NASIL İLLEGAL OLUNUR?

Emrah AKGÜN

NASIL İLLEGAL OLUNUR?Balık yüzgeçlerini toprağa vurup, kıyıya çıktığında evrimini tamamlamak için hızla etrafı tanımaya çalışır.

Bir korku algısı ve içgüdüsü olmasına rağmen, kendine dost bulmaya daha fazla önem verir. Bu korkudan kaynaklandığı gibi, bulunduğu yere uyum sağlamak istemesinden de kaynaklanır. Yalnızlık, yaşarken ölmenin türlerinden biridir.

Balık bir süre kendi gibi karaya yeni çıkmışlarla yaşar. Fakat diğerleri gibi o da, kendinden olanlarla evrimine katkı sağlayamayacağını bilir. Bu yeni dünyada sudan çıkmış balık muamelesi görmesine rağmen, yine de diğer sudan yeni çıkmış balıkların önüne geçmek, onlardan fazla özelliğe sahip olmak, en azından onlardan farklı olmak ister. Zaten ne gelirse başımıza şu “farklı olmak” saplantısından gelmiyor mu? Oysa “fark” önce insan olabilmektedir.

Lisenin son yıllarında ve özellikle üniversite yıllarında gençler hayatı tanımaya çalışırlar. Bunun için de her yere girer çıkar, herkesle tanışırlar.

Ünversitenin olduğu her yerde barlar sokağı, kafelerin toplandığı bir yer vardır. Buraların sahibi çoğunlukla eski örgüt üyeleridir. Bu sebeple solcuların da toplanma merkezleri olur buralar.

Eski solcular ki ben onlara “eskiciler” diyorum, sohbete gördükleri işkencelerden, kazdıkları tünellerden, kahramanlık hikayelerinden başlarlar.

Üniversiteli kız ayarlamanın en kolay yoludur bu. İki kere üstü üste karakolun önünden geçen başlar gördüğü işkenceleri anlatmaya... Bir de sanırsını hepsi hala örgüt üyesidir. İnceden bu imajı da vermeyi ihmal etmezler.

Bir iş için Isparta’ya gitmiştim. Bir bara girdik. Yan masamızda benimle aynı yaşlarda bir adam ve karşısında da belli ki, okula yeni başlamış iki üniversiteli kız oturuyor. Eleman 12 Eylül’de gördüğü işkenceleri anlatıyor. Kızlar neredeyse ağladı ağlayacak... Kulağına eğildim dedim ki;

“terbiyesizlik yapma, biz senle aynı yaşlardayız anaokulunda mı aldılar seni işkenceye?” 

Benim şahsen İstanbul Anadolu yakasında girmediğim karakol kalmadı ve bir sürü de şey yaşadım, ama hiç anlatma gereği hissetmedim. Lakin bunların hepsi 90’lı yıllardır ve daha çocuktuk.

Genç bakar ki okuldaki kızlar bu adamların peşinden ayrılmıyor, kendine bir kimlik aramaya başlar. Bu kimlik Türklük, Kürtlük, Lazlık filan değildir. Bu siyasi bir kimliktir. Esasen imaj da diyebilirsiniz.

Herşey bu kimlik çabasıdır aslında. A-politik olanların bile bu durumu bir kimlik arayışıdır. Son çıkan pahalı bir telefona sahip olmak arzusu da bir kimlik edinme çabasıdır. O telefona sahip olarak, onunla anılma ve dikkat çekme.

Bir örgüte mensup olan bunu söylemez, söyleyemez. Çocuk parkı ya da alışveriş merkezi değil, örgütten bahsediyorsunuz. PKK çok ciddi bir örgüt değil alır en fazla dağa yollarlar ama, şehir örgütlenmelerine girmek kolay iş değildir. Kabul etmek için canını çıkartırlar. Günü geldiğinde intihar komandosu olabileceğine kâni gelmeden seni almazlar.

Oradaki disiplin ve ilişkiler böyle şenşakrak anlatılacak ve özenilecek şeyler değildir. Bunun ne olduğunu anlama şansı bulursa genç, iş işten geçmiş olacaktır. Geri dönüşü çok zordur.

Bunları böyle geniş geniş anlatanlar en fazla zevzektir. Genç kız avcılarıdırlar. Ya da artık yaşı başı aşmış “eskici”lerdir ki, bunlarda bu anlatımlarla kendilerine toplumda yer edinmeye çalışırlar. Saygınlık bulmaya çalışırlar.

