Menemen Hanım ve Pilav Bey

Cesur Gürsel

Menemen Hanım ve Pilav Bey

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı günü kahvaltına menemen akşamına da tavuklu pilav yapmıştık. Bu yazıyı da ordan esinlenerek yazıyorum.Bazıları çıkmış yanlış doğru çay simit hesabı yapadursun, biz 5 kişilik bir ailenin basit bir öğününün maliyetini hep birlikte hesaplayalım…

1 kg Salkım Domates 9 lira
Yarım kg pilavlık baldo pirinç 6 lira
Yarım kg kırmızı Biber 12 lira
1 kg Kuru Soğan 7.5 lira
5 Adet köy yumurtası 5 lira
Yarım litre Sızma zeytinyağı 20 lira
1 kg tavuk göğsü 23 lira
5 ekmek 5 lira

Yukarıda verdiğim fiyatlar Gaziantep’te her semtte şubesi olan bir süper marketin güncel fiyatlarıdır. Henüz etli patatesli tava, kebap, lahmacun, cevizli içli köfte gibi ağır ve daha maliyetli yemekleri yazmadım.

Hal böyleyken tavuk suyuna pilav, yanına da öğrenci işi menemen yapalım desek ve evde de hiç malzeme yoksa 87,5 lira para harcamamız gerekiyor. Üstelik yanına ayranı yok. Salatası yok. Yani tam fakir işi. Altı üstü tavuklu pilav ve yumurtalı menemen yahu!
Ayranını, marulunu, salatalığını, tüpünü ve bulaşık için suyunu deterjanını falan da hesaplarsak 100 lirayı aşıyor. Nerden nereye değil mi?

Kimisi menemeni ben soğanlı sevmem diyebilir. Kimisi de ben biberli sevmem diyebilir ama herkes bilir ki eğer Antep’liysen soğansız menemen olmaz. Şahsen ben her ikisi de olması gerekir diyenlerdenim. Bibersiz, soğansız menemene de menemen demem…

Uzun lafın kısası onlar artık sıradan menemen ve pilav değiller.

“Menemen hanım”, “Pilav bey” demek daha doğru olur!

 

25.04.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Günah Keçisi