Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

31 Mayıs 2013 sabaha karşı. Ellerinde muhtemelen gaz bidonlarıyla hükümetin belediye çalışanları İstanbul’un orta yerinde, Taksim Gezi Parkı’nda ağaçları bekleyen çadırları ateşe verdi.

Gezi Parkı’nı mesken tutmuş genç-yaşlı insanların tek isteği vardı: Parkımıza dokunmayın. Masum, haklı ve kabul edilebilir bir istekti. Ama hükümet bunu hiç de masum bulmadı ve ağır bir şekilde cezalandırdı.

Konu tüm Türkiye’nin bağrına ateş gibi düştü ve her yer bir anda Taksim ve direniş oldu.

Tarihte Gezi Direnişi’ne benzeyen ve “Kanlı Pazar” diye anılan bir olaydan söz etmekte yarar var. Zira bu olaydan tam on iki yıl sonra 600 yıllık Romanovlar hanedanı yıkılmış ve dünya tarihinin akışını değiştirecek Bolşevik devrimi gerçekleşmişti.

9 Ocak 1905 sabahı, Petersburg (Gregoryan takvime göre, bugünkü takvime göre 22 Ocak)… Kadın, çocuk, yaşlı, genç, işçi, din adamları… Aklınıza kim gelirse toplanıp Çar II.Nikola’nın kışlık sarayına doğru yürümeye başladı. Bolşevikler, bir ayaklanmayı engellemek için yürüyüşün silahsız ve tedhiş hareketlerinden uzak olması için büyük çaba harcıyordu. Bu nedenle kalabalığın başına Papaz Gapon geçti. Bir dilekçe hazırladılar ve bunu II.Nikola’ya sunmaya karar verdiler.

Dilekçe şunları içeriyordu: Basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, Rusya’da siyasal rejim yapısında gerekli değişiklikleri yapacak bir kurucu meclisin toplanması, yasalar önünde eşitlik, kilisenin devletten ayrılması, savaşın sona erdirilmesi, 8 saatlik iş günü ve toprak reformu…

Yürüyüş sırsında hiçbir taşkınlık gerçekleşmedi. Halk ilahiler ve şarkılar söyleyerek, II.Nikola’nın resmini ve kilise bayraklarını taşıyarak ilerliyordu. Sayıları 150 bin kadardı. Silahsızlardı. Bolşevikler güvenliği sağlıyordu.

İşte o anda dünya tarihinin en büyük hatalarından birine imza attı Çar II.Nikola ve halkın üzerine ateş edilmesi emrini verdi. Binden fazla insan öldü, iki binden fazla insan yaralandı ve binlerce tutuklama gerçekleştirildi.

Ama işin çok daha gerilere giden bir perde arkası vardı ki, bu hep gözardı edildi. Ekim 1917 devriminin önemli isimlerinden, ılımlı sosyalist Aleksandr Kerenski, Kanlı Pazar’ın köklerinin 1901’de atıldığını iddia eder. Moskova gizli polis şefi Zubatov bir polis sendikası kurmuştu. Zubatov, Bismarck’ın Almanya’daki deneyini Rus koşullarına göre değiştirerek taklit etmeye çalışıyor bir yandan sosyalist parilerin işçi sınıfı üzerindeki etkilerini önlemeye çalışıyordu. Bir yandan da işçiden yanaymış gibi görünüyordu.

Zubatov’un işçi sınıfına yakınlaşması, 1903’te görevden alınmasıyla sona erdirildi. Zira bazı yerlerdeki işçi grevlerini düzenleyenlerin Rus gizli servisi olduğu ortaya çıkmıştı. Odessa’da gerçekleşen grevin kışkırtıcısı Şayeviç adlı bir gizli polisti. Zubatov’un kurduğu “sarı” sendikalar bir anda gerçek işçi sendikaları haline dönüşmüştü. Bu hareketin başına da daha yeni papaz olmuş Georg Gapon geçmişti. Gapon için daha sonra gizli polis olduğu iddiaları öne sürüldüyse de, Kerenski bunu kabul etmez.

Papaz Gapon Petersburg’ta bir efsane haline gelmiş, işçilerin haklarını savunan ve çok iyi konuşabilen zeki bir genç adamdı. İşçilerin doğrudan çara başvurmaları gerektiğini savunuyor, Kışlık Saraya yürüyerek dertlerini bir şekilde anlatmalarını istiyordu. Gapon öylesine etkiliydi ki, sosyalistler ve işçiler arasında da büyük saygı uyandırıyordu.

Sosyalist partiler Gapon’un “Kışlık Saraya yürüme” eylemiyle pek ilgilenmediler. Ama bir süre sonra hareketin önemini kavradılar, ama artık Gapon’un etkisini ortadan kaldırmak için çok geç kalmışlardı.

Çara sunulacak ünlü dilekçe hazırlandı. Polis o sıralarda işçileri önlemek ya da Gapon’u tutuklamak gibi bir girişimde bulunmadı. Belki polis teşkilatının başında Svyatopolk-Mırski olsaydı, müdahale edilebilirdi, ama Mırski görevden alınmış, yerini General Trepov’a bırakmıştı. Arkasını Grandüşes Elisabeth’e dayayan ve Çar tarafından da hararetle desteklenen Svyatopolk-Mırski, sarayın en güçlü adamlarından biri olmuştu.

Petersburg polisi alarmdaydı. Cumartesi gecesi, yani kanlı eylemlerden bir gün önce ortalık çok gerginleşmişti. Politikacılardan bazılarının tutuklandığı haberleri geliyordu, ama ortada bir tutuklama da yok gibiydi. Mesele, Kışlık Saraya yürüyecek kitleye göz dağı vermekti.

Yürüyüşü uzaktan izleyenler arasında “keşiş” Rasputin de vardı. Nevski Prospekt yakınlarında olayların gelişimini izliyordu. Yüzü de kireç gibiydi, zira Çar üzerindeki etkisini belki de yok edecek böyle bir eylemin gerçekleşmesi işine gelmiyordu. Bu konuda Çar'a ve Çariçe'ye hiçbir öngörüde bulunmamıştı.

Kalabalık kışlık sarayın bulunduğu Aleksandr Bahçesi’ne vardığında borazan sesleri duyulmaya başladı. Halk bir an duraksadı. Bunun ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikirleri yoktu. Ancak herhangi bir müdahale olmadığını görünce yürüyüşlerine devam ettiler. Oysa borazan sesleri “dikkat” anlamını taşıyordu ve “Kanlı Pazar”ın ilk uyarısıydı.

Saraya yürüyen topluluğun sağ tarafında bir polis taburu dizilmiş bekliyordu. Bu sırada Petersburg Merkez Komutanlığı'na bağlı bir grup asker ortaya çıktı ve ilk ateş sesi o anda duyuldu. Askerler önce havaya ateş etmişlerdi, ama bu panik oluşması için yetti. İkinci ateş doğrudan halkın üzerine açıldı ve o anda yüzlerce kişi olduğu yere yıkıldı. Askerler kaçanların üzerine de ateş etmeye başladı. Kaçış yolu üzerinde bir askeri birlik daha vardı. Onlar da ateş etmeye başlayınca halk ne yapacağını şaşırdı. İnsanlar iskambil kağıdı gibi ardı ardına devriliyordu. Kimsede silah bulunmadığı için karşılık da veremiyorlardı.

Ama iş orada kalmadı. Ardından gelen grev ve protesto dalgaları Çarlık Rusya’sını temelinden sarsmaya başladı. Masum bir dilekçeyi Çar’a sunmak üzere başlayan hareket bir anda tüm ülkeye yayıldı ve siyasi özellik kazandı.

Ok yaydan çıkmıştı. Petersburg’un yanı sıra Moskova’da, Varşova, Riga, Kiev ve Bakü’de disiplinli ve bilinçli grevler gerçekleşti. Tüm hareketi metal işçileri sendikaları yürütüyordu. Aynı yılın 1 Mayıs’ında Varşova’da işçi ve göstericilerin üzerine ateş açıldı ve yüzlerce insan öldü. Varşova’da grevler tüm Mayıs ayı boyunca sürdü. Beklenen oldu ve işçiler de silahlanmaya başladılar.

Artık sendika ve işçilerin yönetimini Bolşevikler almıştı. Voznesensk kentindeki grevler iki aydan fazla sürdü. Bolşevik Kuzey Komitesi grevleri yönetiyordu. İşçilerin çoğu kadındı ve sayıları yüz bine yaklaşıyordu. Çarın askerleri burada da işçilerin üzerine ateş açtı ve yüzlerce insanı katletti. Yine de direnişi kıramadılar. Grevler şaşırtıcı biçimde sürüyordu. Kimsenin yılmak gibi bir sorunu yoktu.

Ardından işçi ayaklanmaları ve protesto gösterileri kırsal alanlara yayıldı. Ülke alev alev yanıyordu ve Çar Nikola, basit bir dilekçe için kendisinden “aman” dilemeye gelen kalabalığa açtırdığı ateşin bedelini ödüyordu. Artık kontrol edilemez hale gelen işçi hareketi, Romanov hanedanını yok edecekti. Çar da bunun farkındaydı elbette.

Rus-Japon savaşı Rus ordusunu çok zayıflatmıştı. Askerler de Çarlık yönetiminden hoşnut değildi ve kıpırdanmalar başlamıştı.

Potemkin zırhılısındaki ayaklanma ve devrimin resmen başlaması da işte tam bu tarihlere rastlar.

Nedir tarihteki önemi Kanlı Pazar’ın?

Çarlık yönetimi, eylemleri polis baskısıyla engelleyemeyeceğini anlayınca yöntem değiştirdi. Eylemcilerin arasına provokatörler soktu. Halkı birbirine kırdırmaya çalıştı. Azınlık kıyımlarına başladı.

Hiçbiri gelmekte olan büyük Ekim Devrimi’ni engellemeye yetmedi.

Çok değil, 12 yıl sonra...

Uzatmaya gerek yok. Ne demek istediğim anlaşılmıştır diye umuyorum.

Mümtaz İdil

Odatv.com# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Mümtaz İdil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.