Bunlar genel olarak “bar solcusu”durlar. O dönem sol neye meylederse bunların hikayeleri de oraya meyleder. Popülisttirler bu yönden. Bunları takip eden gençler araştırmaya, okumaya heves ederlerse de işin kolayına kaçıp bunların kelimelerini ezberler, başka yerler onların ağızlarıyla konuşurlar.

Onlar da haklıdır çünkü teori ve pratiği öğrenecekleri klasik kitaplar öyle bir Türkçe ve anlatımla yazılmıştır ki, konuyu bilenler bile okuyunca anlamazlar. Bu da bir CİA operasyonudur.

Ama en büyük tehlike bu anlattıklarım değildir. Örgüt militanları da buralara takılır ama sadece dinlerler. Bir gün içeri alındıklarında, işkenceye dayanmak için kritik 72 saatleri vardır. 72 saat dayanabilirse, onunla ilişkide olanlar yer değiştirme fırsatı yakalarlar. Fakar bir isim vermek zorudadırlar. O işkencelere dayanmak pek mümkün değildir. Kimi de daha en başta tatlıcanı sıkıntı yaşamasın diye birkaç isim verir. O isimler örgüt militanlarının değil, sempatizanların ismidir.

Bunlar sempatizan olduğu için pek kimseyi tanımazlar ne olduğunu da bilmezler. Böylece örgüt te isim verdi diye cezalandırmaz. Olan bizim zavallı sempatizana olur. İçeri alınır, işkence görür ve üstüne birkaç sene de hapis yatar. İşte bu saatten sonra geri dönüş çok zordur. Alçakça bir örgütlenme biçimidir.

Yarı legal örgütlerde ise hevesli yeni gençlere bir sürü görev verilip, gururları okşanır. Onlar diğerlerinden daha da cevval olur. Gözleri karadır çünkü bilgileri yoktur. Gökyüzünü kuyunun ağzı kadar sanırlar. Öyle fazla görev alır, öyle aşkla çalışırlar ki, hayatları ellerinden gider. Bu böyle birkaç sene sürdü mü, dışarıdaki hayata yabancı olurlar. Parti ne derse yaparlar. Aç, susuz, sevgisiz, arkadaşsız, dostsuz sadece parti emirlerini yerine getiren bir araç haline gelirler. Bu partiler legaldir ve seçime de girerler ama asla gerçek anlamda legal değillerdir. Bir yüzleri hep illegaldir. Bu insanları da günü geldiğinde bir örgüte virman ederler. Bu pisikolojiye gelmiş olan kişi, örgüt istediğinde kendini patlatmaktan sakınca görmez, zaten hayatı hayat değildir.

Nerden mi biliyorum tüm bunları, bunca yıldır gördüklerimden, duyduklarımdan. Onlarca yaşanmış tecrübeden.

Bu yüzden gençlerle siyaset konuşmadan önce, lütfen bu yazıyı okuyun.

Emrah Akgün
 

1.03.2013 (Emrah AKGÜN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Açık Mektup

HULUSİ AKAR İSTİFA ETMELİDİR.

SİYASET ÜSTÜ EGO! Politik travma

ASELSAN İNTİHARLARINDA YALAN MI VAR?

Şehir Savaşları...

SUUD UÇAKLARINDA NE YÜKLÜ?

KILIÇDAROĞLU KURNAZLIĞI

TSK, DÜNYANIN EN ZOR SAVAŞINI VERİYOR

ÇOCUK ÖLDÜRTME SANATI

AKLI OLANA YAZILAR: HENDEKLERİN ARKA YÜZÜ

TERÖR TEKNİĞİNİ BELİRLEYEN EL KİMİN? FRANSA SALDIRILARINA BURADAN BAKALIM

YENİ BİR DÜNYA İÇİN, YENİ BİR YIL

OSMANLICA TUZAĞINA KASITLI DÜŞMEK...

MY NAME İS DAVUT... DAVUTOGLU

DEVLETİN İMKÂNLARI

BEN DE KOMÜNİST EĞİTİM İSTİYORUM

PARAYI TÜRBANA YATIR

CHP BİZE NE DİYOR?

CHP TABANINA AÇIK MEKTUP

HANGİ DİN?

DAVUTOĞLU'NU TANIYALIM

TÜRKLER, KÜRTLER KADAR OLAMADI.

