Yargıtaydaki Ceza Dosyanızı Takip Edin

Yargıtaydaki Ceza Dosyanızı Takip Edin

Yargıtaydaki Ceza Dosyanızı Takip Edin

Çevrenizdeki bir eşiniz ve dostunuzun sabah kalktığınız zaman ceza evine götürüldüğünü bilmek oldukça şaşırtıcı bir durum olacaktır. Bu konuda yakınınız sizden işlemiş olduğu suçu saklamanın yani sıra kişiye açılmış olan ceza davasını ve bu davanın hangi aşamalara geldiğini de bilmemeniz normaldir. Bunun ile birlikte eşiniz ve dostunuz ile alakalı davanın ne olduğunu bilebilir ancak yargıtay tarafından işlemiş olduğu suçun onanacağını bilmiyordunuz. İşte bu konuda büyük bir şaşkınlık içine boğulabilirsiniz.

Günümüzde her ne kadar yargıtay kararları konusunda hemfikir olmasanız da yargıtayda ki dosyanızı avukat ile birlikte takip edebilmeniz oldukça kolaydır. Sadece bunun için bile internet ortamında oluşturulmuş olan online dava takip et programı ile davanın hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu konuda insanlar genellik ile avukatlarından bir tebliğ gelmediğini savunurlar. Ancak yargıtay sizin davanız ile alakalı kararı onaylamasının ardından ceza daireleri tarafından bu kararın avukata bildirilmesi ve tebliğ edilmesi gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu neden ile kendi ceza dosyanızı kendinizin takip etmesi daha yararlı olurken konu hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Ceza Dosyasını Takip Etmenin Önemi

Ceza dosyanızı yargıtay onadı ve sonucunda da 3 yılı aşmayan bir ceza verdi. İşte bu konuda ilk olarak size infaz savcılığı tarafından son olarak ikamet ettiğiniz adrese bir kağıt gönderir ve 10 gün içinde teslim olmanız gerektiğini bildirir. Aksi takdirde 3 yılı aşan bir cezanız varsa bu şekilde bir tebligat gönderilmez ve direkt olarak hakkınızda bir yakalama kararı çıkar. İşte bundan dolayı da ceza dosyasını takip etmek önemli olacaktır. Bu sayede yargıtayın sizin hakkınızda çıkarmış olacağı kararı önceden tahmin edip buna göre gerekli itiraz dilekçelerini hazırlar ve gerekli devlet birimlerine müracaat edersiniz. Aksi takdirde en fazla sadece 10 gün gibi bir zamanınız kalıyor ki bu süre içinde sizin karşınıza çıkmış olan suçludur kararına itiraz edebilmeniz bile oldukça zor olacaktır. Bu neden ile ister avukat yolu ile ister kendiniz online dava takibi ile dosyanızı takip ediniz.

Ayrıntı bilgiyi beylikduzuavukat.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

27.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz