Türkiye'de Bir İlk Gaziantep'te Gerçekleşti ve Ceza Verildi

Türkiye'de Bir İlk Gaziantep'te Gerçekleşti ve Ceza Verildi

poşetle birlikte litrede 10 kuruş atık yağ vergisi var

Gaziantep’te bir firmanın ayçiçeği yağına ucuz başka yağ kattığının tespit edilmesi üzerine açılan dava dolayısıyla Türkiye’de bir mahkeme bu alanda ilk defa hapis cezası verdi. Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, geçen yıl verdiği kararında, firma sahibini 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.Bu arada poşetlerin paralı olmasıyla birlikte bitkisel yağlardan da litre başı 10kuruş  atık yağ vergisi alınmaya başlandı

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bir grup gazetecinin, sektörün sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Marketlerde poşetin paralı olmasına ilişkin Çevre Kanunu’nda yağ için de litre başına 10 kuruş atık yağ vergisi konulduğunu belirten Büyükhelvacıgil, başlangıçta bitkisel yağ ile madeni yağ için aynı tutarda, litre başına 50 kuruş vergi öngörüldüğünü, girişimleri sonucu bunu 10 kuruşa indirdiklerini anlattı.

TAĞŞİŞE AĞIR CEZA 

Kaliteli yağın içine kalitesiz ve ucuz yağ katanlara karşı uyarıda bulunan Büyükhelvacıgil, TBMM’de bekleyen tağşiş yasasının hala çıkmadığını belirtti. Tağşişli yağ üretenlerin kaliteli yağ üretenleri rekabet edemez hale getirdiğine dikkat çeken Büyükhelvacıgil, şöyle konuştu:

 

  • İnsanın sağlığıyla oynayan, yanlış yapan varsa bunun cezası verilmeli. Amerika’da ve Avrupa’da tağşiş ile ilgili hapis cezaları var. Bizde de 1 kişi oldu, Gaziantep’te bir mahkeme, firma sahibine 6 ay önce hapis cezası verdi. Bu cezaların caydırıcı olması lazım. Tağşişle, tüketici dahil hepimizin ortak mücadele etmemiz lazım. Ama mutlaka yasal alt yapısının da oturtulması gerekiyor. Daha önce hazırlanan yasa tasarısını, tekrar gündeme getirmemiz gerekiyor.
28.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Evet sayın yetkililer. Bu kanunsuz saglıga aykırı üretim yapan firmanın veya ürünün deşifre edilip,Halkın uyarılması gerekmezmi?
Mustafa gülyekin28 Oca 2019 20:30:26