Yanılıyorsun Cemil Bayık

Lozan Antlaşması...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi yani...

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması’nın yıldönümü olan 24 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri “Kürt Özgürlük Hareketi”ne karşı hava saldırısı düzenlemiş, miş...

Söyleyen kim?

Cemil Bayık, PKK'nın Kandil'deki liderlerinden.

Bırakınız Cemil Bayık, bu ordunun 24 Temmuz’da neler olduğundan bile haberi yok. Eğer bir hava saldırısı yaptılarsa, bu 24 Temmuz olduğu için değil, herhangi bir gün olduğu içindir ve eminim ki sizin de bundan haberiniz olmuştur.

Çok ucuz ve “saatli maarif takvimi” çıkışı bu...

Lozan Antlaşması’nda Kürtler azınlık değil ki, bu ülkenin sahibi. Lozan Antlaşması’nın 38. Maddesinde Türk hükümeti bütün Türkiye sakinlerinin doğum, millet, ırk ve din farkı gözetmeksizin hayatlarını ve hürriyetlerini korumayı taahhüt eder,” hükmü var. Yani Kürt vatandaşlar Lozan’da asli yurttaş olarak kabul edilmiş zaten. Ama 15 milyona yaklaşan nüfusla Kürtler'e nedense son otuz yılda birileri “azınlık” sıfatı yakıştırıp, tuhaf bir savunma içine geçtiler.

HEM ULUS KURUP HEM ULUSALCILIĞA SALDIRDINIZ

Bundan otuz yıl önce Türk-Kürt gibi bir ayrım yoktu, bu da sık sık dillendiriliyor ve oraya girmeyi zaten hiç istemiyorum. Ama şunu söylemek zorundayım: 1950 yılıyla başlayan Türkiye’nin “faşizm” özlemi, elbette en çok da Güney Doğu’yu ve orada yaşayan halkı vurdu. Hiç kimse, AKP’nin bunları “yargılayacağız” diye referandum kaçamağı yaptığı, “yetmez ama evetçilerin” de alkışlarla kabul ettiği “12 Eylül” suçlularının yaptığını bağışlayamaz. Referandum “yargı” için yapılmıştı, konu mankeni Kenan Evren ve çoğu “hakkın rahmetine kavuşmuş” arkadaşlarıydı...

Sizler, yani Kandiliyle, İmralısıyla, HDP’siyle Lozan Antlaşması’nı neredeyse Kürtlerin tasfiyesi olarak gördünüz. Ulusal kimliğe büründünüz ve kendi ulus devletiniz olması gerektiğini savunmaya başladınız. Ama ulusalcılığı da faşizm diye yerin dibine geçirdiniz.

Bu “ne yaman çelişki”...

Öyle mizansenler, eski deyimle “komplo teorileri” üretmeye başladınız ki, Lozan Antlaşması’nı kutlamayı, anmayı aklına bile getirmeyen bir TSK’nın bunu "Kürt Özgürlük Hareketi"’ne hava saldırısına dönüştürebileceği sanrısına kapıldınız.

Bu, en uçuk sinema filmlerinde, sürrealist romanlarda bile olamayacak bir 24 Temmuz kurgusu ve bunu siz de iyi biliyorsunuz, ancak elinizde fazla argüman da kalmadı. Açıkçası Cemil Bayık, kertecek yeriniz kalmadı, buradan kertmeye başladınız

Yıllarca AKP ile dans ettiniz, bir de baktınız ki kavalyeniz sürekli ayağınıza basıyor. Daha önce izleyenlerin kavalyenizin beceriksizliğini görmemesi için dişinizi sıkıyordunuz, ama ne zamanki kavalyeniz tangoyu ça-ça’ya çevirdi, o zaman aklınız başınıza geldi ve “maystronun” gözünün içine bakmaya başladınız.

Olmaz...

Şimdi diyorsunuz ki aynı konuşmanın içinde, “CHP doğru yolda.” Bir anlamda AKP’ye mesaj gönderiyorsunuz, “CHP ile koalisyon yapın, yoksa...”

Saray ise, “nesin sen?” diyor en kaba haliyle... “Son adamınız kalana kadar peşinizdeyiz..”

O da atıyor Cemil Bayık, sen de...

KÜRTLER AZINLIK DEĞİL VATANDAŞ

Lozan’da Kürtler ihmal edilmedi, çünkü azınlık değillerdi, bu ülkenin vatandaşlarıydı. Geçelim onu, madem öyleydi de şimdi mi aklınıza geldi, diye sormak isterim.

Kabul etmeyeceğini bildiğiniz halde Erdoğan’a ateşkes koşulları sunuyorsunuz. Koşullar hiç de kabul edilecek gibi değil, ama tıpkı CHP’nin Mevlana vücuduna bürünüp, “gel, ne olursan ol gel,” durumuna düşüyorsunuz, farkında değil misiniz?

