İnsan Hakları ile İnsandır / Emekliler Dayanışma Sendikası

İnsan Hakları ile İnsandır.

Tercihimiz Emekten Haktan Yanadır!
10 Aralık 1948'de kabul edilen BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin dokuz temel alanından birisi de “Yaşlı Hakları” alanıdır.1982’de Viyana’da toplanan BM Genel Kurulunda ilk kez “Dünya Yaşlanma Asamblesi” yapıldı. Yaşlanma sorunları ve özellikleri ele alınarak ilkeler benimsendi "Uluslararası Yaşlı Hakları" olarak kabul edildi. Bunlar; bağımsızlık, katılım, bakım, kendini gerçekleştirme, itibar başlıkları altında açıklandı.

Bağımsızlık:
Yaşlı bireyler; Beslenme, barınma gibi temel gereksinmelerini karşılamak ve sağlık bakımından yararlanmak için yeterli gelire sahip olmalıdır. Bu gereksinmeler için ailelerinden ve toplumun her kesiminden destek almalıdır. Gereksinmelerini karşılamada kendi kendilerine yardımcı olabilmeleri yönünde destek almalıdır. Gelir getirici bir işte çalışabilmeli ya da toplumdaki diğer gelir getirici faaliyetlerden yararlanmalıdır. Emeklilik yaşının belirlenmesi ve emeklilik koşullarının tanımlanmasında söz sahibi olmalıdır. Yaşlarına ve yeteneklerine uygun eğitim programlarına sahip olmalıdır. Bireysel tercihlerine uygun, güvenli bir çevrede yaşamalıdır. Yaşadıkları çevre aynı zamanda onlara kapasitelerini geliştirebilecek fırsatlar sunmalıdır. Mümkün olduğunca uzun süre kendi evlerinde ya da aile ortamında yaşamalıdır.

Katılım:
Yaşlı bireyler; Toplumla ilişkilerini sürdürebilmeli, refah düzeyini doğrudan etkileyecek politikaların hazırlanması ve uygulanması aşamalarına aktif katılabilmelidir. Topluma hizmet için çeşitli fırsatlar geliştirebilmeli, bilgi ve becerilerini genç kuşaklarla paylaşmalıdır.
Kendi ilgi ve yeteneklerine uygun etkinliklere gönüllü olarak katılımda bulunmalı ve hizmet edebilmelidir.

Bakım:
Yaşlı bireyler; Asgari düzeyde fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyiliği kazandıracak ve sürdürecek sağlık bakımına sahip olmalıdır. Her toplumun kültürel değerlerine uygun bir biçimde korunmalı, gözetilmelidir. Aileleri ve toplum tarafından desteklenmeli, ihtiyacı olanlara uygun bakım hizmetleri verilmelidir. Yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilecekleri, gereksinim duyduklarında korunabilecekleri, bakılabilecekleri çeşitli sosyal hizmetlere ve yasal düzenlemelere sahip olmalıdır. İnsana yakışır güvenli bir ortamda, sosyal ve zihinsel yönden desteklenecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, koruma ve rehabilitasyon hizmeti alabilecekleri uygun kurumsal bakım modellerinden yararlanmalıdır. Bir huzurevi ya da rehabilitasyon merkezinde yaşamaları durumunda; ihtiyaçlarına, inançlarına haysiyetlerine, özel yaşamlarına (mahremiyetlerine),bakımları ve yaşam biçimleri hakkında kendi kararlarını vermelerine tam olarak saygı görmelidir. İnsan temel hak ve özgürlüklerinden tam olarak yararlanmalıdır.

Kendini gerçekleştirme:
Yaşlı bireyler; Bireysel potansiyellerini tam olarak geliştirebilecekleri fırsatlar yaratılmalı, var olan uygulamalardan yararlanmalıdır. Toplumun eğitim ve kültür etkinliklerine aktif olarak katılabilmelidir.

