Ahmet Kaya'yı özlerken

Sevgili Bilge Balta ustam’ın bir iletisiyle başlayacağım sözlerime:

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü Ahmet Kaya'ya verildi…

Ahmet Kaya, Almanya’da 1999 yılında verdiği bir konser sırasında “Arabamı o şerefsizlerin ülkesinde bıraktım” diyerek Türk Milletine hakaret etmişti.

Kaya’nın büyük tepki gören bu sözleri Hürriyet Gazetesi’nin 20 Temmuz 1999 tarihli nüshasının manşetinde “Vay Şerefsiz” haberiyle verilmişti. “Vay Şerefsiz” manşetiyle çıkan gazetede yazar Fatih Altaylı, “Ahmet Kaya demiş ki: ”Otomobilimi o şerefsizlerin ülkesinde bırakıp geldim.”

Ahmet Kaya, Münih’te yaklaşık bin kişinin izlediği konserde sahneye zafer işaretiyle çıkmıştı. Konser boyunca PKK yanlısı sloganlar atıldı. Türk gazetecilerin fotoğraf makinelerine el konulan konserde Ahmet Kaya, şöyle dedi: Benim hesabım Türk halkıyla, Türkiye Cumhuriyetiyle değil, benim sorunum kendim gibi ağlayan Kürt ulusuyladır. Şöhreti buldum, iyi para kazandım, vergide 42. oldum. Böyle bir vatan hainliğini çok seviyorum.”

Aynı Ahmet Kaya Paris’teki konser salonunun kapısına da “Türkler ve köpekler” giremez tabelası astırmıştı.

İşte son zamanlarda İslamcıların ve Kılıçdaroğlu’nun CHP’sinin yere göğe sığdıramadığı,Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülen Ahmet Kaya budur, bilmeyenler öğrensin. (Murat Binzet’in 30.10.2013 tarihli iletisinden… Kendisine teşekkürler…)

+

Bir Kürt’ün kendi milletini övmesi kendi bileceği bir iştir. Bir arada kardeşçesine yaşamak istemiyorsa o da kendisinin bileceği bir iştir. Ama burası bir Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Burada bölücülüğe izin verilemez. Hele herhangi bir kişinin Türk’e hakaret etmesine de sessiz kalınamaz.

Demokratik ve kültürel haklarını elde etmek için çalışması da kendisinin doğal bir hakkıdır. Bu hakkı elde etmesine katkıda bulunmak da bir insan olarak bizim de isteğimizdir. Ama bu arada Türk’e hakaret edilmesini de sineye çekemeyiz.

Birbirimize hakaret etmeden kardeşçe yaşamaya varız. Ama Türk’e hakaret edilmesine de sessiz kalamayız…

Bir arada yaşamak istiyorsak birbirimizi hakaret etmeyi değil sevgi göstermesini de bilmeliyiz…

Yapılacak iş mütegallibeye (zorbaya), toprak ağalığına, aşiret reisliğine, şeylerin egemenliğine son vererek demokratik, laik bir ülkeyi yaratmaktır… (Eren Bilge Av. Hayri Balta, 30.10.2013)

***

Şunlar da konuyla ilgili kendi görüşlerim:

Sevgili Bilge Balta ustam… Burada tepkim senin yazdıklarına değil, yazına kaynak olan Murat Binzet'e'dir. Yaşamayan birinin ardından böhtan atmak kolay iştir. Ahmet Kaya halen milyonlarca Türk gibi benim de yüreğimde yeri olan üstün bir sanatçıdır.

Bu güzel insan kimi konserlerinde hakarete uğramıştı ama hiç bir zaman müfterilerin uydurdukları gibi Türk halkına da, ülkesine de hakaretlerde bulunmamıştı.

Biri çıkıp "Evet, ben kulaklarımla duydum, arabamı şerefsizlerin ülkesinde bıraktım, demişti" desin, elini öpeyim.

Bu konunun Hürriyet'te "Vay Şerefsiz" sözleriyile manşetten protesto edilmesi de Kaya'nın sözlerinin gerçekliğini kanıtlamaz. O haber de bir asparagastı. Bizim gazetecilerimiz(!) ne yazık ki asparagası severler. Çünkü halkımız da doğru mu yanlış mı bakmadan, asparagas okumaya bayılır.

İstanbul'da ulusal bir gazetede çalışıyordum. Bu gazetenin genel yayın yönetmeni her sabah çalışanlarla toplantı yapar, "Bakalım bugün en güzel asparagas"ı kim üretecek?" derdi. Böyle bir gazetede çalışamayacağımı anlayıp işsiz kalmayı göze alarak oradan hemen ayrılmıştım.

Bugün, o sanatçıya ödül verenlerin yağdanlığını yapan o günün asparagasçısının "Ahmet Kaya, Paris’teki konser salonunun kapısına da 'Türkler ve köpekler' giremez tabelası astırmıştı. sözleri de uydurmadan ibarettir.

Sen dünya çapında bir sanatçı olacaksın ve kalkıp böyle çirkef bir iş yapacaksın. Akıl alacak iş mi?

Eğer o gün oraya böyle bir tabela asılmışsa, bunu yapsa yapsa ancak emperyalist emellerini gerçekleştirmek amacıyla Türk ve Kürt kardeşliğini sonlandırarak ortalığı bulandırmak isteyen birilerinin uşakları yapamış olabilirdi.

Bakın, şu sözler Ahmet Kaya'nın kendisinindir: "Benim hesabım Türk halkıyla, Türkiye Cumhuriyetiyle değil, benim sorunum kendim gibi ağlayan Kürt ulusuyladır. Şöhreti buldum, iyi para kazandım, vergide 42. oldum. Böyle bir vatan hainliğini çok seviyorum.”

Bilge Batla ustam, senin de vurguladığın gibi "Bir Kürt’ün kendi milletini övmesi kendi bileceği bir iştir." Ve bu onun en doğal hakkıdır. Bu söz ile büyük ozan Nazım Hikmet'in şu dizeleri arasında paralellik kurmak olası:

"Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,

ben yurthainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

***

Son olarak diyeceğim şu. Ahmet Kaya'nın ruhu da, Nazım ustamıza nazire şöyle sesleniyor, duylar gibiyim:

"Vatan polis copuysa, biber gazıysa, tazyikli suysa;vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan, ben de vatan hainiyim!"

İnsanlarının özgürlük içinde kardeşçe yaşadığı, karanlıklardan uzak bir yurt özlemiyle.# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fevzi Günenç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.