BİZİM NE YAZIK Kİ BİR SNELMAN’IMIZ YOK

Bir toplum, hayatını sadece yeme içme, para kazanıp mal mülk edinme ve üreme üzerine kurmuş ise, o toplum çölleşmiş demektir.

Ve hele hele o toplum, aydın olmanın hakkını veren gerçek aydınlara sahip değil ise, vay haline..

Kendini kör bir karanlığa, insanı insan olmaktan çıkaran ihtirasların, bencilliğin ve sevgisizliğin vahşetine hapsetmiş olur.

Böyle bir toplum ne ekonomide, ne bilim ve teknikte, ne de düşüncede ilerleme sağlayabilir.

Hangi çağda yaşarsa yaşasın ilkeldir, geridir.

Ancak Snelman gibi gerçek aydınlar bu toplumları içine düştükleri karanlık çukurlardan çekip alabilirler.

Snelman 1806-1881 yılları arasında yaşayan Finli bir aydın ve filozoftur.

Finlandiya 600 yıl boyunca İsveç'in, sonra da 1809'da Çarlık Rusyası' nın boyunduruğu altına giren bir bataklıklar ülkesiydi.

İklimi sert, çorak ve yoksul bir sömürgeydi.

Ancak 1917 Rus Bolşevik devriminden sonra bağımsızlığına kavuşabildi.

Snelman'ın tek sevdası ülkesiydi, onunla nefes alıp veriyordu. Halk aydınlanmadıkça ülkenin kalkınamayacağına inanıyordu.

Yanına topladığı bir avuç genç Finliyle birlikte halkın aydınlanması için bir seferberlik başlattı.

O ve arkadaşları tüm imkansızlıklara ve doğanın elverişsizliğine rağmen insanlığa örnek olacak büyük bir mücadeleyi ateşlediler.

Snelman hayatlarını halktan kopuk bir şekilde geçiren okuryazarlara şöyle diyordu:

"Aydınlar halkın beyni gibidir...Unutmayın ki halkın kaba, cahil, sarhoş, hasta ve sefil olması sizin eksikliğiniz ve sizin kabahatinizdir...

Bu durumda siz aydın değil de, ancak küflü aydın oluyorsunuz. Siz halkın aklını, halkın iradesini ve enerjisini, halkın vicdanını uyandırmak zorundasınız. Halkın düşüncesini uyandırmalısınız; köylüyü, işçiyi, toplumun alt tabakalarını nasıl iyi yaşanır, nasıl iyi yaşam koşulları yaratılır? Bunlar için eğitmek zorundasınız...

Ülkemiz büyük bir ailedir. Bütün vatana o gözle bakınız. Unutmayınız ki yoksul bir oduncu, kantarcı ve hizmetli dul kadın da dahil, hepsi, Fin halkının tüm bireyleri sizin kardeşlerinizdir. Sizin göreviniz onları eğitmektir..."

Snelman ve arkadaşları kışın kızak ayakkabılarıyla, bahar ve yaz aylarında ise sandalla, bazen de yürüyerek Finlandiya'yı karış karış dolaştılar.

Çeşit çeşit insanlarla, köylülerle, ormanda ve maden ocaklarında çalışan işçilerle görüşüyor, sohbet ediyor, ateşli tartışmalara giriyorlardı.

Ünleri kısa zamanda ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Gittikleri her yerde kalabalıklar tarafından karşılandılar.

Fin dili o zamanlar hor görülen bir dildi. Eğitimde ve resmi dairelerde İsveç dili egemendi.

Snelman, yasaklı bir dil olan Fince'nin ülkenin ana dili olarak kabul edilmesi, okullarda ve resmi kurumlarda kullanılması için büyük bir mücadele yürüttü ve sonunda amacına ulaştı.

Snelman, Thomas Carlyle'nin şu sözünü düstur edinmişti:

"Milletler cansız bir çamur tabakası gibidir. Eğer bir sanatçının eline geçmeyecek olursa sonsuza kadar şekilsiz ve hareketsiz kalırlar. Fakat büyük bir adam, bir kahraman, bir sanatçı çıkıp da bu çamuru eline alırsa ona istediği şekli kazandırabilir."

Snelman,"Siz de kendi ulusunuzun Robinson'u olmak istemez misiniz?" diyordu gençlere. "Robinson bomboş bir adada insan eti yiyen bir yerliyi eğitmiş, kendisine arkadaş ve yardımcı haline getirmiştir."

Snelman ve arkadaşları bitmek bilmeyen bir enerjiyle yıllarca kar kış demeden ülkeyi dolaşıp durdular.

Ve bir bataklıklar ülkesi olan yoksul Finlandiya'yı aydınlanan ve kardeşleşen halkla birlikte modern bir ülkeye dönüştürdüler.

Finlandiya bugün 5,5 milyonluk nüfusuyla dünyanın en zengin, en modern ve en huzurlu ülkelerinden biridir.

Ne fakiri çok fakir, ne zengini çok zengindir.

Ülke şimdi milletler semasında bir yıldız gibi parlıyorsa, bunu Snelman ve mücadele arkadaşlarına borçludur.

Evet, gerçek aydın olmak işte budur, halkına dokunan ve ona kılavuzluk edendir.

Sadece kitap ve makale yazmak ve mikrofonlara konuşmakla aydın olunmuyor.

Aydın, Robinson gibi imkânsızı başarandır.

Ve Snelman gibi, ülkeyi karış karış dolaşıp halkı yeniden yaratan ve ayağa kaldırandır.

Bizim ne yazık ki, bir Snelman'ımız yok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Alınak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep’teki Belediyelerin Hangisinin Çalışmasından Memnunsunuz?

tiktok takipçi satın al