İtibar:
Yaşlı bireyler; Sömürüden, fiziksel ya da zihinsel istismardan uzak tutulmalıdır. İtibar görmeli güven içinde yaşamalıdır.Hizmetlerden yararlanırken; yaş cinsiyet, ırk, etnik köken, özür durumu ya da diğer konumları nedeniyle bir ayırım görmemelidir.Gelir durumları belirleyici bir unsur olmamalı, gelir düzeyinden bağımsız olarak gereksinmeleri karşılanacak şekilde uygun hizmetlerden yararlanmalıdır.

1990 yılında 1 Ekim "Dünya Yaşlılar Günü" olarak kabul edildi. 1999 yılı da dünya yaşlılar yılı ilan edildi. Yılın teması “eşitlik esasına dayalı ayrımcılığın olmadığı, bütün yaş gruplarını kapsayan bir toplum yaratılmasının gerekliliği insan temel hak ve özgürlüklerinin korunması geliştirilmesi” olarak belirlendi.2002 yılında “Dünya Yaşlılar Asamblesi”nin ikincisi Madrid’ de toplandı.

"Yaşlanma 2002 Uluslararası Eylem Planı" hazırlandı. Planda yer alan yaşlıların ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmeyi hedefleyen amaçlar ve taahhütler:

"Yaşlılara her türlü sağlık hizmetleri, destek ve sosyal koruma sağlanmalı.
Yaşlılara karşı her türlü şiddet ve ayrımcılık ortadan kaldırılmalı.
Yaşlı yoksulluğunun bitmesi ve yaşlıların güvenle yaşlanması sağlanmalı.
Bütün insan temel hak ve özgürlüklerinin yaşlılara tanınması ve gerçekleştirilmesi.
Yaşlıların toplumun ekonomik, politik ve sosyal yaşamına tam ve etkili olarak katılması.
Yaşlılar ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi vatandaşlık haklarına sahip olmalı."dır şeklinde açıklandı.
Bu doğrultuda çalışmalar yapması ve taahhütleri yerine getirmesi için üye ülkelere çağrı yapıldı.

On bir yıldır iktidarın "Ulusal Komite"sinin hazırladığı "Ulusal Eylem Planı"nın uygulamalarını yaşıyoruz.
2011 yılında ASPB (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Fatma Şahin “Yaşlanma Ulusal Eylem Planı“ hazırladık. Yaşlılar ekonomik sıkıntı çekmeyecek, en az asgari ücret kadar aylık alacak. Yaşlılara evlerinden yakın çevrelerinden ayrılmadan yaşamaları için destek sağlanacak.” Demişti. Bu gün üç milyon bakıma muhtaç yaşlı insan var. Otuz bin kişiye profesyonel bakım yapılabiliyor. Bu bakımlar çok yetersiz ve ciddi problemler içeriyor. İktidar, yaşlı bakımlarını ailelere yüklüyor. Aileler de ekonomik, sosyal ve psikolojik ciddi sorunlar yaşanıyor. Her yıl iki yüz elli yaşlı insan aileleri tarafından sokağa terk ediliyor. Bunun inkâr edilmesi, görmezden gelinmesi, yok sayılması sorunun artarak devam etmesine neden oluyor.Sorunların farkına varmak,ilgilenmek ve görünür olmasını sağlamak çözüme doğru atılmış ciddi bir adımdır.İnkara, yok sayılmaya karşı bir duruştur. Yaşamımız yazılırken kalemin başkalarının elinde olmasına itirazımız olmalı...
21. y.y düşünürlerinden siyaset bilimci yazar Noam Chomsky diyor ki:
"Kâğıt üzerine yazılmış kelimeler hiç bir şeye yeterli değildir. Haklar kâğıt üzerinde kazanılmış olsa bile azimle savunulmalıdır."
Herkese sağlıklı mutlu onurlu yaşama ve yaşlanmalar diliyoruz. 10.12.2013
Emekliler Dayanışma Sendikası

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Konuk Yazarlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.