KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON

Uluslararası Af Örgütü'nün 2010 yılına kadar devam ettireceği kampanyanın adı: " Kadına Yönelik Şiddete Son" Bu kampanyanın ana hedefi; kadına yönelik şiddetin sona ermesi için bütün kadın ve erkekleri acilen harekete geçirmektir. Bu kampanya çerçevesinde, dünya genelini kapsayan, şöyle bir " Biliyor musun?" tablosu sunulmaktadır bizlere:

*15 – 40 yaş arası birçok kadının kanser, trafik kazaları yada sıtma yerine toplumsal cinsiyet kökenli şiddet nedeniyle ölmekte yada yaralanmakta olduğunu?
*Her 3 kadından 1’inin yaşamı boyunca dövüldüğünü, cinsel ilişkiye zorlandığını yada taciz edildiğini?
*Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70’inin erkek partnerleri tarafından öldürüldüğünü?
*Her yıl iki milyon kızın cinsel organlarının sünnet edilme riski olduğunu?
*Kadınlar için hem barışın hem de savaşın ayrımcılık ve şiddet zamanları olduğunu?
*Şiddetin, militarizasyonun ana özelliklerinden biri ve artan şiddetin kadına yönelik cinsiyet kökenli şiddetin seviyesini de artırdığını?
*İstikrarsızlık ve silahlı çatışmaların tecavüz ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere şiddetin her türünü artırdığını?
*Kişiler arası şiddetin silahlı çatışmalar bittikten sonra da kısmen de olsa silahların mevcut olması nedeniyle yüksek oranda devam ettiğini? BİLİYOR MUSUN? Eşlerin uyguladığı şiddeti, Dünya Sağlık Örgütü şöyle tanımlamış; yakın bir ilişkide fiziksel, psikolojik ya da cinsel hasara yol açan her tür davranış. Bunların içinde aşağıdakiler de yer almaktadır:
*Tokat atma, vurma, tekmeleme ve dövme gibi fiziksel saldırı fiilleri
*Sindirme, sürekli küçük düşürme ve aşağılama gibi psikolojik taciz
*Cinsel ilişkiye zorlama ve öteki cinsel zor kullanma biçimleri
*Bir kimseyi ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaştırma, hareketlerini gözleme ve bilgi ya da yardıma ulaşmasını kısıtlama gibi çeşitli kontrol edici davranışlar. Ülkemizde aile mensuplarının kadınlara uyguladığı şiddet, sözlü ve psikolojik şiddet yoluyla, kadınları ekonomik ihtiyaçlarından yoksun bırakmaktan dayağa, cinsel şiddete ve cinayetlere kadar geniş bir yelpaze içinde yer almaktadır.Bir çok şiddet eylemi; “töre cinayetleri”, küçük yaşta evlilik, berdel ve beşik kertmesi de dahil zorla evlendirme gibi geleneksel uygulamalardan kaynaklanmaktadır. İntihar etmiş gibi görünen bazı kadınlar aslında aile mensupları tarafından öldürülmüş, ya da intihar etmeye mecbur bırakılmıştır. Günümüz yaşantısında tablo gün geçtikçe kötüye gidiyor. "Kadına Yönelik Şiddete Son" kampanyası şunları amaçlıyor:
*Toplulukları, kadınlara yönelik şiddet konusunda bilinci yükseltmek, kadınları korumak üzere topluluk yapılanmaları ve süreçleri oluşturmak, şiddet mağdurlarına yardım etmek ve kadınların insan hakları savunucularının çalışmalarını serbestçe yapmalarını sağlamak suretiyle kadınları destekleyen, şiddete karşı bir ortamın yaratılması için çalışmaya çağırmak.
*Yerel yönetimlerin ve topluluk kurumlarının karar mekanizmalarına eşit katılım da da dahil olmak üzere, kadınlara topluluğun eşit üyeleri olarak davranılmasını talep etmek.
*Dini yapıları, geleneksel ve informel yetkilileri kadınların insan haklarına saygı duymaya, kadınlara yönelik şiddeti özendiren ya da bu şiddete hoşgörü gösteren her türlü eylemi kınamaya ve bu tür eylemlerden vazgeçmeye çağırmak;
*Bütün bireyleri, kadınlarla ilgili olumsuz imajlara karşı çıkmaya, kadınlara ve kızlara yönelik şiddeti besleyen ve ayrımcı tutumları pekiştiren kitle iletişim araçları, reklamlar ve okul müfredatına karşı mücadele etmeye çağırmak;
*Toplulukları, kadınlara yönelik şiddete karşı çıkmak için yerel stratejiler geliştirmek ve uygulamak üzere şiddetten en çok etkilenenlerle birlikte çalışmaya çağırmak. "Alfabenin tüm harflerine kan bulaşmışsa, pekâlâ aynı harfler bu kez acıya ortak olmak için bir araya gelebilir. Bu mektupta da senin için bir araya geldiler, Güldünya. Tüm bu harfler, üstlerine bir daha kan bulaşmasın; bu mektuba sığmayan liste daha da uzamasın dileğiyle toplandı. Simdi artık hepsi dağıldı, geriye sadece son olarak sana şunu söylemek isteyen harfler kaldı: Güldünya, sen ağlarken, güler mi hiç bu dünya?"
(Güldünya'ya mektup yarışması birincisi) Geç olmadan!
Veriler, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye sitesinden alınmıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muzaffer'in Seçtikleri - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.Anket İmamoğlu Cumhurbaşkanlığına Aday Olursa Oy Verir misin?