Vicdansız suretler...

Jan PAÇAL

Vicdansız suretler...

Her şey çok açık bir şekilde görünmeye başladı artık. Üstü kapalı hiçbir şey kalmadı ayan beyan ortada tüm icraatlar…

Tüm vicdansızları neredeyse bir yüz yıldırhatta binlerce yüzyıldır aynı çatı altında toplamayı başarmış, korumuş kollamış üstüne birde zengin etmeyi başarmış ülkenin yaşayanlarıyız hepimiz. Dahası bir ellerine yetki diğerine sopa vermişiz; vergilerimizle bize hayatı zindan edecek yamyam ordularını da besliyoruz.

Biz bu dünyanın en tuhaf mahlûkuyuz.

İnancın görüşün ne olursa olsun durum bu. Bakmasını bilir, görür ve anlar isen…

Görmek istemeyen yine göremeyecek, duymak istemeyen yine duyamayacak, anlamak istemeyen kendi anlamsızlığında kandırıldığı yalanların peşinde koşarak.
Bu durumdeğişmezlerden biri. Binlerce yıldır böyle oldu ve olacak. Bu yüzden onlara üzülmekten vazgeçeli çok oldu.

“Herkesin vicdanı kurtulamaz” dediğinde biri yıllar önce, inancım herkesin anlayabileceği mutlak iyiliği bulabileceği şeklindeydi. Ütopik bakıyordum, tüm insanlık anlayabilir iyi ve kötüyü ayırt edebilirdi. Eksik düşünce sistemim böylesine romantikti…

Şimdi ise daha cesur düşünüyorum, anlamayacaklar, imkansız...

Eğer ki bana öldürmek, katletmek ve tecavüz iyi bir şey olarak öğretilseydi inan olsunki bunları her gün yapardım. Çalmak çırpmak iyi bir şey olarak öğretilseydi benden daha zengini yoktu. İnançları için yaşayanlardan biriyim bende. Ve inancım mutlak vicdandan geçiyor. İyinin de ötesindeyim artık.

Kötülüğü yok etmek için içimde iyiliği yok ettim.

Şu anda ikisi de yok geriye sadece vicdanım kaldı ve seçeneklerim. Birini öldürmek mi hayır, çalmak mı hayır; Ama bu kez iyi olmak için değil seçimim vicdanımın seçimi.

Birine yardım etmek mi, evet. Yine seçimim iyi olmak adına değil.Vicdanımın sesinidinlemek...

Atalarımın kurduğu bozulmadan gelen vicdanların imparatorluğu var dünyada, sınırlarla kapatılamamış, ezilip yok edilememiş ama her gün saldırı altında yaşayanların gerçekliği var hayatlarımızda.

10.07.2015 (Jan PAÇAL)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Anti Paralel Tanrı

OLMAK YA DA VAROLMAK

Ey Çapulcunun Evladı

GELDİ Mİ?

HERKES

Bu yanlışın içindesin

2 CİNS, 1 SAVAŞ

Gördüğün Gerçek Değil

İyi ruhlar yok olmak üzere.