Tarih Unutmaz/ Mahmut Alınak Yazdı

Tarih Unutmaz/ Mahmut Alınak Yazdı

BİR YIL ÖCEYDİ BU MAKALE YAZILDIĞINDA, SONRASI CEHENNEMDİ. TARİH O KORKUNÇ GÜNLERİ HEP HATIRLATACAK

DERİK'TE F TİPİ UYGULAMA
Devlet sokağa çıkma yasağı uyguladığı şehirleri sıraya sokmuş. Bu ceberut, bu hukuksuz yasakta, Nusaybin'den sonra sıra şimdi Mardin Derik'te. Derik üç gündür sokağa çıkamıyor. Şehrin dünyayla bağlantısı kesilmiş, insanlar roket ve makineli tüfek sesleri arasında evlere hapsedilmiş. F tipi cezaevlerine benzer bir uygulama hüküm sürüyor. ...
Halk söz konusu olduğunda iç hukuk her zaman olduğu gibi yine askıda. Ancak uluslar arası hukuka göre yapılan şey en basit tanımla HÜRRİYETİ TAHDİT suçudur. Halk çoluk çocukla topluca F tipi bir hapishaneye tıkılmıştır. Şu an Derik'in Silivri, Kandıra veya başka bir yerdeki bir F tipi cezaevinden hiçbir farkı kalmamış. Tayyip Erdoğan devleti uluslar arası ceza hukukuna göre apaçık suç işliyor.
Derik halkında toplu bir katliam kaygısı var.
Devletin direksiyonundaki Tayyip Erdoğan'a hukuk çağrısı yapmak manasızdır. Bu boş çağrılarla halk ümitlendirilmemeli ve boşa zaman harcanmamalıdır. Hendekler bahanedir, halka karşı örtülü bir savaş başlatılmıştır. Ve çok ince taktiklerle yürütülmektedir. Bu savaş değişik tonlarda diğer halklara karşı sürdürülen savaşın bir parçası, yoğunlaşmış bir halidir. Bu nedenle bu balyozcu düzenin ezdiği herkesin ortak sorunudur.
Cizre, Silopi, Silvan, Yüksekova, Nusaybin ve diğer şehirleri kırıp geçiren sokağa çıkma yasaklarına lokal (yerel) tepkiler gösterildi. Muhalif güçler genel sivil bir proje oluşturmadıkları için devlet, şehirleri adeta tespih taneleri gibi sıraya sokmuş, tek tek hizaya getirmeye çalışıyor. Derik'ten sonra sıra başka bir şehre gelecek.
Şu dakikalarda Derik'te kurşun geçirmez bir sessizlik hâkim. Birkaç saat sonra ne olacağını kimse kestiremiyor. Görüştüğüm Derikliler devlet güçlerinin mahallelere operasyon düzenlemesi halinde büyük bir katliam olmasından endişe ediyorlar.
Birkaç gündür söylüyorum, muhalifler Diyarbakır'da toplanıp etkin sivil kararlar almalıdırlar. Yoksa bu hukuk tanımazlık, bu savaş hali sürüp gidecek, biz de dizlerimizi dövüp ah vah etmekle kalacağız. Ne var ki çağrılarıma cevap alamıyorum. Ve nedenini de anlamakta güçlük çekiyorum.
Tarihe ve insanlığa duyarlı olan herkesi Derik'e sahip çıkmaya çağırıyorum. alinakmahmut@hotmail.com

28.11.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz