NBC SİNEMASI (MI?)

Temel Demirer

NBC SİNEMASI (MI?)

“Beğendiğiniz bedenlere,

hayalinizdeki ruhları koyup,

aşk sanıyorsunuz.”[1]

 

Susan Buck-Morss’un Walter Benjamin’in ‘Pasajlar’ çalışmasını açımladığı ‘Görmenin Diyalektiği’ başlıklı yapıtında[2] Benjamin’den aktardığı, “Bir mekânda yaşamak, orada izler bırakmak demektir,” saptamasıyla; Miguel de Cervantes’in, “Değersiz olarak kalan bir şey, değersiz olan bir şeye tutunmuştur,” uyarısına müthiş önem veren birisi olarak; Nuri Bilge Ceylan’ın (NBC) ya da sinemasının insan(lık) toplumsal duruşu ve soru(n)ları açısından “mekân(ımız)da izler bıraktığı”na inanmayıp, içe dönük bireyciliğiyle de önemli şeylere tutunabildiğini düşünmeyenlerdenim.

Bu bağlamda siz bakmayın NBC’nin, “Bireyi anlamadan toplumsal meseleleri de iyi anlayamayız tabii ama gene de kendiliğinden oluşma diye bir şey yok… Kierkegaard’ın dediği gibi, ‘Hiçbir düşünce sistemi bireyin benzersiz deneyimlerini açıklayamaz’,”[3] demesine!

Tarihsel sürecin anlaşılması, bireyleri de biçimlendiren toplumsal koşulların anlaşılmasıdır. Çünkü “Madem ki insanı biçimlendiren yaşadığı koşullar; koşullar en insani şekilde biçimlenmelidir…

İnsanların varlığını belirleyen onların bilinçleri değildir; tersine insanların bilinçlerini belirleyen onların varlıklarıdır,” diyen Karl Marx için -nihai kertede- insan, “toplumsal ilişkiler’in oluşturduğundan başka bir şey değildir.

Tam da bunun için Şenay Aydemir’in, “Nuri Bilge ve Yılmaz Güney aynı masada”[4] saptaması kanımca, zorlama bir öznellikken, gerçekle ilintisi söz konusu olamaz.

Evet NBC, 1959’da İstanbul’da doğdu. Boğaziçi’nde elektrik mühendisliğini bitirip, ‘Üç Maymun’la ödülünü alıp, Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Sahneye çıkıp, “Bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum,” dedi.

Delice alkışlandı. “NBC’nın deha pırıltıları da, esas olarak, sanatsal üretimin en zor olduğu alanlardan biri olan sinemada, sonsuza yakın bir sabırdan ve ince kuyumculuktan kaynaklanıyor,”[5] türünden müthiş övgüler aldı.

‘Kış Uykusu’ ardından, Asghar Farhadi’nin ‘Ahlat Ağacı’na ilişkin, “Yarışmada başarılar ve iyi şanslar diliyorum, gerçi ihtiyacı yok görünüyor ama,”[6] dediği yapıtın, Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu’ndan 2 milyon TL ile en büyük desteği alan film NBC’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’ olduğunu[7] biliyor muydunuz?

* * * * *

“Filmleri hakkında çok konuşmayı sevmeyen” NBC, “İnsanları ve onların küçük hesaplarını anlamıyorum,” deyip, “Hayatın aklın diş geçiremeyeceği bir boyutunun var olduğuna her zaman inandım,”[8] vurgusuyla ekliyor:

“Bizim halk zayıflığı sevmiyor. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar, hissedersiniz”!

“Şu küçük çok anlamlı iğneleyici sözler. Küçük alaycı dudak kıvrımları, Nasıl da bıkmışım nefret etmişim tüm bunlardan şimdi daha iyi anlıyorum,” dese de; yukarıdaki sözler NBC ya da sineması açısından önemli ipuçları veriyor.

Devamla NBC, “Sinemamız artık Hollywood taktikleriyle film yapmaya çalışıyor. Kendisini görecek gözü ya da dile getirecek sözü kalmayan toplum, ötekinin bakışını benimser, ötekinin sözüyle konuşur,” demesine diyor ama; ardından da “Yaptığım filmin tam olarak ne üzerine olduğunun fazla anlaşılmasını istemem” demeden geçemiyor.

Burada durup, bir parantez açalım: 3 saat 16 dakikalık filmi ‘Kış Uykusu’nda Haluk Bilginer’in canlandırdığı “Türk Aydını” tiplemesine dair “Türk aydını kendini tanımada kara cahil… Türk aydını dediğimiz şeyin tümüyle genellenebilecek homojen bir yapısı olduğunu da söyleyemem. Ama yakın çevremde sık rastladığım ve filme de bir şekilde girmeyi başarmış özelliklerden bazıları olarak söyleyecek olursam, başkaları hakkında epey gelişmiş sezgileri ve bilgileri olmasına rağmen, kendilerini tanımak konusunda şaşırtıcı derecede kara cahil oluşlarını, bıçak kemiğe dayandığında kendini kandırma yeteneklerinin son derece gelişmiş ve kıvrak olduğunu, yaptıkları hemen her şeyi bir takım erdemlerle süsleme eğilimlerini söyleyebilirim. Vicdan, ahlâk gibi temel kavramları çok fazla kullanmaları ve bunu sürekli kendilerini temize çıkartmak için yapmaları. Kendini korumak için harcanan enerjinin yarısı kendini tanımak ve gerektiğinde gerçekle yüzleşmek için harcansa aslında çok daha büyük yüklerden kurtulunacak,”[9] diyen NBC’nin “es” geçtiği, Haluk Bilginer’e canlandırdığı tipin (bir İsmail Beşikçi, bir Fikret Başkaya, bir Haluk Gerger vb’leri gibi) “aydın” olmadığıdır.

Oysa, NBC hâlâ, “Bir yönetmen filmindeki en küçük ayrıntının bile hesabını verebilmek durumundadır,” diyebiliyor![10]

Tabii, bir başka mesele daha var: Bireyi, bireyciliği bu denli yücelten NBC’nin “Türk Aydını” konusunda bu denli toptancı ve kestirmeci genellemelerden sakınmaması…

* * * * *

  1. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan ‘Kış Uykusu’ filminin başrol oyuncularından Melisa Sözen’in, “Nuri Bilge Ceylan bambaşka, uçsuz bucaksız bir okul, yeni bir çağ. Çok ayrı bir lüks onun setinde çalışmak. Oyuncuya mucize sunuyor. Oyuncusuna sonsuz zaman ve sonsuz alan tanıyor. O sette sanki herkes transa girmiş gibi çalışıyor. Kesinlikle sadece oyunculardan bahsetmiyorum; tüm ekip. Herkes o sahnenin içinde oluyor. Kostümcüsünden ışıkçısına herkesin enerjisi tek bir yerde oluyor. Ve onunla ilgili en hayran olduğum şey insanla ilgili, insan ruhuna ve aklına dair muazzam bir farkındalığı, bakış açısı ve derinliği var. Sen bir oyuncu olarak bir karakteri yaratırken, o seni bambaşka yerlere götürebilecek bir vizyona ve içgüdüye sahip,”[11]sözleriyle altını çizdiği “NBC Sineması” vurgusu, sadece bir abartı, başlı başına bir öznelliktir.

“Sinema benim için hâlâ muamma,”[12] diyen NBC ekliyor:

“Ben yalnızlığı seven, film yapma gücünü kendimi yalnız hissettiğim bölgelerden alan bir insanım. Bu tip şeyler insanı bir sürü yapay diyebileceğim ilişkiler şebekesiyle donatıyor. Havai fişek gibi diyebileceğim bir aydınlık yaratıyor. Ama havai fişekten sonra genellikle insanın gözü kör olur, karanlık gelir. Ama bunların bilincinde olan bir insanım. Sonuçta Tarkovski’nin, Breson’un, Ozu’nun Altın Palmiye almadığı bir dünyada, bu ödülleri bir oyun gibi görmek gerek. Yılmaz Güney pozuna gelirsek. Ödül töreninden sonra yüzlerce fotoğrafçının olduğu bir ödül pozu var. Orada sürekli bağırarak sizden çeşitleme yapmanızı, elinizi kaldırmanızı, gözlüğünüzü çıkarmanızı, elinizi cebinize sokmanızı isteyen bir güruh var. Çeşitlemeler yapmanız isteniyor. Tabii ki Yılmaz Güney’e bir selam olarak algılanabilir. Benim yumruğumu sıkmamı istemediler, ‘Elini kaldır’ dediler. Orada bir saniye için yumruğumu da sıktım. Tabii Yılmaz Güney’i çok severim ben. Zaten ‘Uzak’ ile ilk ödül aldığımda ona adamıştım. Böyle bir ilişki kurulması beni rahatsız etmez. Ama çok bilinçli, hesaplanarak yapılan bir şey de değildi. Ama fotoğraf dediğiniz şey bir saniyeyi genel bir durum hâline getirebiliyor.”[13]

Ona, kendisini bu kadar net anlattığı için teşekkür etmeliyiz! Sadece bir saniyecik için sıkılan yumruk… Ve bunun “genel bir durum” hâline gelmesinden kaynaklanan can sıkıntısı!

Hakkında “Sinemaseverler kadar eleştirmenlerin de övgüsünü alan filmleriyle uluslararası başarı kazandı ve yirmi birinci yüzyılın en özgün ve provokatif sinemacılarından biri olarak kendini kabul ettirdi,” denilen “NBC sinemasını filizlenmekte olan bir ‘Yeni Türk Sineması’ bağlamında ele almak yerine, filmleri klasik Avrupa (özellikle Fransız, Alman ve Rus) düşüncesi, edebiyatı ve filmleriyle desteklenen ulusötesi bir bağlama yerleşir,”[14] kimilerine göre…

Ya da Cüneyt Özdemir’in, “NBC bizlere her filminde insanlık hâllerimize dair yeni bir şey anlatıyor. Kiminde insanın ikircikli hâli, kiminde sıkışmışlığı, kiminde ise yolculuğuna dair bir şey var”;[15] veya Cem Erciyes’in, “… ‘NBC filmi gibi..’ diye bir laf vardır. Hani anların durmuş gibi olduğu, zamanın yavaşladığını hissettiğimiz ve hayatın, doğanın bir küçük detayına odaklanıp düşüncelere daldığımız o hâller var ya; işte o hâller bana hep Ceylan sinemasının aslında ne kadar da gerçekçi ve doğal olduğunun ispatı gibi gelir. Bambaşka bir görsellik, zaman algısı, diyaloglar ve insana dair felsefi meseleler. NBC filmlerini hem güzel hem de izlemesi zor kılan şeyler bunlar. Onun kendi sinemasını oluşturmasını, bir büyük sinemacıya dönüşmesini sağlayan da tabii ki bu benzersiz olma hâli,”[16] güzellemelerinin açıklayıcı arka plandan yoksun olduğunu anımsatmaya gereksinim olmadığı çok açıkken; NBC filmlerinde, i) Yersiz yurtsuzluk; ii) Sürekli bir “yokluk” duygusu; iii) Yas, melankoli ve can sıkıntısı; iv) Yerinden edilmiş “sürgünler” ve dışlanmışlar incelenip, öne çıkarılır.

‘Bulut Dörtlemesi’ adı verilen (‘Koza’- ‘Kasaba’ - ‘Mayıs Sıkıntısı’ - ‘Uzak’) serinin ilk filmi ‘Koza’; “Bireysel bellek, insan faniliği, belirsizlik, yas ve yaşam çerçevesinde analiz ediliyor.”

“Koza filmi, bireysel bellek ile yasın iç içe geçmiş ürününü, ölüme dair derin bir tefekkürde ve ölümü keskin bir biçimde hatırlatacak şekilde tahayyül eder.”[17]

“Koza filmi, bazen durağan, bazen hareketli bir memento mori, insanın faniliği üzerine bir düşünme pratiğidir.”[18]

‘Kış Uykusu’ ise, “Toplumsal topoloji olarak kayboluş”[19] olarak yorumlanırken; ‘Üç Maymun’ da, “Yaşamlarının çorak, macerasız adalarında rüzgârsızlık yüzünden hareket edememenin yol açtığı bir cansızlık, yaşamın dinamizmini ve özgürlüğünü boğar.”[20]

“Baştanbaşa bir sinema ve felsefe ilişkisi üzerine kurulu” olduğu “iddia” edilen NBC filmleriyle, ‘Recep İvedik’ler arasında tersten bir koşutluk vardır.

Ve öyle görünüyor ki, NBC filmlerini “bulunmaz Hint kumaşı” kılan, coğrafyamızın, kesif anti-komünist, anti-entelektüel ikliminden, yapımcıların toplumsal eleştiriden kaçınması ve meydanın ya ‘Recep İvedik’lere ya da kof hamasete kalmış olmasıdır.

* * * * *

2010 yılında Aydın Doğan Ödülü’nü: “Türk sinemasının yakın zamandaki büyük atılımının önde gelen isimlerinden biri olması, Türk sinemasının son yıllardaki kimlik arayışının tüm dünyanın dikkatini çeken ve çekecek çarpıcı örneklerini vermesi, aldığı ödüller ve kazandığı başarıyla genç kuşaklara örnek olması” gerekçesiyle alan[21] “NBC mi”? 

“- Cevapları değil, soruları seviyor…

- Çehov ve Dostoyevski sevgisi aşikâr.

- Hiçbir soruya kesin yanıtı yok.

- ‘Bugün uzaya gidiliyor ama insan ruhunu hâlâ çözümleyemiyoruz,’ diyor”[22]

O NBC ki, Güldal Kızıldemir’e göre, “1959’da İstanbul’da doğmuş, bir ‘kasaba’da büyümüş. Duvarına bile asmadığı diplomasında (niye assın ki-yn) Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü yazıyor. Bilenler onu siyah beyaz fotoğraf ustası olarak bilirler. Ama o hep potansiyel bir sinemacı olarak yaşamış. Londra günleri, sayısız yolculuklar, Himalayalar, binlerce kare siyah beyaz fotoğraf onu hep ‘kişisel sinema’sına hazırlamak için girmiş yaşamına. Ama kameranın arkasına geçebilmesi için yıllar, yıllar geçmiş. Her şeyin anlamını yitirdiği, içindeki boşluğun büyüdükçe büyüdüğü bir zamanda ‘kendini fırlatır gibi’ başlamış film çekmeye. İlk filmi Koza çıkmış ortaya. 20 dakikalık Koza Cannes Film Festivali’ne kabul edilince, Kasaba’yı çekmek için yıllarca beklememiş. Masraflarını cebinden ödediği, annesi babası ve kuzenini oynattığı ve sadece ‘iki kişi’lik ekiple (kendisinden başka bir kişi. Sadık İncesu) gerçekleştirdiği film Adana ve Antalya özel ödülleri sahibi. Ceylan, batıda ve doğuda aşamadığı anlamsızlık duygusunu kendi ‘kasaba’sıyla aşmaya çalışıyor.”[23]

* * * * *

Ali Abaday’ın, “İnsan ruhunun panoraması”[24] diye sunduğu ‘Kış Uykusu’ da, “aşamadığı anlamsızlık duygusu”nu aşma çabası mı?

Cüneyt Cebenoyan’ın, “… ‘Kış Uykusu’ sadece NBC’nin en politik filmi değil, sinemamızın da en politik filmlerinden biri. Ama politik bir mücadeleyi anlattığı için politik diye tanımlanan filmlerden değil ‘Kış Uykusu’. Politikanın özüne damardan girdiği için politik bir film… NBC ‘hadi saflara’ tarzı bir slogan atmıyor filmlerinde,”[25] abartılı hayranlığına[26] rağmen; karanlık bir insanlık tablosu çizen ‘Kış Uykusu’, sonuna kadar izlenmesi zor bir film; bitiremeyenler de bir hayli fazla.

“Sanki beyaz perde değil de Freud’un terapi koltuğu mübarek, biz de film niyetine hastaların ruh dünyasını çözümleme seansına takılıyoruz topluca. Çenesi düşmüş karakterler, içleri dışlarına çıkıncaya kadar konuşuyor...”[27]

“NBC, ‘Kış Uykusu’nun senaryosunu eşiyle birlikte 6 ayda yazdıklarını ve bunu yaparken zaman zaman tartıştıklarını anlatan Ceylan, senaryonun başlangıç noktasını Rus yazar Anton Çehov’un bazı kısa öykülerinin oluşturduğunu, ama bu temele çok şey katıp çok şey de çıkarttıkları vurgusuyla, ‘Sonuçta kendi çevremizde çok iyi tanıdığımız insanların hikâyesini anlattık’ dedi,”[28] demesine de; 3 saat 16 dakika süren filminde yönetmen bir öykü anlatmıyorsa eğer, ne anlatıyor o zaman? Tartışılan da bu!

“Büyüklükten korkmayın,” diyen William Shakespeare ve ekler: “Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğe ulaşır. Bazılarına ise, büyüklük atfedilir.”

Şimdi NBC büyük mü doğdu, büyüklüğe mi ulaştı, bilemem ama, bazılarımızın ona büyüklük atfetme yarışına girdikleri açık..

NBC’nin ‘Kış Uykusu’, insanı çözmüyor. Tersine, nasıl çözülmez bir yaratık olduğumuzu gösteriyor. Onun için de tartışılıyor![29]

* * * * *

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü ‘Kış Uykusu’yla NBC’nin kazanması hemen herkesi derinden etkiledi. Ödülünü alırken yaptığı konuşmada “Ödülümü son bir yılda Türkiye’de hayatını kaybeden gençlere ve Soma’da hayatını kaybeden madencilere adıyorum” dedi.

‘Kış Uykusu’ filminin Cannes’daki galasında da Soma’daki maden kazasında hayatlarını kaybedenler anılmıştı. Galada, film ekibi “kırmızı halıya” yakalarında siyah kurdelelerle çıkmış ve ellerinde Soma yazılı kağıtlarla dünya basınına poz vermişlerdi.[30]

Ancak Yekta Kopan’dan aktarmadan geçmeyelim: “Herkes fotoğrafa kilitlendi. 32 yıl sonra Yılmaz Güney’in yumruğunu yeniden havada görmek, Fransa’dan Türkiye’ye heyecanlı rüzgârlar estirdi. Ama ufak bir şüphe de vardı: Nuri Bilge Ceylan gerçekten Yılmaz Güney’e selam mı göndermek istemişti, yoksa sadece foto muhabirlerinin ‘Lütfen yumruğunuzu şöyle kaldırır mısınız?’ ricasını kıramadığı için mi vermişti o pozu? Gerçeği bilemezdik çünkü bu bilgiyi bize olay yerinden aktaracak kimse yoktu. Aynı şüpheci tavır teşekkür konuşması için de geçerliydi. Nuri Bilge Ceylan, ‘Son bir yılda hayatını kaybeden Türk gençleri’ mi demişti, ‘Türkiye’nin gençleri’ mi? Soma faciasında hayatını kaybedenlerden söz etmiş miydi?”[31]

Ayrıca Fransa gazetelerine verdiği röportajlarda, Altın Palmiye’nin henüz hayatını değiştirmediğini söyleyen[32] NBC’nin ödülü konusunda Jean-Luc Godard -Cannes’a gelmediği gibi-, kendisine verilecek olası bir ödülü de önceden reddedip, “Festivalin bana ihtiyacı var, benim festivallere ihtiyacım yok!” demişti.[33]