CHP'NİN EBCED HESABI

EKMELEDDİN BİR TESTTİR

BU CHP'NİN SON ŞANSIDIR

FETHULLAH HOCA İKİNCİ VERSİYONU DA ÇEK

DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLSUZLUĞU

CEMAATİN KADROLARINI ÇALDILAR (2004 MGK belgesinin alt yapısı)

CEMAAT VE BELGELER

AHMET KAYA OPORTÜNİSTTİ

' TARİHİ GÜN'

KEDİLER, KÖPEKLER VE İKTİDAR ÜZERİNE...

TSK'YA YAPILANIN AYNISI CHP'YE YAPILIYOR

GEZİ PARKI'NIN YAMYAMLARI

HASAN FERİT'E NE OLDU?

YARADILANI YARADANDAN ÖTÜRÜ SEVMENİN, SEFALETİ

AÇILIM PAKETİ

ERDOĞAN YANLIŞ ANLADI

MİLİMETRİK TÜNEL

6 BİN KİŞİLİK SİBER ORDU

NEDEN TAŞ ATIYORLAR?

YENİ ORTAÇAĞ

2 MİLYAR TL NE OLDU?

TERÖRİSTLER AYNI UÇAKTA

MERDİVENİN NE RENK?

BU YAĞMURU ŞEMSİYE TUTMAZ

ÖZGÜRLÜĞÜ ÖRGÜTLEMEK VE İKTİDARA YÜRÜMEK

ÇOCUKLARI KİM ZEHİRLEDİ?

EYLÜL'DE STATLARDA NE OLACAK?

TOMOKRASİ

KUPA MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

BÜYÜK OYUN!

ZARAR HEP KÜRTLERE

BAŞBAKANIM FACEBOOK HEP SEKS

İSTİKRARINI DA AL GİT!

BİR ŞAFAKTAN BİR ŞAFAK'A

APTALCA SURİYE ANALİZLERİ

ESAD ŞAH ÇEKTİ III

ŞİMDİ SEN YIKILIYORSUN YA...

ORGANİZE DEVLET TERÖRÜ NEDİR?

BİBER GAZI VE FİŞEĞİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

KARANLIĞI YIRTARAK

GEZİ PARKINDAN BİZLERİ NASIL ÇIKARTTILAR

NUMARASIZ POLİSLER ERDOĞAN'IN ' SS' LERİ Mİ?

KİM İLLEGAL?

TAKSİM DE TERÖRİST VAR MI?

TÜRK BAYRAĞINI GERİ ALDIK

SENSİN PROVOKATÖR

GEZİ PARKI NEDEN BÖYLE?

AKP'NİN MAKARNA KONVOYLARI BAŞLADI

' Bİ KİTAP '

POLİS VE ASKER PKK İLE BARIŞTI MI?

AT SİNEĞİNDEN SOLCU OLUR MU?

YENİDEN ORDU KURABİLİRİZ

PKK, MAFYA VE KABADAYILIK

PKKNIN BATIYA GELİŞİ VE MAFYA

PROFİLLERİMİZE NEDEN TC EKLEDİK

KİMSİNİZ OĞLUM SİZ?

MAHKEMENİN SİLİVRİ'DE OLMASININ SEBEBİ

atlet elli don elli

YA SEN BİZİ ALACAKSIN, YA DA BİZ SENİ SİLİVRİ

ÜNLÜ YALAKALIĞI

SEMPATİZAN SUAVİ

AKİL (ÇİM) ADAMLAR

MİZAHIN ÖLÜMÜ

SİLİVRİ ZİNDANLARI

NEDEN ÖZÜR DİLENDİ?

Ey Türk Polisi ve Jandarması;

SONRA...

SELAMİ ve MURTAZA

Kadınlar Günü...

BDP GEZİSİ VE KARADENİZ GERÇEĞİ

ANLAŞIRSINIZ! RUH İKİZİSİNİZ!

İNFAZ ÖRGÜT İÇİYSE NE OLUR?

SEKTÖREL PEZEVENKLER

TERÖRİST Mİ? DÜŞMAN MI?

SİZİNLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİM-4

BİR YOL HİKAYESİ

PATRON MEDYASI

SİZİNLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİM-3

SİZİNLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİM-2

SİZLERLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİM-1

MHPNİN VARLIĞI EMPERYALİZMİN VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN!

TGB ve 29 EKİM