Abdülkadir Molla'yı astınız da rahatladınız mı?

Ne oldu? Cemaat-i İslami lideri Abdülkadir Molla’yı astınız da rahatladınız mı? Ne suç işledi bu insan idam edilmek için? Nasıl bir suçu vardı ki son istekleri dahi yerine getirilmedi? Nasıl bir suçu vardı ki çocuklarının bile cenaze namazına katılmasına izin verilmedi? Nasıl bir vicdan bu, nasıl bir İslam anlayışı bu?

Abdülkadir Molla'nın oğlu Hasan Cemil, babasının idam edildiğini basından öğrendiklerini belirterek, ''Babamın son isteği, umrede kullandığı ihrama sarılarak gömülmek ve cenaze namazını oğullarından birinin kıldırmasıydı. Babamın son isteğini yerine gitiremedik. Kardeşlerim ve amcamla beraber dün akşam idam esnasında gözaltına alındık. Kısa bir süre sonra serbest bırakılmamıza rağmen babamın son arzusunu yerine getirmek için geç kalmıştık. Polisler babamın cenazesini gömülmek üzere köye götürdüler. Köye gitmek için hazırlandık fakat binanın arka kapısından çıkarken polis kardeşimi gözaltına alarak müdahale etti. Cenaze törenine gitmemize izin vermediler.'' diye konuştu.


İşte dünyanın bir köşesinde, Bengladeş’te bir Müslüman daha tüm dünyanın gözü önünde sessiz sessiz böyle şehit edildi. Hissedilen o ki bu ilk olmayacak, birçok idam kararı da sırada bekliyor. Devlet başkanı Sheikh Hasina, 1971 yılındaki bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ile işbirliği yaptığı iddiasıyla Bangladeş’te savaş suçlusu ilan edilmiş olan Cemaati İslami üyelerinin birer birer bu karşılığı alacaklarını twitter hesabından bildirmiş ve Bangladeş’in laik bir ülke olduğunu söylemiştir. Oysa idam vahşet dolu bir uygulamadır, laik devlet anlayışı ve demokrasi ile hiçbir bağlantısı yoktur; yalnızca korku imparatorluğu işlevi gören devletlerde uygulanmaktadır.


İdam tamamen çağ dışı bir cezalandırma şeklidir, insan haklarına da tamamen aykırıdır. Bir insan idam edildiğinde (eğer suçlu ise) ona geriye dönüp tövbe etme hakkı hiçbir şekilde verilmemektedir. Müslüman ülkelerde idam cezası hiçbir şekilde uygulanmamalıdır. Çünkü İslam dini her ne olursa olsun bağışlamayı ve affetmeyi emreder. İslam’da bir insanı haksız yere öldürenin tüm dünyayı öldürmüş hükmünde olacağı bildirilir. Kısasa kısas’ta bile Allah bağışlamayı daha hayırlı görmüştür.

Ey iman edenler, öldürülenler hakkında size kısas yazıldı (farz kılındı). Özgüre karşı özgür, köleye karşı köle ve dişiye karşı dişi. Fakat kimin (hangi katilin) lehine, onun (maktulün) kardeşi (varisi veya velisi) tarafından bağışlanırsa, artık (yapılması gereken) örfe uymak (ve) ona (maktulün varis veya velisine) güzellikle (diyet) ödemektir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve bir rahmettir. Artık kim bundan sonra tecavüzde bulunursa, onun için elem verici bir azap vardır. (Bakara Suresi, 178)
Kötülüğün karşılığı, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah'a aittir. Gerçekten O, zalimleri sevmez. (Şura Suresi, 40)
Ayetlerde açıkça bildirildiği gibi İslam’da affetmek ve islah etmek emredilir. Bir hükümetin oy almak adına, kendi hırsları adına, çıkar çatışmaları adına masum insanları asması vahşettir. Ve bunun karşılığı da İslam’da çok büyüktür:


…Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır. (Maide Suresi, 32)
Görünen o ki Abdülkadir Molla’nın idamı Bengladeş’te yapılması planlanan idamlardan yalnızca ilki, bunu diğer idam kararları izleyecek. Devlet başkanı Sheikh Hasina bu idamlarla kendi halkını sindireceğini ve köşeye sıkıştıracağını zannetmesin. Bu idamlar halkın devlete olan öfkesini iyice arttıracak, Hasina’nın kurduğu korku imparatorluğu tıpkı Suriye’de Esad’ın başını yediği gibi bir gün gelip kendisini boğacaktır. Dolayısıyla mutlaka bu idamlardan vazgeçilmeli Müslüman ülkelerde yaşanan bu büyük zulmü sessizce köşelerinden seyretmemelidir. Her zaman söylüyorum, zulmü seyreden aynı yapan kadar zulme ortaktır. Müslüman Müslüman’ı koruyup kollamadıktan sonra, Müslüman Müslüman’ı savunmadıktan sonra Deccal ısrarla kan dökmeye devam edecektir...
Erkan Arkut
[email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Arkut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.