* * * * *

Ve beklenen “başarı”yı elde edemeyen ‘Ahlat Ağacı’…

“Bizim için varsa yoksa ‘Ahlat Ağacı’ elbette. NBC ve filmin ekibi de Cannes’da ve cuma akşamı saat 18.30’da başlayacak filmi bekliyor herkes heyecanla. Genel kanı politik yanının ağır bastığı bir festival olduğu yönünde; ne de olsa 1968’in 50. yılını idrak ediyoruz ve 2018’de özellikle kadınların varlığı kendini her zamankinden çok daha fazla hissettiriyor. Bu politik atmosferin bir kadın sinemacıya ödül getirebileceği bile konuşuluyor doğrusu,”[34] denilirken; Cannes Film Festivali sona erdi. Altın Palmiye ödüllü yönetmen NB’nin filmi Ahlat Ağacı, festivalde büyük beğeni almasına ve festival gösteriminde 15 dakika boyunca ayakta alkışlanmasına rağmen herhangi bir ödüle layık görülmedi.[35]

Evet, “Ekibinin çoğunluğu kadınlardan oluşan film eril profile meydan okuyor,”[36] yollu kocaman “iddialar”ı karşılık bulmayan NBC, ‘Ahlat Ağacı’nın basın toplantısında, “Sürreel detaylar filmi daha gerçek kılıyor” diyor ve ekliyordu:

“Hayatın hayalgücünü aşan bir sürrealizmi var aslında. Yani gerçek çok sürrealist geliyor. İnsan hayalgücüyle bir gerçek kurmaya kalktığında genellikle daha basma kalıp, ilk akla gelen şeylerden kuruyor dünyasını. Ama gerçeğe çok yakından baktığınızda çok sürreel detaylarla karşılaşıyorsunuz. Ve o detaylar eninde sonunda daha gerçekçi kılıyor filmi.”[37]

Ama ne NBC’nin dediği, ne de beklediği gibi olmadı…

O hâlde Cannes için NBC’yi alkışlayanların, bir kez daha düşünüp, tartışması gerekmez mi?

Ne dersiniz?!

 

3 Haziran 2018 19:22:56, İstanbul.

 

N O T L A R

[*] Kaldıraç, No:206, Eylül 2018…

[1] William Shakespeare.

[2] Susan Buck Mors, Görmenin Diyalektiği, Çev: Ferit Burak Aydar, Metis Yay., 2009.

[3] Nil Kural, “NBC: Yönetmen Hesap Vermek Zorunda!”, Milliyet, 22 Mayıs 2014, s.8.

[4] Şenay Aydemir, “Nuri Bilge ve Yılmaz Güney Aynı Masada”, Radikal, 27 Mayıs 2014, s.21.

[5] Emre Kongar, “Nuri Bilge Ceylan’ın Işıldayan Karanlığı”, Cumhuriyet, 30 Mayıs 2014, s.2.

[6] Esin Küçüktepepınar, “Asghar Farhadi: Nuri Bilge’ye İyi Şanslar”, Cumhuriyet, 12 Mayıs 2018, s.15.

[7] “Nuri Bilge Ceylan’a 2 Milyon TL”, Hürriyet, 2 Şubat 2017, s.7.

[8] Mehmet Eryılmaz, Nuri Bilge Ceylan-Söyleşiler, Norgunk Yay., 2012.

[9] Cansu Çamlıbel, “Nuri Bilge Ceylan: Twitter Başkalarını Suçlama Arenasına Döndü”, Hürriyet, 19 Mayıs 2014, s.6.

[10] Nil Kural, “NBC: Yönetmen Hesap Vermek Zorunda!”, Milliyet, 22 Mayıs 2014, s.8.

[11] “Nuri Bilge Uçsuz Bucaksız Okuldur”, Milliyet, 29 Mayıs 2014, s.2.

[12] “Nuri Bilge Ceylan’dan Sinema Dersi”, Cumhuriyet, 14 Nisan 2012, s.16.

[13] Şenay Aydemir, “NBC’den Sinema Dersi”, Radikal, 29 Mayıs 2014, s.22.

[14] Bülent Diken-Graeme Gilloch-Craig Hammond, Nuri Bilge Ceylan Sineması-Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü, Çev: Ahmet Nüvit Bingöl, Metis Yay., 2018.

[15] Cüneyt Özdemir, “Yumruksa, Al Sana Yumruk!”, Radikal, 27 Mayıs 2014, s.8.

[16] Cem Erciyes, “Bir Altın Palmiye de İzleyiciye”, Radikal, 26 Mayıs 2014, s.25.

[17] Bülent Diken-Graeme Gilloch-Craig Hammond, Nuri Bilge Ceylan Sineması-Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü, Çev: Ahmet Nüvit Bingöl, Metis Yay., 2018, s.42

[18] Bülent Diken-Graeme Gilloch-Craig Hammond, Nuri Bilge Ceylan Sineması-Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü, Çev: Ahmet Nüvit Bingöl, Metis Yay., 2018, s.44.

[19] Bülent Diken-Graeme Gilloch-Craig Hammond, Nuri Bilge Ceylan Sineması-Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü, Çev: Ahmet Nüvit Bingöl, Metis Yay., 2018, s.167.

[20] Bülent Diken-Graeme Gilloch-Craig Hammond, Nuri Bilge Ceylan Sineması-Türkiyeli Bir Sinemacının Küresel Hayal Gücü, Çev: Ahmet Nüvit Bingöl, Metis Yay., 2018, s.124.

[21] Doğan Hızlan, “Nuri Bilge Ceylan’ı Hepimiz Kutlamalıyız”, Hürriyet, 28 Mayıs 2014, s.22.

[22] Zeynep Oral, “Nuri Bilge Ceylan Yaratıcılığı”, Cumhuriyet, 29 Mayıs 2014, s.15.

[23] Güldal Kızıldemir, “Nuri Bilge Ceylan’ın Şifreleri”, Radikal, 26 Mayıs 2014, s.24-25.

[24] Ali Abaday, “İnsan Ruhunun Panoraması”, Taraf, 13 Haziran 2014, s.13.

[25] Cüneyt Cebenoyan, “Taş Atan Çocuklar”, Birgün, 14 Haziran 2014, s.15.

[26] “Bazıları da beğendiği diyaloglara hayali bir senaristi koyup çok önemli, bunu kaçırmayın diye ortalığı şenlendiriyor.” (Zahit Atam, “Kış Uykusu Üzerine Tartışmalı Düşünceler-2”, Birgün, 22 Haziran 2014, s.9.)

[27] Akif Beki, “Kış Uykusu’nu Beğendiniz Demek”, Hürriyet, 26 Haziran 2014, s.23.

[28] Nafiz Albayrak, “Nuri Bilge Ceylan: Özgürlüğümü Özenle Korumaya Çalıştım”, Hürriyet, 31 Ekim 2014… http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/27491262.asp

[29] Hıncal Uluç, “Nuri Bilge Ne Anlatıyor, Peki!”, Sabah, 20 Haziran 2014, s.21.

[30] A. Hicri İzgören, “Medyanın Kış Uykusu”, Gündem, 29 Mayıs 2014, s.15.

[31] Yekta Kopan, “Yumruk”, Radikal, 4 Haziran 2014, s.28.

[32] Arzu Morin Çakır, “Altın Palmiye Henüz Hayatımı Değiştirmedi”, Hürriyet, 7 Ağustos 2014, s.8.

[33] Mehmet Basutçu, “Yaratıcı Sinemasının Zaferi”, Cumhuriyet, 26 Mayıs 2014, s.17.

[34] Emrah Kolukısa, “Cannes Sinemadır”, Cumhuriyet, 18 Mayıs 2018, s.15.

[35] “Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı Filmi Cannes Film Festivali’nden Ödülsüz Döndü”, 19 Mayıs 2018… http://www.mynet.com/haber/guncel/nuri-bilge-ceylan-in-ahlat-agaci-filmi-cannes-film-festivali-nden-odulsuz-dondu-4133600-1

[36] Yekta Kopran, “… ‘Ahlat Ağacı’na Cannes’da İyi Şanslar”, Cumhuriyet Cumartesi, 19 Mayıs 2018, s.4.

[37] Emrah Kolukısa, “Gerçek Çok Daha Sürreel”, Cumhuriyet, 20 Mayıs 2018, s.15.

 

16.11.2018 (Temel Demirer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

NEFRETİN, AYRIMIN BOY HEDEFİ: ÖTEKİLEŞTİRİLEN ALEVÎ(LER)

İKTİSADÎ ÇÖKÜŞ, BEŞERÎ ÇÖZÜLME

1 MAYIS’A GİDERKEN

ANIN YAZARI: ADALET AĞAOĞLU

KARDEŞİM(İZ)İN “DAVA”SI (MI?)![*]

SAHNE (DURUŞU) PERFORMANSININ POLİTİKASI

YEDİ NOKTA YA DA YETER ARTIK

YAZMAK SERÜVENİNE BİR BAKIŞ

ÇİN DEYİNCE...

KLASİK MÜZİĞİN ÖNEMİ[*]

ÖZGÜRLÜK YERKÜREYİ KURTARIP, GÜZELLEŞTİRME UMUDU VE İRADESİDİR

KAHVERENGİ TONLU COVİD-19 GÜNLERİNDE (C)EZAEVLERİ

“İŞÇİ SINIFI” DEYİNCE

ANILAR, SESLER, ŞARKILAR

ÖZGÜR İFADE “HAZIR OL”DA DUR(A)MAZ

MİZAH/GÜLMECE ŞAH(LAR)I MAT EDER

DEDE EFENDİ’Lİ, İTRÎ’Lİ, LİMONCİYAN’LI KLASİK MÛSİKÎ

EKONOMİK VAZİYET(İMİZ) İLE BEŞERİ TABLO(MUZ)[1]

“ADINI SİZ KOYUN” 3

“ADINI SİZ KOYUN” 2

“ADINI SİZ KOYUN”

“AZ YAZIP ÇOK SÖYLEYEN” CEMAL SÜREYA

İSYAN SANCAĞINI YÜKSELTENLERİN KUŞAĞINDANDIR GENÇLİK

ÖRNEKLERİYLE -OLMASI GEREKEN- AYKIRI[*]

YAPITLARIYLA HAFIZALARDAN SİLİN(E)MEYEN AGNÈS VARDA

“ŞİMDİLERDE KARAMSARLIĞI DAHA İYİ ZAMANLARA BIRAKALIM”

GOMİDAS’LI HALK MÜZİĞİ(MİZ)

ŞAİRLER GALERİSİ

RUMLARA DAİR TARİH (B)İLGİSİ

GEÇMİŞTEN (BUGÜNDEKİ) GELECEĞE

IRKÇILIK/ FAŞİZM SUÇU

COVID-19 GÜNLERİNDE SORU(N)LAR, SORUMLUKLAR

V. İ. LENİN VE EKİM DEVRİMİ

HÂLÂ ONLARLAYIZ; ONLARDANIZ

“MED CEZİR”Lİ ‘ÇETİN’ KALEM

AYDIN DURUŞU VE SORUMLULUĞU

VATAN’IN F3’ÜNDE DÖRT GÜN

SORU(N)LAR, YANIT(SIZLIK)LAR

TRUMP KÂBUSU VE EMPERYALİST ABD

DOĞAN HIZLAN VESİLESİYLE ELEŞTİRİ VE YAZMAK ÜSTÜNE

BİR “İZMİRKOLİK”İN SERÜVENİ

TÜRKÜLER(İMİZ) VE BİZ

HAYALLERİMİZİ EMZİREN YAZMAK EYLEMİ

LAİKLİK ZARURETTİR

15-16 HAZİRAN İŞÇİ SINIFININDIR; ÖĞRETEN TARİHİMİZDİR ( 2 )

15-16 HAZİRAN İŞÇİ SINIFININDIR; ÖĞRETEN TARİHİMİZDİR

DOĞAN GÜNÜN OZANLARI

SURUÇ’UN 33’LERİ VE ONLARIN ÇAĞDAŞ AYDIN’I

ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖZGER

“DİNEN BİR FIRTINA”YI ANLA(T)MAK

“MODAYI BİLİP DE ONA KAPILMAYAN”DI AHMET OKTAY

ÖZLEMLERİN İSYAN ÇIĞLIĞIDIR ŞİİR

PINAR YOLDAŞA KALKAN ELLER KIRILIR

BİR SEVDADIR TİYATRO

ÖMER ŞERİF’İN OYUNCULUĞU

2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR

YER İLE GÖK ARASINDAKİ UYUM: KLASİK MÜZİK

6 MAYIS HAKİKÂTİ ÖLÜMSÜZDÜR

ÖLÜM ORUCUNUN 320. GÜNÜNDE İBRAHİM GÖKÇEK İÇİN

COVID-19 YERKÜRESİ İLE COĞRAFYAMIZDA 1 MAYIS 2020 ( 2 )

COVID-19 YERKÜRESİ İLE COĞRAFYAMIZDA 1 MAYIS 2020

ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM ‘İNSANCIL’A DAİR

BUGÜNÜ VE SONRASI İLE COVID-19

“DUVAR”(LAR)I AŞAN O; HÂLÂ “UMUT”LA “YOL”DA, BİZİMLEDİR ( 2 )

“DUVAR”(LAR)I AŞAN O; HÂLÂ “UMUT”LA “YOL”DA, BİZİMLEDİR

UNUTAMADIĞIM FİLM(LER), YÖNETMEN(LER), OYUNCU(LAR

HAPİSHANE(LERİN) HÂL(LER)İ ( 2 )

