BU CHP'NİN SON ŞANSIDIR

Emrah AKGÜN

BU CHP'NİN SON ŞANSIDIR

Bakın parti liderlerinin yapısına, hepsi inşaatta şarkı söylerken keşfedilmiş adamlardır. Sağ-sol ayırmıyorum…


Kimse kızmasın, geçmişten bugüne liderler cetveline baksın. Bilyeler hep geriye dönmüş. Hep geri viteste ilerlemişiz.


Kaidedir; çok yetenekli, hayatı sorgulayan çocuklar orta ikiden terk olur (Ece Ayhan ustayı analım burada; “orta ikiden ayrılan çocuklar için şiirler”) zorlayan liseyi bitirir; çok zorlayan üniversitede bir örgütün lideri olur.


Emperyalizm bu işi bu şekilde dizayn etmiştir. Ben kitabıma almıştım; İhsan Eliaçık, “kafası çalışan çocuk, ilahiyat fakültesinde ateist olur” demişti de, ben de başımdan geçen bir olayı anlatmıştım.


Siyasiler için de durum böyledir. Bizim zorla üniversiteye girip, orada lider olan çocuğumuz, mezun olunca da marjinalliğe itilir; %01 oy alan bir partinin ya militanı ya da lideri olur.


Diğer, önünden geçen treni seyretmeyi hayatın hediyesi olarak gören ve üniversitedeki ritmini burada da koruyan elemanımız, gider kitle partilerinde, biatı oranında rütbe kazanır.


Bunu tek söyleyen ben değilim elbette Bertrand Russell’dan, Yalçın Küçük’e kadar tüm kafası çalışan filozoflar bunu böyle gördüler. Kendi eselerinde bunu açıkça söylediler.


CHP ve MHP liderlerine buradan açık çağrı yapıyorum; bu millet son on iki yılda çok tezgâh gördü. Baykalları, İsmail Cemleri, Hüsamettin Özkanları, Kemal Dervişleri, hop diye ortalığa atlayıp “seçime gidiyoruz” diyen Bahçelileri damarlarında hissede hissede geldi; anlamayanların, hissetmeyenlerin kendi dünyalarıdır.


Şimdi tüm vatanseverler CHP’yi destekliyor ki, AKP yara alsın ve ülke yok olmaktan kurtulsun. Ve siz sn. Kılıçdaroğlu, insanların bu çaresizliğini görüp, vatanseverlere şantaj yapıyorsunuz.


İstanbul’u ve Ankara’yı kurtarmanın bedeli olarak bizlere; “türban da, Atatürk de siyasi semboldür ikisini de istemem” diyen birini İzmir’de aday göstererek şantaj yapıyorsunuz. Diğer bütün il ve ilçelerde insanların onaylamadığı adaylar gösteriyorsunuz.


Biz ne Mansur Yavaş’çıyız, ne de Sarıgül’cü… Bizler vatanseverleriz. Bizlerin, onların yerine elbette çok daha değerli adayları var ama, başkentini 20 senedir Gökçek gibi bir adamın yönettiği ülkeye bunlar gider dedik ve destekledik. Sonrasında yapacağımız mücadeleyi düşündük!


Nasılsa bu iki şehri alırım, geri kalanını da babamın hayrına dağıtırım, diyemezsiniz.


Bu seçim son şansınızdır. Silivri önlerinde, Gezi direnişinde sırt sırta verdiğimiz CHP’li dostlara da sesleniyorum; eğer bu seçimden CHP başarıyla ayrılmaz ise, bundan sonrakinde ne olursa olsun hiç kimse desteklemeyecektir.


Senelerdir “aman AKP güç kazanmasın, baş edecek tek parti CHP’dir, destekleyelim” psikolojik savaşıyla bugünlere geldik. Bundan daha beteri de olacaksa, en azından bildiğimiz yolda olsun. Çünkü nasıl olsa, en beteri geride…


Belki de emperyalistler bunu hesapladıkları için, vatanseverlerin CHP’ye son bir şans vereceklerini bildikleri için, Kılıçdaroğlu’nu bu şekilde yönlendiriyorlardır. Aman neyse nedir? Bu ince hesapları hep biz mi yapacağız? Bu endişeleri duyan parti liderleri böyle mi davranır? Taban da bu duruma sessiz kalırsa eğer, herkes kendi suçuyla yargılansın demekten başka şansımız kalmaz.


Bu dönemde CHP’den istifa edenlere de katılmıyorum, hata yaptılar. İstifa ettiği için birileri tarafından “kahraman” ilan edilen Koşaner Paşa’nın istifasını nasıl olumsuz bulduysam, bunları da öyle buluyorum. Adamlar istedi bir göz, bizim “kahraman” paşa verdi iki göz…


Bu CHP’liler de içeride kalıp, mücadele etmeliydiler. Hele bir maç oynansın! Hele bir doksan dakika bitsin! Şunun şurasında ne kaldı?


Emrah Akgün

22.02.2014 (Emrah AKGÜN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

HULUSİ AKAR İSTİFA ETMELİDİR.

SİYASET ÜSTÜ EGO! Politik travma

ASELSAN İNTİHARLARINDA YALAN MI VAR?

Şehir Savaşları...

SUUD UÇAKLARINDA NE YÜKLÜ?

KILIÇDAROĞLU KURNAZLIĞI

TSK, DÜNYANIN EN ZOR SAVAŞINI VERİYOR

ÇOCUK ÖLDÜRTME SANATI

AKLI OLANA YAZILAR: HENDEKLERİN ARKA YÜZÜ