CHP ile aynı yolu tutturmanız ise başka bir ilginçlik Cemil Bayık. Doğru yolda olan CHP’nin hangi doğruları olduğundan da söz etmeniz gerek. Parlamentonun bu sorunu ele alması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun parlamento hakimiyeti olmadığını da, olamayacağını da biliyorsunuz. Ama şunu da çok iyi biliyorsunuz ki, bu devleti kuran partinin, CHP’nin başındaki adam en yakın çevresine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi için, “Tanrı buyruğu, kutsal, değiştirilemez metin de değil. Günü gelir, çöpe de atılır,” dediğinden de haberiniz var... “Sezgin”iz sizi yanıltmıyor Cemil Bayık, söylenmiş olan bu sözler sizin de kulağınıza gelmiş olmalı.

Lozan Cemil Bayık, bu siyasetçiler için asla bir Gılgamış Destanı ya da Hamurabi Kanunları değil. Konjonktür denen saçma sapan sözcüğün arkasına sığınarak anında bunu yırtıp çöpe atabilirler. Sonra da derler ki, “biz diyalektiğe inanırız. Lozan Antlaşması da sonu olan, süresi olan ve zamanı geldiğinde imha edilmesi gereken bir antlaşmadır, tersi marksizme de, sosyalizme de, sosyal demokrasiye de aykırıdır. Biz dogmatik değil, diyalektik görüşü benimseriz. O halde Lozan eskimiş bir kağıttır, yırtılıp atılmalı...”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı bu... En yakın çevresi de bunu biliyor, yalana dolana kaçmanın anlamı da yok. “Ben öyle demedim,” diyebilir, ama ne beni ne de benim gibileri kandırabilir.

Bunun kokusunu aldınız değil mi Cemil Bayık? Bu sizin de kulağınıza fısıldandı, yalan söylemeyin. CHP övgülerinizin arkasında, “doğru yol” alkışlarının kilometre taşlarında bu yok mu söyleyin?

NEDEN O KOALİSYONU DESTEKLİYORSUNUZ

Sanıyorsunuz ki AKP-CHP koalisyonu olacak ve CHP de Anayasa çalışmalarında Kürt sorunu çözülecek...

Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Olmayacağını en az benim kadar siz de biliyorsunuz. Savaş kabinesinden haklı olarak korkuyorsunuz.

Yoksa CHP’nin koalisyona girmesi başka bir ittifak ihtimali mi yaratıyor? Açık olun Cemil Bayık, bu ülke ne kaybettiyse yalan söyleyen, takiyye yapan siyasetçilerden kaybetti. CHP ile bir arkeditasyon yaptıysanız, bunu söyleyecek olan sizsiniz, CHP asla söylemez. Ama sizin de söyleyeceğinizi hiç sanmıyorum, hiç!

Kürtler'in oylarına göz diktiyse ve siz o göze göz kırptıysanız, yeni Anayasa çalışmalarında ne gibi bir beklentiniz olduğunu da belirtiniz lütfen. Tıpkı AKP ve Erdoğan’dan beklentiniz gibi, maddeler halinde. Bilelim.

Konuşmanızın gerisi sizi ilgilendiriyor. Lozan meselesidir burada konu edilen. Elbette ölen, öldürülen askerler yoksul çocukları. Elbette çatışmalar ve anlaşmazlıklar sürerken bir kuvvet komutanı Antalya’da golf oynarken yakalandı. Siz kendi çocuklarınızı cepheye sürüp de Kandil sırtlarını cehennem yaylası gibi kullanırken, birileri de Akdeniz ve Ege sahillerini cephe için kum toplamaya gidilecek cennet sahiller olarak kullandılar.

Herkes bizleri kandırdı Cemil Bayık, sizi de ortağınız AKP kandırdıysa çok mu? AKP ne diyor? Bizi de cemaat kandırdı.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki, bizi yönetenlerin tümü birileri tarafından kandırılmış, sıradan halk olarak biz kandırılmadığımıza inanarak dolaşıyoruz?

Şimdi CHP'nin kapısını çalıyorsunuz, doğru kapı olabilir belki...

Ama şunu bilin ki, her ne kadar TSK’nın Lozan’ın yıldönümününden dahi haberi yoksa da, Kılıçdaroğlu ve sizin aksinize bazıları için Lozan Antlaşması hala bu devletin kuruluş metnidir ve çöpe atılmayı asla hak etmemektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Mümtaz İdil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.Anket İmamoğlu Cumhurbaşkanlığına Aday Olursa Oy Verir misin?