HAPİSHANE(LERİN) HÂL(LER)İ

TARIM(IN) HÂL(LER)İ

KLASİK MÜZİĞİN FARKLI İKİLİSİ: MOZART İLE STRAUSS

AŞIKTI, “GARİP”Tİ, HALK DERVİŞİ NEŞET ERTAŞ

TARİH(İMİZ)E HAYRANLIKLA, MİNNETLE, SAYGIYLA

ÇOKSESLİ MÜZİĞİN DEVRİMCİ DEHASI BEETHOVEN

SİNEMAMIZIN DERVİŞİ: AYTAÇ ARMAN[*]

EYGİ VESİLESİYLE -BALIK HAFIZALILAR İÇİN- 50 YIL SONRA “KANLI PAZAR

19 ARALIK’IN (C)EZAEVLERİ GERÇEĞİ! ( 2 )

19 ARALIK’IN (C)EZAEVLERİ GERÇEĞİ!

KRİZ İLE GELEN(LER)

USTANIN KADİM DOSTU, YADİGÂRI BALABAN

DÜNDEN BUGÜNE ŞİLİ’DE NE(LER) OLUYOR? ( 3 )

DÜNDEN BUGÜNE ŞİLİ’DE NE(LER) OLUYOR? (2)

DÜNDEN BUGÜNE ŞİLİ’DE NE(LER) OLUYOR?

IŞIĞIN RESMİNİ ÇİZEREK, TARİHİ ZAPT ETMEK

KRİZ KISKACINDA: YERKÜRE, COĞRAFYAMIZ VE İŞÇİLER ( 2 )

KRİZ KISKACINDA: YERKÜRE, COĞRAFYAMIZ VE İŞÇİLER

EMPERYALİZM ÇAĞINDA BARIŞ SAVAŞ DEMEKTİR, SAVAŞ DA BARIŞ! ( 2 )

EMPERYALİZM ÇAĞINDA BARIŞ SAVAŞ DEMEKTİR, SAVAŞ DA BARIŞ!

BLUES, CAZ, ROCK VE ÖTESİ ( 2 )

BLUES, CAZ, ROCK VE ÖTESİ…

“YDD” EŞİTSİZLİĞİ VE GÖÇ(MENLİK) ( 2 )

“YDD” EŞİTSİZLİĞİ VE GÖÇ(MENLİK)

EKONOMİK HÂL(İMİZ) Mİ ( 2)

EKONOMİK HÂL(İMİZ) Mİ?!

HAS BİR TİYATROCU: CÜNEYT TÜREL

AHMET KAYA VARDI, VARDIR, VAR OLACAKTIR

KAVGADAN BESLENİP; ONU ÇOĞALTAN ŞİİRİN ŞAİRİ: ADNAN YÜCEL

33’LER İLE ÇAĞDAŞ’INDAN ÖĞRENDİKLERİM(İZ)[*]

ULUSLARARASI KAOSUN GELECEĞİ

İMPARATORLUĞUN TRUMP’LI ENCAMI ( 2)

İMPARATORLUĞUN TRUMP’LI ENCAMI

POLİTİK (DEVRİMCİ) MÜZİK ( 2 )

POLİTİK (DEVRİMCİ) MÜZİK

KÖLELİĞE KARŞI MÜCADELENİN BİRLİĞİ İÇİN (YA DA “NE OLUYOR; NASIL; NE YAPMALI” MI?)

ELEŞTİREL ARABESK HİKÂYESİ

SÖZÜN MİLİTAN EYLEMİ; HAKİKÂTİN BEDELİ ÖDENMİŞ SÖZCÜSÜ

KIPIR KIPIR, NEŞE DOLU “DELİ KADIN”: AYŞEN GRUDA

CUMHURİYET İLE MÜZİK(İMİZ)

BAŞKALAŞANLARDAN DEĞİL, GELİŞENLERDENDİ GÜLRİZ SURURİ

KİTLE ÖRGÜTLERİ VE DEMOKRATİK İŞLERLİK

“SANAT UZUN, YAŞAM KISA”YDI MELİH CEVDET İÇİN

ZOR(UNLU) BİR MESELE: ALTERNATİF DEVRİMCİ-HALKÇI YEREL YÖNETİM

YAZDIĞINIZ YAŞAM YA DA SAFSATADIR!

HALKIN -BAŞKALDIRAN- ARZUHÂLCİSİ: YAŞAR KEMAL

ERMENİ SOYKIRIMI’NIN BELGESİ VAR (MI?)[2]

ERMENİ SOYKIRIMI’NIN BELGESİ VAR (MI?)

MAYIS KIZILLIĞINDA ‘71 KOPUŞU VE KAYPAKKAYA

BUGÜN(ÜMÜZ)DE FAŞİZM(LER)

SİNEMANIN MÜSTESNA İSİM: METİN ERKSAN

İNSAN OLMAK ZORKEN, ‘İNSAN’DI ZEKİ ALASYA

ÖLÜMSÜZLÜK BAĞLAMLI KIZILDERE(MİZ)

SAİT FAİK’İN DÜŞ(ÜNCE)LERİ

İSYANA DÖNÜŞ(EME)YEN İTİRAZ VEYA MÜSLÜM GÜRSES HİKÂYESİ (Mİ?

“ÖN SAVUNMA(M)”: USÛL İLE ESASA MÜNDEMİÇ İTİRAZ VE KANAATLERİM ( 3 )

“ÖN SAVUNMA(M)”: USÛL İLE ESASA MÜNDEMİÇ İTİRAZ VE KANAATLERİM ( 2 )

“ÖN SAVUNMA(M)”: USÛL İLE ESASA MÜNDEMİÇ İTİRAZ VE KANAATLERİM

EGEMEN MEDYAYA İTİRAZ VE ALTERNATİF ( 2 )

EGEMEN MEDYAYA İTİRAZ VE ALTERNATİF

YAŞAM(A) HAKKI MÜCADELESİ (MAHMUT KONUK ÖRNEĞİ) 2

YAŞAM(A) HAKKI MÜCADELESİ (MAHMUT KONUK ÖRNEĞİ)

DİZELERİYLE REFİK DURBAŞ ÖYKÜSÜ

AFORİZMALARDAN BUGÜN(ÜMÜZ)E UYARILAR

‘KEL MAHMUT HOCA’ + ‘YAŞAR USTA’ + ‘TURŞUCU KAZIM’ + ‘AYYAŞ EMİN’Dİ O…

hatırlamiyorum-nakaratlarina-hatirlatalim

“NETAMELİ BİR KONU”: ULUSAL SORU(N)

VAR OLANDAN KOPMAK İÇİN YEREL SEÇİM VE SORU(N)LARI ( 3)

VAR OLANDAN KOPMAK İÇİN YEREL SEÇİM VE SORU(N)LARI ( 2 )

VAR OLANDAN KOPMAK İÇİN YEREL SEÇİM VE SORU(N)LARI

ABD EMPERYALİZMİ VE VENEZÜELLA 2019

AYKIRI DİZELER, ŞAİRLER

ÇEŞİTLİ VECHELERİYLE BEŞERİ (EKONOMİ-POLİTİK) KRİZ

“BÜYÜK FOTOĞRAFÇI”NIN GERÇEĞİ VE DRAMI

KRİZ “İMKÂN, TEHDİT VE KARAR” BİLEŞKESİDİR

İNSANI İNSANLAŞTIRAN DEĞERLER: AŞK, SANAT, BAŞKALDIRI, MÜCADELE

HİÇLEŞTİRİLME KAYGISINDAN ÖFKEYE SARI YELEKLİLER

68 HAREKETİ, MAYIS(IMIZ), KAYPAKKAYA VE 1971

KAPİTALİZM, EKOLOJİK YIKIM VE MARKSİZM ( 2)

KAPİTALİZM, EKOLOJİK YIKIM VE MARKSİZM

DÖRT GÜNLÜK “Bİ ŞEY”

ISINMANIN ÖTESİNDE -YANIYOR!- YERKÜRE

YEŞİLÇAM’LI TÜRK(İYE) SİNEMASI

YAZMAK EYLEMİNE MÜNDEMİÇ NOTLAR

SANAT (VE TİYATRO) İLE HAYAT

EYYAMCI DEĞİL, HER DEVİRDE İNSANDI TARIK AKAN

YIKA YIKA YARATARAK YAZMAK

SIRILSIKLAM BİR ÂŞIK: BEDRİ RAHMİ

İŞÇİ SINIFININ “BUGÜN”ÜNDE SENDİKA(LAR) ( devam)

İŞÇİ SINIFININ “BUGÜN”ÜNDE SENDİKA(LAR)

ÖNCESİYLE 15-16 HAZİRAN’DAN BUGÜN(ÜMÜZ)E

HAKKÂRİ’DEKİ PARİS’Lİ: FERİT EDGÜ

TİYATRONUN UNUTULMAZ İNSAN(LAR)I

KARL MARX İLE MARKSİZMİ

LATİN AMERİKA VE EDEBİYAT ve GRUP YORUM'la dayanışma videosunu

ÜTOPYALAR(IMIZ)IN TARİHSEL ZEMİNİ

TÜKETİLE(MEYE)N İNSAN(LIK

KAPİTALİST KENT(LEŞMEMİZ)İN HÂL-İ PÜR MELALİ

KRİZİN, SAVAŞIN, VAHŞETİN “YDD”Sİ

POLİTİK SİNEMA İHTİYACI BÜYÜRKEN

O SES PEŞİNDEN SÜRÜKLENEN YILDIZ KENTER

MART’IN 10 KIZIL KARANFİLİ (VE ANIMSATTIKLARI

“DERİN AŞKLARIN, BAĞLILIKLARIN, HASRETLERİN, ŞEFKATİN ŞARKILARINI SÖYLEDİ” YILMAZ GÜNEY

DEVRİMCİ BİR DERVİŞ: OKTAY ETİMAN

İTİRAZ EDEN MÜLKSÜZLER İÇİNDİR LE GUIN

İRAN SOKAKLARININ BAŞKALDIRISI

SAF IŞIĞIN, ŞEFFAF SİMGELERİN ŞAİRİ: TOMAS TRANSTRÖMER

KAPİTALİZM KİRLİDİR, KİRLETİR

HRANT’IN KOLEKTİF KATLİNİN ANATOMİSİ

OHAL’(LERİN)İN EKONOMİ-POLİTİK DÖKÜMÜ

ŞİMDİLERDE ŞİİRE DAHA ÇOK MUHTACIZ GİRİZGÂHI

İSYANCI ŞEYH BEDREDDİN GERÇEĞİ

ORTADOĞU SARMALI VE T.“C”

DÜŞÜN(ECEĞİZ), YAZ(ACAĞIZ), KONUŞ(ACAĞIZ), SUSMA(YACAĞIZ)![

FAŞİZM(LER)İN GÜNCELLİĞİ VE IRKÇILIK

AŞK -İNSAN(LIK)A DAİR- HER ŞEYDİR![

EKİM DEVRİMİ İLE TARTIŞMALI “TARTIŞMALAR”I

GÜNCELDEN TARİHSELE İŞÇİ SINIFI

KAPİTALİST İKTİDARIN EĞİTİM(SİZLİĞ)İ VE COĞRAFYAMIZ

YENİ(DEN) ‘68’İ ANIMSA(YALIM)

AN-KARA’DA BİR KIPKIRMIZI CUMARTESİ

GÜLTEN AKIN: KENDİ GİTTİ, ŞİİR(LER)İ KALDI

BOYACI HALİL’İN MÜŞFİK KENTER’İ

EMPERYALİST YERKÜREDE BARIŞ (YALANI) VE SAVAŞ (GERÇEĞİ )

SİNEMA VE YÖNETMEN(LER)

PARİS KOMÜNÜ(MÜZ) HÂLÂ GÜNCEL

KAPİTALİZM VE TARIM(IMIZ)

“DUYARLILIĞIN İNCELİĞİN ESENLİĞİN YAZARI”: OKTAY AKBAL

KAPİTALİZMİN YARATTIĞI TABLO MU DEDİNİZ?

ÖĞRENCİ HAREKETİNİN TOPLUMSAL MÜCADELEDEKİ YERİ VE ROLÜ

HAYAT(LAR)IMIZA DOKUNMUŞ BİR MÜZİSYEN: ATTİLLA ÖZDEMİROĞLU

ADALETSİZLİK KARŞISINDA DEVRİMCİ SANATIN KONUMU VE İŞLEVİ

KATLEDİLDİĞİMİZ SURUÇ’LA ÇOĞALDIK

ŞİİRE KOÇAKLAMA

ÖZGÜRLÜĞE MUHTAÇ VE MAHKÛMUZ!

AYDIN/ ENTELEKTÜEL MESELESİNE DAİR

ŞİİR GİBİYDİ JOHN BERGER

SEVDİKLERİMDENDİR ÜÇÜ BİRDEN

YAZMAYI YAZMAK YAPAN

BAHAR(LAR)IN HALKI: ROMANLAR

ESKİ(MEYEN) SESLER, TINILAR

ORHAN KEMAL: USTADIR, YERİ AYRIDIR, MÜHİMDİR

“CULPA VACARE MAXIMUM EST SOLATIUM”

UNUTUL(A)MAZLAR YA DA HATIRLAYIN ONLARI

FİRARİ YAŞAM(IN)IN YAZMAK EYLEMİ

15’LER DAİR: GEÇM(EM)İŞ BUGÜNÜ(MÜZÜ)N ÖNSÖZÜDÜR !

SATIRLARDA AKAN YAŞAMIN BİLGELİĞİ

İNKÂRA ORTAK OLMA(K)!

“EVET”(İN EKONOMİSİN)E HAYIR!

ALAYINA İSYAN: “EVET”İN REFERANDUMU’NDA “HAYIR”![

“ÖZGÜRLEŞME DİLDE BAŞLAR”[

İNSAN(LIK), ONA İNANAN ŞAİR(LER)İN ŞİİR(LERİN)E MUHTAÇ

ALAYINA İSYAN, HEPSİNE “HAYIR”![

EKİM’İN 100. YILINDA KAVRAMLAR, GERÇEKLER

ZULA(NIZ)DAKİ ŞİİR, MAVZER(İNİZ)DEKİ MERMİ GİBİDİR

İKTİDAR, EĞİTİM, ÜNİVERSİTELER VE GENÇLİK

AKP’NİN -KAPİTALİZM PATENTLİ- ÇEVRE PRATİĞİ

“TEKÇİLİK” GÜZERGÂHINDA NEYİ, NASIL YAPMALI?

KÖTÜLÜK(LER) TABLOSU MU? “PANTE REI”![

ŞEYH BEDREDDİN: “SÖZÜ, BAKIŞI, SOLUĞU ARAMIZDAN ÇIKIP GELECEKTİR

UMUDU -TÜKETMEDEN- ÇOĞALTANDI SENNUR SEZER

“KIRIK MOZAİK”(İMİZ)İN PARÇASI SÜRYANÎLER

ORTADOĞU: BÜYÜK FOTOĞRAF İLE “KÜÇÜK” AYRINTI(LAR)

“İNSANLIK HÂLİ”NİN TERCÜMANI: FRANZ KAFKA

RESİM “SÜS” YA DA “AKSESUAR” DEĞİLDİR, OLAMAZ!

FUTBOL: GERÇEK VE BAĞINTILARIYLA TARTIŞALIM MI, TARTIŞMAYALIM MI?

EKİM’İN LENİN, LENİN’İN EKİM DESTANI

EGEMEN KLİKLER ARASI HESAPLAŞMA VEYA 15 TEMMUZ’UN ŞECERESİ[*]

SİYONİZM KARŞISINDA FİLİSTİN İLE ARAFAT’I[*]

ZEKÂ, YARATICILIK KADAR YÜREKLİLİKTİR KARİKATÜR(İST)[*]

BARIŞ (=HAYAT) İLE SAVAŞ (=ÖLÜM) HÂLİ[*]

TARTIŞILAN ASLÎ SORU(N) ÖZGÜRLÜKTÜR[*]

EGE MAVİSİNİN -HALİKARNAS- BALIKÇISI[*]

101. YAŞINDA AZİZ NESİN USTA[*]

68 BAŞKALDIRISI VE ÖĞRENCİ HAREKETİ[1]

“ÇORUMLU ‘BAUDELAİRE’PEREST”: SAİT MADEN[*]

KARAR VERİN: “SİZİN MUHAMMED ALİ’NİZ HANGİSİ?”[*]

HAYAT VE SANAT = GENÇLİK VE MÜCADELE[1]

GİDEN(LERİN) İKİ(SİN)DEN KALAN(LAR)[*]

BAŞYAPITI ‘GABO’NUN KENDİSİYDİ, HAYATIYDI[*]

YAZMAK EYLEMİNİN KADINLARI[*]

MİLLİYETÇİLİK VİRÜSÜ VE FUTBOL[*]

ANAYASA, BAŞKANLIK SİSTEMİ VE LAİKLİK[*]

33’LER SURUÇ’TUR; BİZ 33’LERİZ![*]

SYRIZA: NEYDİ? N’OLDU?![*]

“GEZİ”(/HAZİRAN) SANATI[*]

YENİDEN -VE BİR KEZ DAHA- FAŞİZM[*]

TÜRK(İYE) PATENTLİ PANOPTİKON HÂLİ[1]

ÇÖZÜLME, PARÇALANMA VE KUTUPLAŞMA GÜZERGÂHINDA[*]

DİK DURAN NİKBİNLİK: SABAHATTİN ALİ[*]

AŞKLARIN, KAVGALARIN, BARUT KOKAN DİZELERİN ŞAİRİ: HASAN HÜSEYİN[*]

SOYKIRIMDAN SÜRGÜNE ÇERKESLER[*]

44 YIL SONRA ONLAR YANİ SONSUZLAR[*]

AŞK, TRAVMA, TOPLUMSAL İNŞA VEYA DEVRİM, KAPİTALİZM, SOSYALİZM[1]

PEKİYİ YA İSYANCI KAZIM’DAN SONRA BİZ?![*]

TARİHSELDEN GÜNCELE İBRAHİM KAYPAKKAYA[1]

HAYATI ÖRGÜTLEYEN AŞKINLIKTIR SANAT (İLE TİYATRO)[*]

KAPİTALİZMİN “ÇEVRE”Sİ YA DA EKOLOJİK KÂBUS![1]

BUGÜN(ÜMÜZ)DE ENTELEKTÜEL, EĞİTİM, AKADEMİ[*]

MÜLKİYET, İKTİDAR, DEVLET (=DEMOKRASİ) VE…[1]

RADİKAL SOSYALİZM HÂLÂ GÜNCEL!

2015 1 MAYIS’INDAN 2016’YA YİNE, YENİDEN, ISRARLA TAKSİM!

KIZILDERE TARİHİ(MİZ) HEPİMİZİNDİR[1]

KÜLTÜREL YOZLAŞMA KARŞISINDA DEVRİMCİ SANAT[1]

KOMÜN’DEN EKİM’E ESKİ(MEYEN) SOSYALİZM

YALNIZLIĞIN ÇOĞUL SENFONİSİ: SAİT FAİK ABASIYANIK[*]

SAVAŞIN BATI CEPHESİNİN SORU(N)LARI İLE “DOĞU”[*]

ORTADOĞUDA T.CNİN HÂLİ VE ROJAVA

SANATIN SINIFI VEYA SANAT SİYASAL VE SINIFSALDIR

ORTADOĞUNUN KANAYAN YARASI FİLİSTİN

VERİLERİYLE DEMOKRASİ (MÜCADELESİ) VE DÜZEN(SİZLİK) ÜZERİNE

FAİLİ MEÇHUL -OLMAYAN- KAYIP(LAR)

80'Lİ YILLAR = İNSAN(SIZLIK) + UMUT(SUZLUK) + EYLEM(SİZLİK)

ERMENİLERİN BUGÜNÜ=HRANT+KAMP ARMEN

KÜRTLER VE ORTADOĞU

chavez venezüella'sında ne(ler)oluyor? bolívarcı halkçılık mı, sosyalizm mı