Suryanilerin Basmacılık Sanatı Öksüz kaldı

Suryanilerin Basmacılık Sanatı Öksüz kaldı

Suryanilerin Basmacılık sanatı Öksüz kaldı

Mardin'de kilise perdelerinden başlayıp babasından öğrendiği sanatla şehirdeki “basma kalıp” tekniğini devam ettiren tek kişi olan Süryani Nasra Şımmes, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti. 98 yaşında ölen Nasra Şımmes’ın yaptığı boyama eserleri sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanındaki Süryani Ortodoks Kiliselerinde kullanılıyordu. Süryanilerde kaybolmakta olanbasmacılık sanatının son temsilcisi Nasra teyzeydi. 

Nasra Şimmes kimdir?

1918’de Mardin’de doğan Nasra Şimmes, basma kalıp sanatını babasından devraldı. Doğduğundan beri hiç terk etmediği Mardin'deki taş ev, hem atölyesi, hem de yaşam alanı oldu. Beş çocuğunun İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Mardin ve İstanbul'da yaşamasına rağmen Mardin'den ayrılmayan Şimmes, babasından kalma ahşap kalıplarla, 50 yıldır hiç değiştirmediği fırçalar ve kök boyalarla patiska bezlere motifler çizip, boyuyor. Şimmes, İncil'den tasvirlerle süslü rengarenk soyut desenler, kilise perdesi, masa örtüsü, duvar süsü olarak basmacılığı bir Süryani geleneği olarak bugüne kadar yaşatmayı başarmıştı. 

Nasra şimses'nin cenaze merasimi, 29 Nisan 2016 günü tüm hayatını geçirdiği Mardin'de Mor Mihail Kilisesi'nde saat 13.00'te yapılacak. Tüm Süryani halkının başı sağolsun.

suryaniler.com 

28.04.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz