Büyükşehir Millet İttifakının Mı Olacak?

Cesur Gürsel

Büyükşehir Millet İttifakının Mı Olacak?

Büyük Şehri Millet İttifakı mı alacak?
Seçime sayılı günler kala tüm Gaziantep bu sorunun cevabını merak ediyor. Seçimi kim kazanacak?

Ak partinin ve Cumhur ittifakının adayı Fatma Şahin mi?

İyi Partinin ve Millet ittifakının adayı Ejder Demir mi?

Yoksa önce Chp’nin aday gösterdiği daha sonra iyi partinin itiraz etmesinin ardından Dsp’den aday olan Celal Doğan mı?

Öncelikle bu tabloda Gaziantep büyükşehir belediyesi için en büyük şansın Sn. Fatma Şahin’de olduğunu düşünüyorum. Çünkü çevremdeki Chp tabanının büyük bir bölümü İyi partinin adayı Ejder Demir’i desteklemediğini söylüyor. Yani Chp’ye gönül vermiş seçmen, Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinlemeyecek. Diğer kentleri bilemem ancak Gaziantep için durum bu yönde görünüyor. Hangi Chp’li ile konuşsam hepsi ağız birliği yapmış gibi Dsp’nin adayı Celal Doğan’a oy vereceğini söylüyor.

Ak parti tarafına baktığımızda ise 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakıyla Gaziantep’de %64 oy almıştı. Hadi bunun %14’ü Ak partiye ya da Mhp’ye küsmüş olsa bile, benim izlenimlerime göre Sn. Fatma Şahin Gaziantep büyükşehir belediyesini zorlanmadan kazanacaktır.

Peki Millet ittifakının durumu ne olacak?

İyi partinin 24 Haziran 2018 seçimlerinde Gaziantep’de aldığı oy oranı %5.3 idi. Chp’nin aldığı oy ise %21.8 idi. Yani Gaziantep’de Millet ittifakının toplam oy potansiyeli %27.1 Son Başkanlık seçimindeki bu sonuçlara göre Millet ittifakının adayı sn. Ejder Demir’in en az %27 oy alması gerekiyor.

Lakin Millet İttifakı’nın Gaziantep tabanında tutmadığını 31 Mart akşamı hep birlikte göreceğiz. Parti liderleri teoride kendi arasında anlaşmış olsa da pratikte durum kendi sandıkları gibi değil, seçim sandıklarındaki gibi olacak. 

15.03.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey