NE YAPMALI?

Elbette buradan akıl verecek durumda değiliz.

Ama beklentilerimiz var Cumhuriyetin kurucusu partiden.

Kişileri ön plana çıkartmadan yeni bir yapılanmaya gidilmelidir.

Her platformda, özellikle gençlere 6 Ok felsefesi iyi anlatılmalı ve savunmaları istenmelidir.

Birlik ve beraberliğin simgesi olarak “devrimcilik” hedef olarak seçilmeli.

Kamuculuk ve Halkçılık çerçevesinde sorunlara çözüm aranmalı.

En doğrusu da CHP’yi rant kapısı gibi görenlerin dışlanması için “ sifon” çekilmeli.

İşte o zaman Gaziantep yeniden “Solun Kalesi” olur diyorum.

İsterseniz milletvekilleri Akif Ekici ile Yaşar Ağyüz’ü arayarak durum tespiti yaptırın. Onlarda aynı şeyleri söyleyecektir.

Sizlerde böyle bir CHP’yi özlemiyor musunuz?

Ne dersiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atilla Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.