EKMELEDDİN BİR TESTTİR

Emrah AKGÜN

EKMELEDDİN BİR TESTTİR

Hatırlayın… Hatırlayın ‘Saddam Sendromu’nu, Irak’ın bir bölümü için.

“Saddam gitsin de, ne olursa olsun” diyordu bazı Iraklılar.

Öyle bir Saddam algısı yaratılmıştı ki, sanki tüm dünya kurtulmak istiyordu.

Saddam’ın haberi bile olmadan, zulümler yapılıyordu Irak halkına, Saddam da iradenin kendinde olduğunu ispatlayabilmek için, tüm zulümlere sahip çıkıyordu.

Sanki Saddam her şeyi inadına yapıyordu ve zulüm her yanı sarmıştı.
“Saddam gitsin de, ne olursa olsun” dedi bazı Iraklılar ve Saddam gitti yerine “özgürlük ve demokrasi getiren” ABD geldi.

Önce alkışladı bazı Iraklılar. Sonra ikibuçuk milyona yakını öldü onların, ölmeye de devam ediyor.

Milyonlarcası sakat kaldı, kalmaya da devam ediyor.

Milyonlarca kadına tecavüz edildi, edilmeye devam ediyor.

Şimdi bir algı yaratılmaya çalışıyor muhalif tabanda; “Erdoğan gitsin de, ne olursa olsun…”

Solcuların, Atatürkçülerin, Ulusalcıların, Milliyetçilerin ( ne fark varsa aralarında? Bu da bir oyundur.) önüne kabul edemeyecekleri, akıllarına bile gelmeyecek şeyleri bir bir koyuyorlar ve “kabul edin” diyorlar. “Kabul edin yoksa Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürersiniz. Erdoğan gitsin de, ne olursa olsun.”

Bu arada Erdoğan da, sanki inadına yapar gibi, bir kesime zulmünü devam ettiriyor.

Kendi yapmadıklarını bile ( cemaatin yaptıkları gibi) “irade ben de” imajı verebilmek için sahipleniyor ve böylece “yeter ki gitsin” sesleri de daha bir yükseliyor.

Bu çok tehlikeli bir durumdur. İstismara açık bir durumdur. Çok tehlikeli bir oyundur. Saddam sendromunun nelere sebep olduğunu unutmayınız. Sonra bir bakarsınız ABD gelip, bizi özgürleştirivermiş! Bu bir testtir, yapmayın, kurtulun bu psikolojiden. Kurtuluş kendi ellerimizdedir.

Birikimli, bilgili olanlar ve bu mücadeleyi yıllardır gerçekten anlayarak yürütenler bu tezgâha gelmiyorlar. Ama liberal kültürden gelenler ve altyapısı sağlam olmayanlar düştüler bile.

Ne çabuk kabullendiniz Ekmel’i? Ne keskin bir viraj aldınız böyle? Çölaşanlar, Uğur Dündarlar vs vs, zaten siz neydiniz ki, şimdi ne olacaksınız. Liberal artıklar.

Hele ağızlarını açtıklarında kendilerini haklı çıkartabilmek için “Erdoğan gitsin de… Ekmeğine yağ sürmeyelim…” demiyorlar mı, cinlerim tepeme çıkıyor.

Nasıl da bellidir aslında ne oldukları… Nasıl da bellidir aslında kimin adamı oldukları.

Çokça da bellidir, hangi oyunun figüranları oldukları. Emperyalizmin evden kovduğu, üvey çocukları tek tek sahneye gerçek kimlikleriyle düşmeye başladılar.

Uğur Dündar, yüzünde kendisinin de inanmadığını belirten bir alaycı gülümsemeyle soruyor; “emperyalizm?”

Aynı alaycı ifadeyle cevap veriyor Ekmel, “ Koka Kola, Pepsi filan… kıh kıh… bunların hepsi hayalgücü. Sonra bunlara kendileri de inanıyor, yok öyle şeyler…”

Biz yemeyiz bu numaraları ağalar, başka kapıya. Şerefimizle dövüşür ölürüz. Elimizde bir onurumuz var, onu da sizin gibi leş kargalarına yem yapmayız. Emperyalizm algısı olmayan bir adama güvenmeyiz.

Erdoğan’a gelince; zaten 12 yıldır ülkeyi tek başına yönetiyor. Asker esas duruşta, Cumhurbaşkanı notere dönmüş, yargının yarısından fazlası elinde, polis özel güvenliği olmuş. Değişen bir şey olmayacak yani.

Adam açık açık söylüyor, “seçimi siz de kazansanız ben size iktidarı vermem.” Bundan önceki seçimler de, üç bine yakın koruma da bunun kanıtıdır.

O yüzden, boş tenekelere vurup gürültü yapmayın da, adam gibi onurumuzu koruyarak mücadelemize, kavgamıza devam edelim.

Sonunda nasılsa, nasırlı ayaklarımızın altında ezilecektir.

11.07.2014 (Emrah AKGÜN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

HULUSİ AKAR İSTİFA ETMELİDİR.

SİYASET ÜSTÜ EGO! Politik travma

ASELSAN İNTİHARLARINDA YALAN MI VAR?

Şehir Savaşları...

SUUD UÇAKLARINDA NE YÜKLÜ?

KILIÇDAROĞLU KURNAZLIĞI

TSK, DÜNYANIN EN ZOR SAVAŞINI VERİYOR

ÇOCUK ÖLDÜRTME SANATI

AKLI OLANA YAZILAR: HENDEKLERİN ARKA YÜZÜ