VİCDANSIZLAR AKILSIZDIR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı bir konuşmada şöyle buyurmuşlar;

"Al­lah in­san­la­ra akıl di­ye bir şey ver­miş. Bi­zim Müs­lü­man­la­rın en az kul­lan­dı­ğı kıs­mı ak­lı­dır. Ak­lı­nı kul­lan­mı­yor. He­ye­can­la­rı var baş­ka şey­le­ri var. Ak­lı­nı baş­ka­la­rı kul­lan­dı­ğı için o ne­den­le ben git­ti­ğim top­lan­tı­lar­da di­yo­rum ki: 'Ey ar­ka­daş han­gi par­ti­ye men­sup olur­san ol han­gi mez­he­be men­sup olur­san ol han­gi meş­rep­ten olur­san ol han­gi ce­ma­at­ten olur­san ol ak­lı­nı vic­da­nı­nı ve cüz­da­nı­nı ken­di­ne sak­la. Bu­nu bi­ri­le­ri­ne ver­me. Zaten aklını birileri aldığı anda sen kendin olmaktan çıkıyorsun. Akıl olmayınca vicdanını da doğru dürüst kullanamaz.” (9 Ocak 2015 – T 24 )

Çemil Çiçek’in konuşmasını kısaca ifade edersek şöyle bir tanım ortaya çıkıyor:

Vicdansızlar akılsızdır.

Biraz daha açalım:

Vicdansızca hareket edenler, icraat yapanlar ve karar verenler akıldan yoksun kişidirler…

***

Sayın Çiçek AKP grubu içerisinde az da olsa, zaman zaman itiraz edilemeyen gerçekleri dillendirdiği kabul edilen bir siyasetçi.

Örneğin; “Anayasa’nın 138. Maddesi ölmüştür” şeklinde söylemi gibi…

O nedenle Çiçek’in “vicdansızlar akılsızdır” şeklinde kısaca tanımlayacağımız söz konusu konuşması; günümüz atmosferinde ve siyasi konjonktüründe göz ardı edilecek bir söylem değil.

***

Ülkemizde son yıllarda; tartışılan, konuşulan, üzerinde durulan olgu ve yakınma nedir? Vicdansızlık!

Özellikle son günlerin toplumsal yakınma konusu ne üzerine? Vicdan ve Vicdansızlık…

Hangi olay toplumu ayaklandırma noktasına getirdi?...

4 eski bakan hakkında “Rüşvet ve Yolsuzluk” iddialarını soruşturan “Meclis Soruşturma Komisyonu’nun eski bakanlar hakkında vermiş olduğu – akıl almaz - aklama kararı!

***

Cumhuriyet tarihinde, böylesi rüşvet ve yolsuzluk olgusu ve tabi iddiası yaşanmadı ve yüzde 99.9 olan kesinliğine karşın…

AKP’li komisyon üyeleri olayda rüşvet ve yolsuzluk iddia ve olgusu olmadığına kanaat getirdiklerini öne sürerek…

“Şablon” bir açıklama ile eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmemesi hakkında “vicdani kanaatlerini(!)” belirttiler…

Başka bir tanımlamayla söylersek; olayı yakından izleyen vatandaşların milyonlarla ifade edilebilecek çoğunluğuna göre “vicdansızlık” yaptılar…

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu; bunu kararın açıklandığı günden (5 Ocak 2015) beri eleştiriyor ve “vicdanlarını sattılar”, “vicdansızlar” diye sert açıklamalarda bulunuyor.

***

Meclis Başkanı Çiçek ne diyordu:

'Ey ar­ka­daş han­gi par­ti­ye men­sup olur­san ol han­gi mez­he­be men­sup olur­san ol han­gi meş­rep­ten olur­san ol han­gi ce­ma­at­ten olur­san ol ak­lı­nı vic­da­nı­nı ve cüz­da­nı­nı ken­di­ne sak­la. Bu­nu bi­ri­le­ri­ne ver­me. Zaten aklını birileri aldığı anda sen kendin olmaktan çıkıyorsun. Akıl olmayınca vicdanını da doğru dürüst kullanamaz.”

Açıklama açık ve net değil mi?

***

“Aklını birileri aldığı zaman sen olmaktan çıkıyorsun. Akıl olmayınca vicdanını da doğru dürüst kullanamazsınız.”

Çemil Çiçek bu sözleri Fransa’da mizah dergisine katliam yapan, cani teröristler için söylemedi herhalde?

Kastettiği belki paralel yapı diye iddia ettikleri olabilir ama bunu kendi partisinde ki bazı – çok önemli(!) -ı zatı muhteremlere(!) de entegre etmek söz konusu olamaz mı? Ne der siniz?

Takdir sizlerin…

BURHAN ÖZBEY

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Özbey - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.