SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

Prof.Dr. Levent Seçer

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

Siyaseti bilmeyen beceriksizlerin elinde tükenen demokrasi ve yazılamayan gerçekler, 50 yıl sonra bile yazılsa sıcaklığını asla kaybetmeyecektir. Kişiselleşen siyaset, ya da tek anlayışın elinde kalan demokrasi bu kadar yükün altından kalkamayacaktır. Bir paket makarna için insanların hayal kurduğu bir ülkede, gözlerini kapatarak  din narkozuyla uyutuldukları uykudan uyanmak istemediklerini düşündükce, kör ve duyarsız bir toplum olmaktan kurtulamayan, araştıramayan, okumayan, sorgulayamayan, geleceğini bile unutan bir toplum nasıl özgür olabilir ve demokrasiden söz edebilir? Atatürk, Cumhuriyet, medeniyet, ve çağdaş değerlerden nefret eden bir anlayışın demokrasiyi anlatması mümkün olabilir mi? Peki böyle bir çarkın ortasına sıkışan bir ülkede demokrasi ve insan hakları nasıl özgür kalabilir?  Demokrasi bu ülkede Atatürk'ün 2.Şubat.1938 tarihinde yaptığı '' son balo son vals'' ta saklı kaldı bu güne kadar. Biz akıl  bilim ve çağdaş  değerlerin karşısına inancı koyarsak, zaten aptal ve kör duyarsız toplum demokrasi ne demektir anlamayacak umursamayacak. Maalesef halkımızın yüzde 70'i aptal bunu yıllar öncesinde Aziz nesin demişti.
 
Dünya özgürlük evi'nin ( Freedom House ) raporuna göre Türkiye'nin  notu 2018-2019 verilerine göre özgür olmayan ülkeler kategorisine düşürüldü. Türkiye daha önce ''kısmen özgür '' sınıfındaydı. 18 yılda özgürlüklerin dolayısıyla demokrasinin en çok azaldığı ülke Türkiye. Afrika Cumhuriyeti, Mali, Burundi, Bahreyn, Montana, Etiyopya, Venezuela, Yemen, macaristan gibi ülkelerden bile geride kalıyor Özgürlük ve demokrası'nin yok sayılmasında. İnsan hak ve özgürlüklerin tükendiği bir ülke olmak, demokrasi'nin özde dolaysız yaşanmasının tüketilmesi demektir. (Freedom House) raporunda açıkca Türkiye giderek özgürlüklerden demokrasiden  uzaklaşıyor. Dünya genelinde demokrasinin bu kadar saldırı altında olan bir başka ülke yok diyor. Özgürlük evi'nin başkanı Michael.J. Abramowitz, '' 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlükler demokrasi gerileme gösterirken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi, ama bu ülkeler arasında Türkiye sınıfta kalyor, Demokrasi bugün Türkiye'de özgür değil, adil seçimler, azınlık hakları, basın, yazar, şair, düşün insanı ve hukuk özgür değil, hukukun üstünlüğü ilkeleri garanti altına alınması gibi temel değerler baskı altında'' dedi. Ama bugün sisteme hakim olanlar inanmadıkları biçimde demokrasi vurgusu yapıyor, günlük çıkar siyasetinin hakim olduğu otoriter bir anlayışın buna kendisi de inanmıyor, ama sergilenen bu beceriksiz siyasetin ortaya çıkardığı felaketin de kapanması mümkün olmayacak. 
 
OKUMAYAN KORKAK TOPLUMLAR...
 
Okumayan, körleşmiş ve duyarsız toplumlar aynı zamanda korkak ve unutkandır. Bir kısır döngüdür bu. Okumayan, araştırmayan, hakkını aramayan toplumlar körleşir. Körleşen toplumlar duyarsızdır. Duyarsız toplumlar ise korkaklık ve unutkanlığı bir yaşam biçimi olarak benimser. İşte böyle bir toplumsal sistem içinde uyanık, ne istediğini bilen, yatacak yeri bile olmayan bu güruh, ne yazık ki körleşmiş duyarsız ve korkak toplumlarda kuruldukları köşelerde, halkı yok sayarak sadece kendi geleceklerini düşünerek yaşadıklarına kendilerini inandırmaya çalışırlar. Çünkü bunu yaparken kalemini sadece gerçeklerin dışında kullanan adına yandaş dediğimiz medyaya ihtiyaç vardır. Kitap bile okumayan, eğitimin tükenme noktasında bırakılan, düşüncelerini toplumla bie paylaşmaktan korkan düşün insanları  özgür değilse demokrasiden nasıl söz edebilirsiniz? Bu anlayış aslında toplumun daima körleşmiş olarak kalmasını istiyor. Tüm çagdaş değerlerin tüketildiği anda, din inanç saygınlığını duygusallaştırarak aptal kör topluma yansıtmaya çalışmak demokrasi değildir. Demokrasi aydınlık, bilim, akıl, sanat, çağdaşlık, cumhuriyetin Atatürk devrimlerinin toplumsal paylaşımı demektir. Batı'nın yok saydığı bir ülke olmak değil, uluslararası saygınlığını ortadoğu nun kabile demokrasisinden ayırmak demokrasi demektir. Peki, Türk halkı tüm bu değerlerden uzakta  kalmaya layık mı? Türk halkı böyle bir tükenmişliği hak ediyor mu?  Karanlığın egemen olduğu toplumlarda 20,30 yıl öncesinin yazıları bile aynı zamanda bugünü anlatır. Toplumu siyasi çıkar adına çarkın ortasına sokanların yaptıkları acı gerçekler, bugün yaşananlar yapılanlar 50 yıl sonrasında bile yazılsa taze ve diri olarak kalacaktır. Çünkü yapılanlar ne kadar yanlış olsada kabul edilmeyen gerçeklerdir. Ekonomi tükenmiş, ortadoğu bataklığına sürüklenmiş bir ülke, 30 milyon insanı açlık ve yoksulluk sınınırda yaşıyorsa bunun adı demokrasi değildir?  Siyasallaşan bir yargı, mutsuz korkan bir toplum yaratacaktır. Kadının yok sayıldığı bir ülkede demokrasiden söz edemezsiniz. Millet iradesinden söz edenlerin daha sonra farklı söylemleri demokrasi adına yapılan açıklamalar değil. 
 
HAK HUKUK ADALET...
Siyasallaşan yargı mutsuz bir toplum yaratıyor, Hukukun uygulayıcısı olması gereken bir yargıç, dini gerekçeyle avukatın etek boyuna karışarak yasaya aykırı davranma cüretini buradan alıyor. Etek olayının en vahim durumu budur. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verildi. Bir adliyede cuma namazı bahanesiyle vaaz veriliyor. Kahramanmaraş adliyesinde türbana izin verilirken, kulağına küçücük bir küpe takan kadın memur hakkında tutanak tutuluyor. Din tüccarları tacirleri din saygınlığını hiçe sayarak vaazlar veriyorlar. '' Şeriatın kestiği parmak acımaz'' diyerek islam hukukundan söz ediyorlar. Tuvalete gitmek günah deseler korkarım altlarına kaçıracaklardır. Cübbeli Ahmet denen hoca  vaazlarında kadına hakaret ediyor '' kadın dışarı yalnız çıkarsa günah'' diyor, bir başkası tümüyle kadının bir yönetimde olmasının dinde günah olduğunu söylüyor. Bugün Batı'da kalkınmanın uluslararası saygınlığın temelinde yönetimde kadınlar vardır. Bizde aksine konuşma hakkı olmadığı gibi acımasızca öldürülüyorlar, biz ne yapıyoruz bir sonrakini koruyabiliyormuyuz? Bu ülkede kadınları koruma yasası var mı? ya da varsa nereye kadar koruyabildik bugüne kadar? Hak Hukuk Adalet diye sesini çıkarmaya çalışanların korkarak yürüyemedikleri bir ülkede demokrasiden söz edebilirmisiniz? Yıllardır beklenen bir yargı reformu yapılmadı, Bugün siyasi anlayış hukukun yerine şeriat diyor, ama  siyasete teslim olan yargıdan ses çıkmıyor.  Şeriatla çağdaş hukukun bir arada yaşaması mümkünmü? Birileri şeriat hukukuna bağlılıktan söz ediyor, '' devleti tanımlayan anayasada yazdığı gibi '' demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devleti'' adından söz edemiyorlar. Ben her şeye rağmen  bu karanlıklardan çıkacağımıza olan inancımı bir gün olsun kaybetmedim. Türkiye  Atatürk devrimlerini, aydınlığı, akıl ve bilimle medeniyetin çağdaş anlamda yansımasını, cumhuriyeti toplumsal barışın demokrasinin güzelliklerini hak ediyor.
 
Prof. Dr. Levent Seçer
14.09.2019 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...