Arka Pencereni Aç Şoför

Fevzi Günenç

Arka Pencereni Aç Şoför

İnsan seksen yaşına da gelse, hayattan öğreneceği şeyler oluyormuş demek. Ben yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşacağım bugün sizlerle.

Kendim artık araba kullanmıyorum ama kullananlar için çok gerekli bir bilgi bu.

Araba kullanırken, özellikle sıcak yaz günlerinde, direksiyondaki sürücü sıcaklardan bunalır. O yüzden penceresini açar. Kendi penceresi açıkken cereyan yapmasın diye öbür pencerelerin camlarını kapalı tutar.

Meğer bu yanlış bir şeymiş. Böyle davranın şoförler zaman içinde sol omzunda, boynunda, sırtında ağrılar duyarmış.

Bu ağrılara yakalanmamak için hemen arkanızdaki pencerenin camını açmanız gerekliymiş. Böylece ön camdan giren esinti, arka camdan çıkar gidermiş.

Bu bilgiyi yazar arkadaşım Necdet Özaltan'dan öğrendim.  Yaşı 80'e ulaştığı halde, hala araba kullanır ve ne sırt ağrısı, ne omuz ağrısı, ne de boyun ağrısı çekermiş. Bütün bunları da bu bilgiye borçlu olduğunu söylüyor.

Ankara'dan Gaziantep'e gelirken bir yol lokantasında yemek molası verir arkadaşım.  Yemeğini yerken yandaki masadaki bir çiftle garson'un konuşmalarına kulak misafiri olur.

Garson omzunu ovuşturduğunu gören bayan müşteri bunu niçin yaptığını sorar. Garson araba kullanırken pencereyi açtığını oradan vuran rüzgârın ağrılara sebep olduğunu söylemiş.

"O zaman pencereleri kapat garson!" demiş kadın.

Necdet  dayanamayıp lafa karışmış:

"Bütün pencereleri kapatsın da havasızlıktan ölsün mü garson?"

Sonra da bilgisini onlara aktarmış.

Ben de araba kullanan bütün dostlara öneririm:

"Eski alışkanlığınızı bırakın. Pencereniz açıkken arkanızdaki pencereyi açma alışkanlığı edinin."

Eski alışkanlığınızdan vaz geçerek bunu bir deneyin isterseniz. Size hiçbir zararı olmaz, üstelik bir kazanım elde etmişi olursunuz.

"Eski alışkanlığınızdan vazgeçin" derken, otonuzun penceresinden gelen esintiyle yakalanacağınız omuz ağrılarından kurtulmanızı sağlayacak olandan çok daha önemli bir başka alışkanlığınızı değiştirmenizi de önereceğim.

Bu önerim memleketinizle ilgilidir. Alışkanlık halene getirdiğiniz partinize oy vermekten vazgeçmeniz de memleketinizin içine düştüğü bataktan kurtulmasını sağlayabilir.

Bunu öncekinden daha şiddetle öneririm.

12.07.2016 (Fevzi Günenç)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BU KADAR DA ERKEN OLMAZ Kİ...

CUMHURİYET BAYRAMDIR

YA İSA'YIM YA MEVLANA

ÜZERLİKÇİ HAFIZ

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (3)

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (2)

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (1)

ANNA MARİA CANANİA YAŞIYOR MU?

Şairler Yaprağından Edebiyat Nöbetine