3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Nevin Balta

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1993 yılından beri medya çalışanlarına ve basın emekçilerine yönelik baskıları protesto etmek ve anımsatmak için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 3 Mayıs’ları Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak belirlemiştir.

            Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanan 3 Mayıs’ta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Ülke barışının sağlanabilmesi için cezaevinde bulunan 159 gazeteci bir an önce serbest bırakılmalıdır. İnanıyoruz ki zor dönemler geçecek, gazetecilere reva görülen bu zulüm bitecek, buna sebebiyet veren siyasiler elbet bir gün gidecek ama gazetecilik hep var olacak” dendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Cezaevlerindeki 159 gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BasıTürkıTGC’nin açıklaması şöyle idi:

            “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 3 Mayıs’ları Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak belirlemiştir. Ne yazık ki ülkemizde son 10 yıldır basın emekçilerinin üzerindeki yoğun baskı kalkmak şöyle dursun her geçen gün biraz daha ağırlaşmaktadır. Günümüzde yaşananlara kısaca bir göz attığımızda düşünceyi ifade özgürlüğünün kamuoyunun haber alma, bilgilenme, gerçekleri öğrenme hakkı olan basın özgürlüğünün, temel hak ve özgürlüklerin bulunmadığı, adalet sisteminin hakça işlemediği bir ortamda nesnel bir gazeteciliğin yapılamadığını saptayabilmek hiçte zor değildir.

            Eleştiren, soruşturan kısaca mesleğin gereklerini yerine getiren 159 meslektaşımız şu anda cezaevinde bulunuyor. Yazılı, görsel ve işitsel medya kurumları üzerinde sansür ve oto sansürün olumsuz etkisi her alanda kendini gösteriyor. Medya sektöründeki işsizlik çığ gibi büyüyor. Muhalif gazeteler, muhalif televizyonlar, radyolar OHAL gerekçesiyle kapatılıyor. Televizyonların TÜRKSAT aracılığıyla yayın yapması engelleniyor.”  

            Medyaya yönelik baskıların her geçen gün arttığı Türkiye’de cezaevindeki 159 gazeteci Basın Özgürlüğü Günü’ne tutuklu olarak giriyor, yaklaşık 2 bin 500 gazeteciyse işsiz kaldı. Türkiye’den ve uluslararası basın örgütleri 3 Mayıs için tutuklu gazetecilerle dayanışma mesajları yayımladı.

            Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasında 15 Temmuz'daki darbe girişiminden bu yana en az 156 yayın kuruluşunun kapatıldığı, yaklaşık 2 bin 500 gazetecinin işini kaybettiği hatırlatıldı. Darbe girişiminden beri 120 gazetecinin tutuklandığı belirtilerek, çoğu hakkında iddianamenin bile henüz hazırlanmadığına dikkat çekildi.

            Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten, Fransa merkezli sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler’in yayımladığı raporda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Türkiye, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler” kategorisinde yer aldı. Türkiye dört basamak daha gerilerken Libya, Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Kuzey Kore’nin aralarında bulunduğu 21 ülkeden oluşan ‘kara liste’ye girmesine sadece dört sıra kaldı. Böylece, Türkiye’de basın özgürlüğü son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydetti.  

         3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün zorluklara karşı kamuoyunu aydınlatma yolunda uğraş veren bütün basın emekçilerine kutlu olmasını diliyoruz. Gazetecilik hep var olacak.

5.05.2017 (Nevin Balta)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Harf ve Dil Devrimi

Çevre ve Hayvan Hakları

KÜRESEL ENERJİ SAVAŞLARI GÖLGESİNDE. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

2017 TÜRK DİLİ YILI

Kutlu Bilgi ya da Devlet Olma Bilgisi

ALGI YÖNETİMİ

Türk Kadını 82 Yıl Önce Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

Dil Devrimi

29 EKİM 1923 TARİHİNİN ÖNEMİ