ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Prof.Dr. Levent Seçer

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Okumayan, körleşmiş ve duyarsız toplumlar korkaktır!...Bir kısır döngüdür bu. Okumayan, araştırmayan,hakkını aramayan, daha doğrusu arayamayan toplumlar körleşir. Körleşen toplumlar duyarsızdır. Duyarsız toplumlar ise korkaklığı ve unutkanlığı bir yaşam biçimi olarak benimser hayatlarından memnundur, ve Özgür olmanın anlamını kavrayamazlar bilemezler. Özgür olmayan bir toplum modern hayatın getirdiği adına aydınlık dediğimiz değişimin içinde olamaz !...
 
İspanya da kurşuna dizilen  ünlü şair ( GARCİA LANCA )1936, kurşuna dizilmeden önce son isteğinin ne olduğu sorulduğunda '' Özgürlük yine de özgürlük daima özgürlük'' diye haykırmıştı. Peki Türk toplumu özgür mü? Konuşamayan kendisini yöneteni sorgulayamayan ve korkan bir toplum özgür olabilir mi? Kitap gazete okumanın yüzde 2, olduğu ülkede, kırsal kültürün ortasında bırakılmış bir toplum özgür olmaktan söz edebilir mi? Akıl değerlerinden uzakta kalmış cahil cuhela  eğitimsiz bir toplumun. Akşama kadar uydurma içi boş mistik Tv dizileri seyrederek televizyon başından ayrılmayanların yüzde 80 olduğu bir ülke de  kimin umurunda özgürlük.  Sosyal yaşamdan uzak, ülke ve dünya gündemini yansıtan haber ve gelişmelerden haberdar olmayan bir toplum aydınlığı ve özgürlüğü sorgulayabilir mi?  Tv lerde tek bir kültürel yayına raslamak mümkün değil, sabah akşam  bütün yandaş kanalların toplumu uyutma noktasında sözleşmişcesine yaptıkları programlar ortada, evlendirme, yemek, gelin kızım, güldür güldür, survıvor, mistik masal dizileri, zengin kadın fakir oğlan senaryoları, vurdulu kırdılı korku salan diziler, bütün bu çalışmalar adeta uyuyan bir toplumun cansız heykelini yapmak değil mi? Türk toplumu dünyadaki değişimlerden haberdar değil, kendi geleceğini bile nasıl kuracağını bilemeyen bir toplum, nereye sürüklersen oraya sessizce giden bir toplum. Şimdi böyle bir toplumun özgürlükler nesine. ( ALBERT EİNSTEİN ) '' Evrende iki şey sozsuzdur biri atmosfer diğeri aptallık''  Bugün aptallığı ve uyuşuk bir toplum yaratmayı becerenler sorgulanabiliyormu? 
 
AKLIN YENİLMESİ...
 
Aklın  SOKRATES 'ten sonra kendini yobazlıktan, cehaletten ve hurafeden kurtaramadığını görüyoruz, işte burada asıl gerçek, aklın yok edilmesi özgür kalamaması karanlıkların gök yüzünü tamamıyla kaplaması demek. Özgür olmak özgürlük Atatürk devrimlerine olan inancın içinde yer alan değişimle yaşar. Laik olmanın anlamını bir toplum
ne zaman anlarsa, işte özgür çağdaş bir toplum olmanın anlamını o zaman görmemiz mümkündür. 1996 yılında İstanbula gelen FİDEL CASTRO Habitat zirvesinde  yaptığı konuşmada '' Ben de devrim yaptım ülkemin özgürlüğü adına, ama ben onun gibisini yapamazdım Atatürk'ten başka bir lider aramayın kendinize, kimse kendisini onun yerine koyamaz buna gücü, aklı zekası yetmez ancak kurnazlığı ortaya çıkar oda tükenir'' demişti. Zülfü Livanelli'nin bestelediği PAUL ELVARD'ın sözlerinde yansıyan şiiri EY ÖZGÜRLÜK her şeyi nasılda anlatıyor. Kısacası özgür olmayan bir toplum çağdaş medeniyeti nasıl tanıyabilir yaşayabilir ki? Biz siyaset yapmanın şark kurnazlığını biliyoruz, bunun adına kurnaz siyaset anlayışı demek daha doğru olacak. Parlamento çatısı altında bulunmanın kişisel bir güç gösterisinden başka bir anlamı var mı? bizi yönetenlere sorsanız neden siyaset yapıyorsunuz diye, bunun adını koyacak bir cevapları olamaz, daha doğrusu sadece kürsü de edilen yeminle kalıyor vekillik. Türkiye'de şu anda siyseti sadece tek bir anlayış belirliyor her şeyin adını koyuyor. Bunu felaketleri yaşayan Fransa da kanun benim diyen 14 Lu'i yapıyordu, şimdi  o Fransa tüm dünyaya sekülerizm hediye ederken  tarihi yanlışların acısını yaşıyor. Fransız halkı demokrasi ve reform istiyor. Peki bizim Fransa dan bir farkımız var mı? Konuşamayan, yazamayan, korkan, tüm çağdaş değerlerin paylaşımında yalnız kalan bir sanat adamı bilim adamı özgür mü?  Atatürk Türkiye sine yakışıyor mu gazetecinin yazarın düşünce adamının aylarca yıllarca hapiste tutulması?  Şimdi biz burada özgür olmanın adını nasıl koyacağız acaba? İnsan hak ve özgürlüklerden söz edenler geriye baktıklarında bunun sadece sözde kaldığını görmeliler, İnsanların inancını  sorgulamanın yanında asıl önemlsi eğitimli çağdaş özgür bir toplum yaratabilmek, o zaman Batı'nin demokratik değerleriyle bir arada olabiliriz. Din duyarlılığı konusunda kimseye baskı yapılamayacağı gibi, kimseyi de bu konuda etki altında tutmanın inancın içinde yeri olmadığını bilmeliyiz. Dinsel bir toplum yaratabilmenin çabası içinde olanaların, tanrıya inanmanın yanında Allah'ın inandığı biri olabilmek olduğunu öğrenmeliler. Laikliği yıllarca din düşmanı gibi göstermeye çalıştık, ama cahil bir toplum yaratarak bunu çok iyi işledik. Cumhuriyetin demokrasinin anlamını yok etmeye çalıştık, Atatürk'ü hala yaralamaya devam ediyoruz kirletiyoruz ona küfrediyoruz resimlerini tozlu mahsenlere atıyoruz, ama Türkiye  Cumhuriyeti Devletinin kurucusu olduğunu, çağdaşlığı, aydınlığı, özgür bir toplum olabilmeyı, bize hediyesi olan akıl ve bilimi yok ediyor tüketiyor tarihi unutuyoruz. Ama bunu yapanlar bize tüm bu değerleri unutturanların bilmedikleri bir gerçek var. Atatürk ve devrimleri çağdaşlığın aydınlığın  özgür olabilmenin laik cumhuriyetin asla silinemeyecek adıdır.
 
TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...
 
FREEDOM HOUSE raporuna göre Türkiye 2018 yılında özgürlükler noktasında 6 puan geriledi, yani özgür olmayan ülkeler kategorisine düşürüldü. Afrika Cumhuriyeti, Mali, Brundi, Bahreyn, Moritanya, Etiyopya, Venezuela, Yemen, Macaristan gibi ülkelerle birlikte özgürlüklerin azaldığı ülkeler arasında Türkiye. Demokrasinin son yaşanan seçimlerde  görülmediği ve tüketildiğini vurgulayan  Dünya Özgürlük evi raporunda, ''Türkiye her geçen zaman  özgürlüklerden uzak, tüm çağdaş değerlerin yasaklanacağı bir İslam  devleti olmaya  gidiyor'' denildi. İslam devleti vurgulamasında Eğemenliğin kayıtsız şartsız milletindir  ifadesinin değil, eğemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır anlayışının hakim olacağı gerçeğini unutmamak gerek. Böyle bir yapılanmanın içinde Özgürlük değerlerinin yer almayacağı unutulmamalı. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk, ''akıl ve bilim değerlerinin hakim olduğu bir yaşam biçimi içinde, Özgürlük daima adıyla özdeşleşmiş bir halde özgür kalacaktır. Ama ne yazık ki bugün gelinen noktada ''okumuş insan'' oranının ilkokul mezuniyetiyle eşdeğer tutuluyorsa o toplum tükenir ve adeta duyarsız bakar kördür. En acısıda demokrasinin Atatürk'ün laik çağdaş değerlerin cumhuriyetin saldırı altında olduğu bir dönemde, küresel ve bireysel özgürlüğün kendini savunma şansının kalmadığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bundan sonrasında Türkiye, dünyanın hızla içine sürüklendiği siyasi depremin neresinde kalacağıdır. Biz her şeye rağmen kendi içimizde Özgür bir toplum yaratabilirsek, işte o zaman Batı'nın demokrasi anlayışını değiştiremesek bile ÖZGÜR  ÇAĞDAŞ  UYGAR bir toplum olmanın saygınlığını paylaşabiliriz. Bunun tek yoluda, yobazlığın, bağnazlığın, cehaletin, hürafenin, yanında Aklın Özgür biçimde galip gelmesidir.  Türkiye her şeye rağmen layık olduğu biçimde Atatürk devrimlerinin özünde Çağdaş özgür bir toplum olmaya mecburdur. 
 
Prof. Dr. Levent Seçer
9.12.2018 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...