HDP ve Celal Doğan...

2-3 puanın bile çok önem taşıdığı 7 Haziran Seçimi’nde Gaziantep’te belirleyici “ güçlerin” ilk sırasında şüphesiz deneyimli politikacı Celal Doğan gelir.
12 Eylül öncesi milletvekilliği, ardından “Zincirbozanlı” günler, burada “ üst düzey” politikacılarla birliktelik, sonra yerel yönetimde uzun bir süre.

Efsane başkan” olarak tanımlanan Celal Doğan’ın bu “ efsaneliği” siyasetten değil, Gaziantepspor’dan kaynaklanıyor olması ne kadar ilginç değil mi?

Sosyalist ve Komünistlerle “ hiçbir” zaman barışık olmayan Celal Doğan’a bizim sol cenah belki “ kerhen” destek verecektir. Zira Türkiye’deki SOL partiler “ KÜRT” yükselen değerinin kıyısından köşesinden tutarak “ var olma” mücadelesi veriyor. Yoksa SOL’un esamesi bile okunmayacak.

Son günlerde gelişen olayla bakıp bir fotoğraf çektiğiniz zaman karşınıza NET bir portre çıkmıyor. Flu, silik görüntüye bakarak ta nitelikli bir ev ödevi hazırlayamazsınız.

HDP, 2011 seçimine bağımsız adayla girmişti. Son yerel seçimde 55 bin 578 oy ve 6.2 oranla Gaziantep’te 4 parti konumundaydı. Selahattin Demirtaş’ın “ Cumhurbaşkanlığı Seçimi”nde aldığı 83 bin oy ve % 10.56’lık oranın gerçek yansıması bu seçimde belli olacak. “ Bedel Ödeyenler”in değil de Ahmet Türk “ ahbaplığı” ile listeye girenlerin bu oranı artırmaları bir zorunluluktur. Burada Celal Doğan’ın kaybettiği son seçimde kullandığı “ New Antepliler” kavramı başına bela açmıştı. Bu, ya da buna benzer söylemler , hem bu kent kültürü ile büyüyen hem de sol cenahtan tepki alacaktır. Celal Doğan, milletvekilliğini “ şimdilik” olmak kaydıyla garantilemiş gibi gözüküyor. HDP 2’yi de zorlaya bilir. Ama asıl mesele HDP’nin barajı aşması ya da aşmaması konumunda neler yaşanacağıdır. İşte bu konudaki analizi, Odatv de Cüneyt Ülsever şöyle yapmış. Çok ilginç bir saptama.

İŞTE O YAZIBu yazıda herhangi bir tahmin yapılmadan 8 Haziran sonrası ortaya çıkabilecek siyasi gelişmeler irdelenecektir.

Önce bazı saptamalar:

Kim ne derse desin seçimin belirleyici sadece iki unsuru var:

1)HDP

2)RTE.

Seçim sonucunu belirleyecek en dinamik kitle ise:

“RTE Başkan Olmasın da Ne olursa Olsuncular”dır!

Seçimin kilit partisi HDP bu kez ilaveten kimlerden oy alabilir?

1)Daha önce AKP’ye oy veren Kürtler.

2) RTE’yi durdurmanın tek yolunun HDP’nin barajı aşması olduğunu düşünen “RTE Başkan Olmasın da Ne olursa Olsuncular”

Ancak “RTE Başkan Olmasın da Ne olursa Olsuncular” topyekûn aynı yönde oy kullanmayacaklar:

1)Bir kısmı oyunu bir kereliğine HDP’ye verecek.

2)Bir kısmı da “ne olursa olsun ben APO’nun sultası altındaki bir partiye oy vermem” diyecekler (ben bu guruba dâhilim). Bunlar oylarını çoğunlukla CHP’ye verecek ama aralarında MHP’ye kayanlar da olacak.

***

Peki, HDP’nin mihenk taşı olacağı 7 Haziran Seçimlerinde hangi olasılıklar hangi siyasal gelişmeleri tetikleyebilir?

***

1)HDP barajı aşarsa:

AKP Anayasayı referanduma götürecek 330 milletvekilini bile bulamaz. Eğer, MHP de belirli oranda (%2-3) oyu AKP’den geri alırsa AKP tek başına iktidar da olamaz.

Bu durumda:

a)CHP+MHP+HDP Koalisyonu kurulur.

Bu durum hukuken olmasa da fiilen RTE’nin sultasının sonu olur.

b)AKP+HDP Koalisyonu kurulur.

Tarihi bir fırsat yakaladığını düşünen HDP seçimden önce verdiği:

i)Katiyen AKP ile koalisyon yapmam,

ii)Katiyen Başkanlık Rejimine cevaz vermem

sözlerini siyaset meydanının en aşağılık reçetesi “dün dündür, bugün bugündür!” safsatası ile unutur ve kucağına düşecek RTE’den büyük tavizler kopararak:

a)Merkezde Başkanlık Rejimi.

b)Yerelde büyük yetkilerle donatılmış Özerklik Rejimi

prensibi etrafında AKP ile “ortak” olur. İki prensibin bir arada işleyeceği Anayasa değişimi referanduma gitse bile milletten (AKP’liler+Kürtler) onay alır.

Bu durumda “RTE Başkan Olmasın da Ne olursa Olsuncular” arasında HDP’ye oy verenler kendi elleri ile RTE’yi “Başkan” yapmış olurlar.

Bu da siyasetin cilvesi olarak vicdanlarına kazınır!

***

2)HDP Barajı aşamazsa:

a)Ayrıca CHP de, MHP de AKP’den anlamlı oranda (%2-3) oy koparamazsa:

AKP Anayasayı tek başına değiştirecek sayıda milletvekili kazanır. RTE 40 gün 40 gece şenlik ilan eder!

b) CHP ve MHP AKP’den anlamlı oranda (%2-3) oy koparırsa:

AKP Anayasayı, tek başına Meclis’te değiştirecek değil ama referanduma götürecek milletvekili sayısını yakalar. Ben RTE’nin bu durumda da milletten istediği cevazı alacağına inanıyorum.

c)HDP CHP’den bir miktar oy kapar (%1-2) ama %10’luk barajı yine de aşamazsa:

AKP ile CHP’nin arası milletvekili sayısı açısında daha da açılır. AKP şenlik yapar, CHP kaosa sürüklenir.

d)Yukarıdaki üş şıkkın her birisi Kürt siyasetinin Parlamento dışına kaymasına neden olur.

Kürt Hareketi kendi başına “Özerklik” ilan eder, “Yerel Parlamento” kurar. Bölgesel Özerkliğin ve Yerel Parlamentonun güvenliği PKK güçlerine emanet edilir!

***

Parlamentoya giremeyecek Kürt siyasetinin Parlamento dışına kayması bir anlamda iç-savaş demektir.

RTE bu felaketten fazla gocunmaz. Altı ay içinde yanan-tutuşan Türkiye’nin haline bakmaksızın TBMM’de Anayasayı istediği şekilde değiştirip, ülkeyi %10 barajının düşürüldüğü (HDP’nin Meclis’e girişinin garanti edildiği) bir erken genel seçime sürüklemeyi dener.

Ancak; TSK, özellikle “genç subaylar” bu altı aylık iç savaşa/yanan-tutuşan ülkeye ne tepki verirler, be hesaplayamıyorum.

***

Bu yazı ile meramım 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ne kadar ama ne kadar önemli, ne kadar ama ne kadar kritik olduğunu izah etmektir.

Unutmayın yukarıda saydığım tüm olasılıkların hayata geçmesi şu partiden bu partiye sadece ve sadece %2-3’lük oy kaymasına bağlıdır.

Ülkede %2-3 oranında seçmen oyunun bu kadar büyük farklı sonuçlar yaratacağı başka bir seçimin yapıldığını hatırlamıyorum.

Her seçimde %2-3 oranında “kararsız seçmen” nasıl oy kullanacağını son güne kadar kendisi de bilmez.

Bunun için doğru/namuslu tahmin yapmadıkları için değil, ancak “çaresiz” oldukları için kamuoyu yoklaması yapan araştırma şirketlerinin tahminlerine ben itibar etmiyorum.

Şahsen 7 Haziran akşamına dek ben elim yüreğimde yaşayacağım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atilla Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep’teki Belediyelerin Hangisinin Çalışmasından Memnunsunuz?

tiktok takipçi satın al