Spor Yazarları Gaziantep FK İçin Ne dedi?

Spor Yazarları Gaziantep FK İçin Ne dedi?

Spor Yazarları Gaziantep FK İçin Ne dedi?

Gaziantep FK'nin İstanbul'da Fenerbahçe'ye 3-1 mağlup olmasını değerlendiren spor yazarları, Kırmızı-Siyahlı ekip için genelde " Güçlü takım " ibaresini kullandı. İşte spor yazarlarının dünkü maç için yaptıkları yorumlar:

ŞANSAL BÜYÜKA: "Fenerbahçe rakibe hücum şansını fazla vermedi. Ama Gaziantep az çıktığında Fenerbahçe‘nin defansif eksikleri “kabak” gibi ortaya çıktı. Çok boş alan bıraktılar, kenarlardan rakibi her defasında kaçırdılar. Gaziantep’in aşırı baskısı sırasında Fenerbahçe kalesini savunma değil, “Allah korudu”... Gaziantep‘in kaçırdıklarını gözümün önüne getirdikçe, her mutlak pozisyonda “intihar” ettiler diye düşünüyorum. Anlamadığım şu: Fenerbahçe öne geçtikten sonra niye savunmaya çekilir? Niye bir gol, bir gol daha atıp sonuca sağlama almayı düşünmez? Bu kadar mı çaresiz, bu kadar mı kırılgan, bu kadar mı dağılgan? Koca Fenerbahçe, bu kadar şiddetli baskıyı nasıl yer? Real Madrid’le mi oynuyorsunuz kardeşim..." (MİLLİYET)

ÖMER ÜRÜNDÜL: "Son bölümde G.Antep tek kale oynamaya başladı ve de inanılmaz iki gol kaçırdı. Ama değerlendiremediler. Sonuçta önemli 3 puan F.Bahçe'nin oldu. Emre Belözoğlu'nun bu maçtan ders çıkarıp mutlaka bir öz eleştiri yapması lazım. O da şu; aynı 11'in düzeni 70 dakika çok iyi gidiyorsa son 20 dakikada 5 oyuncu değişikliği çok büyük bir çelişkidir. Gaziantep'in ilk yarıda faul gerekçesiyle sayılmayan bir golü var. Bu pozisyonun uzaktan yakından faul ile bir ilgisi yoktu." (SABAH)

GÜRCAN BİLGİÇ: "Baktılar ki "santrforlar" ile olmuyor, "oyunumuzu değiştirelim" demiş Emre Belözoğlu... Bazılarımızın "sıfır" forvet diyebileceğimiz bir düzenle başladılar. Görünürde Valencia en uçta ama uygulamada Pelkas da giriyor içeri, Ozan da Mert Hakan da... Üç maçta yedi puan ile ilk fırtınayı atlattı Emre Belözoğlu. Her maçı ayrı havada, başka on birler ile oynadı. Oyun planlarında, rakip analizlerinde titizliğini de gördük. Ama bu takımın probleminin gol atmaktan ziyade, kolay gol yemek olduğunun da farkında. Takımını potada, zirve sıcaklığında tuttu bu galibiyetle ve Beşiktaş'a "peşindeyiz" mesajını gönderdi." (SABAH)

İLKER YAĞCIOĞLU: "Geçen haftaki puan kaybına rağmen özellikle Fenerbahçe'nin ikinci yarıdaki futbolunun iyi olduğunu söylemiştim. Dün akşamki maçta da iyi oyununun gelişerek devam ettiğine şahit olduk. Emre Belözoğlu çıkarttığı 11 ile herkesi şaşırttı. Tamamen teknik becerisi yüksek neredeyse hepsi 10 numara oynayabilecek 5 tane orta saha ile maça başladı. En uçta da gerçek mevkisi santrfor olmayan Valencia'yı koydu. Maç başladığında gördük ki bu tercihin sebebi topa sahip olmak. Ve oyunu rakibe kabul ettirip Fenerbahçe'nin genlerine uyan oyunu oynamak. Rakip ligin en güçlü takımlarından biri ve orta alanda çok iyi pas yapan Gaziantep olunca "Acaba topu kaptırınca Fenerbahçe takımının reaksiyonu ne olacak?" diye düşündüm. İlk gole kadar gördük ki top yüzde 70'e yüzde 30 Fenerbahçe'de kaldı. Rakibe üst üste 3 pas dahi yaptırmadılar. Emre Belözoğlu Sosa'ya takımın liderliğini vermiş ve bu da Sosa'nın oyununu çok olumlu yönde etkilemiş. Genel anlamda Fenerbahçe'nin mücadele isteği ve oyun temposu çok iyiydi. Ama tabi ideal değildi. En büyük sıkıntı şuydu maçın son bölümlerinde çok baskı yediler ve Antep'e çok gol pozisyonu verdiler. Bu halledilmesi gereken büyük bir problem. Kritik anlarda topa sahip olup oyunu soğutmanın yolunu da bulmakı gerek. (TAKVİM)

GÜNTEKİN ONAY: "Aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek aptallıktır demiş Albert Einstein... Dün Emre Belözoğlu en az 3 tanesi her maçta yedek oturan 5 yetenekli orta saha oyuncusunun hepsini birden sahaya sürdü. Ofansif istatistiklerde hiç görünmeyen, maç başına ortalama sadece 1 top kazanan Gustavo ve asla verim alınamayan kanat oyuncularında ısrar etmek yerine Emre Belözoğlu’nun radikal değişimi yerindeydi. Fenerbahçe, bu 5’li teknik kalitesi yüksek futbolcusuyla iyi pas yaptı. Hücumda hareketli ve etkili oldu. Gaziantep gibi güçlü bir ekip karşısında da bu kurguyla beklenenden az pozisyon verdi. Bu maç Emre Belözoğlu’nun tercihleri ve hamleleriyle kazanıldı. Hiçbir şey üretmeyen Samatta ve Samuel gibi isimlerde ısrar etmek yerine farklı bir formasyon ve oyun arayışı Emre Belözoğlu açısından olumluydu." (HÜRRİYET)

AHMET ÇAKAR: "Fenerbahçe ite kaka ilerliyor… Maçı seyretmeyen birisi, Gaziantep gibi bir takıma karşı galip gelen Fenerbahçe için olumlu düşünür, olumlu şeyler söyleyebilir. Lakin maça baktığımızda Fenerbahçe için olumlu söylenecek pek az şey var. Sadece ilk 20 dakikaya çok iyi başlayan Fenerbahçe ama son 15 dakikada Gaziantep takımına verilen %100 beş gol pozisyonu… Son bölümde G.Antep'in yakaladıklarından biri gol olsa, skor farklı olurdu. İnanın bana 7-8 dakika içinde G.Antep, 3 net gol pozisyonunu son vuruşların kötülüğü nedeniyle harcayıverdi. Fenerbahçe için söylenecek şey, "Böyle savunma yapılmaz, rezilliktir." Fenerbahçe şu maçı kazandıysa G.Antep'in son vuruşlarını yapan oyuncuların beceriksizliğine şükretsin. (SABAH)

REHA KAPSAL: "Emre Belözoğlu yeni bir şeyler denemeye her maç devam ediyor. 3. maçında ilk iki maça göre daha farklı saha içi formasyonu ve oyuncu tercihleri ile oyuna başladı. Bununla beraber de daha fazla dilinden anlayan, ilk 11'de 7 tane yerli oyuncu kullandı. Sahaya 4-1-4-1 dizilişi ile çıktı. Özellikle Sosa da dahil öndeki 4 oyuncu topa sahip olan, pas trafiği yapan aynı zamanda da santrfor arkasında da 10 numara profilinde oyunculardan kuruluydu. Bu oyuncu 5'lisinin en temel özelliği topa sahip olarak rakip yarı alanda oynama becerisi idi. Kendi alanlarından ayrı alanlara da pozisyon gereği geçebilme özellikleri de vardı. Bu hareketliliği yeri geldiğinde vurguladılar. Ama daha fazla savunma arkası topsuz koşu yapmadıkları gibi arkadaşlarına da alan yaratmak için topsuz koşular da denemediler. Bunu da ilerleyen haftalarda becerirlerse pozisyon zenginliği ve üretkenlik daha fazla olacaktır. Emre Belözoğlu'nun ilk geldiği maça göre bu kısa zamanda tabii her şey dört dörtlük diyemeyiz. Oyun içinde gelgitler yaşanmasına dengesizlikler olmasına rağmen kazanma arzuları ve de saha içi skora ve oyuna isyan eden görüntüsü ile enerjisi yüksek bir takım görüntüsü ortaya koydular. Bence yaşadığımız hayat gibi futbolun da birbirini tamamlayan başarı ve hedefe gitmek için çok ayrıntısı ve gizemi var. 'Sonsuz kere ... matruşka.' Emre Belözoğlu, teknik direktör olarak çıktığı bu yolculukta her zaman bu ayrıntılara, detaylara ve derinlik katacak oyun gelişimi ivme farklılığı için daha fazla da kafayı yormalı, yoracağından da şüphem yok." (FOTOMAÇ)

TÜMER METİN: Emre Belözoğlu'nun kafasında oynatmak istediği hem plan, hem oyun anlayışından ışıltılar gördük. Hala eksikleri ve onarılması gereken yerler var. Fenerbahçe'nin geçmiş haftalara oranla oyunda bir tık yukarıda olduğunu ifade etmemiz lazım. İlk yarı beğendim, ikinci yarıda oyuna göre, skora göre, duruma göre de reaksiyonları yerindeydi. Giren, çıkanlar da doğruydu. Valencia'nın zaman zaman santrforsuz oyuna adapte olmakta zorlandığını gördük. Bir santrfor desteğiyle tam Emre Belözoğlu'nun aklındaki oyun olacağını düşünüyorum."

ALİ GÜLTİKEN: "Gaziantep gibi kontraya iyi çıkan bir takıma karşı bunu oynayabilmek beceri işi. Bugün Fenerbahçe başardı, önemli bir şey. Oyuncuların da çok istekli olduğunu gördüm. Bu kadar çok topla oynamayı seven, fiziki güçten sonra yaratıcılığı öne çıkmış bir takımla baskıyı sürdürebilmek önemliydi. Fenerbahçe'nin santrforu eksik gibi hissetmedim ben. Valencia iyi oynadı, gol attı, taktik anlamda işe yaradı. Fenerbahçe'ye o zaman santrforsuz oynadı da diyemeyiz. Gaziantep zor bir takım, açması da kolay değil. İyi kapanan bir takım, çok fazla pozisyon vermeyeceğiz düşüncesiyle maça çıktılar ama umduklarından çok pozisyon üretti Fenerbahçe. İrfan Can, artık bir Fenerbahçe oyuncusu olduğunu bilip, hissedip, baskıyı da atlatıp oyunda etkili olmaya çalışan görüntü ile oynadı, onu gördük. Pelkas, Mert Hakan, ekstra işleri yapmayı seven oyuncular ve yan yana gelince bir şey çıkardılar ortaya. Boksta olur, rakibin çok güçlüdür, vurur, vurur düşüremezsin ama 8. raunttan sonra artık onun da bitkinliği başlar. Fenerbahçe bugün işi biraz öyle yaptı. Oynadı, oynadı, ilk yarıda belki çok pozisyon bulamadı ama 2. yarıda oyun ve pozisyon zenginliği olarak iyi işler yaptı."

MUSTAFA DOĞAN: "Fenerbahçe'yi ilk yarı beğendim. Topa sahip olan, oyunu yönlendiren ve dar olan oynayan bir Fenerbahçe vardı. Gökhan ve Caner ön alanda oynadı. Takım olarak iyi baskı yaptılar. İlk yarıda tek eksik goldü. Tam olarak santrfor ile oynamamasının bundan etkisi vardı. Fenerbahçe için iyi olan şeyler vardı. Mert Hakan çok hareketliydi. İlk yarı Gökhan, ikinci yarı Caner ön plana çıktı. 60'dan sonra fizik olarak düşmenin nedenlerinin de araştırılması gerekiyor. Emre Belözoğlu bu maçta 4-1-4-1 sistemi ile oynadı. Emre Belözoğlu için 3 maçta 7 puan iyi başlangıç. Zamanla bazı şeyler düzelecektir. Papiss Cİsse unutulmuştu ama maça aldı. Her oyuncuya değer verdiğini gösteriyor. Luiz Gustavo'yu da kaybedemezsin. Jose Sosa'ya da ihtiyacın olacak. Herkesin gönlünü hoş tutmak zorundasın. Fenerbahçe, Denizlispor ve Gaziantep FK'yı yenerek iç sahadaki kötü gidişe son verdi. Denizlispor da rakiplerine sıkıntılar çıkaran bir takım, kolay diye bakmamak lazım. 3 maçta 7 puanı değerli görüyorum."

FEYYAZ UÇAR: "Emre ne zaman dokunacak diye bekliyorduk, Emre taşın altına elini koydu. Takımını avcuna aldı gibi hissettim. Emre Belözoğlu, kendi oyuncu karakterini de yansıtmaya başladı. Mücadele eden, ikili üçlü baskı yapan bir Fenerbahçe izledik. Fenerbahçe sadece Konyaspor maçında baskıyla başlamıştı, bunu yapan bir takımın bunu niye devam ettirmediğini tartışmıştık, gördük ki yapılabilirmiş. Bu skorun birinci sebebi Emre Belözoğlu. Hiçbir zaman pes etmeyen, her ortamda kazanmak isteyen genç bir oyuncuydu. Karakterini takımına yansıtmış durumda ve böyle de gidecek gibi gözüküyor. Bu tip insanlar doğru işlerinden vazgeçmez ve etki altında kalmaz."

TUGAY KERİMOĞLU: Fenerbahçe'nin kaliteli ayakları ilk yarıda oldukça iyi işler yaptı. Seyretmeyenler 3-1 için kazandı olarak düşünebilir. Ancak sonra yarım saatte maç farklı bir skor olabilirdi. Büyük takım tecrübesi ortaya çıktı ve Fenerbahçe girdiği pozisyonları attı. Fenerbahçe ilk yarıda Gaziantep FK'ya izin vermedi. Fenerbahçe kazandı ama oyun içinde eksikler var. Bu da kolay değişmez. 1-0'ı yakaladıktan sonra bir oyun kültürünüz olmalı. Fenerbahçe iki kez öne geçti ama oyunu kontrol edemedi. Gaziantep net fırsatlar buldu. Daha çok sıkıntı yaşayan Fenerbahçe'ydi. Emre Belözoğlu 3 maç üzerinden bazı oyuncuların unutulmadığını, şans geleceğini gösterdi. Bazen iyi oyunlar değil, sonuçlar önemlidir. Fenerbahçe bunu aldı. Fenerbahçe'de 5 orta saha oyuncusu 1 kez çalım atmış, bu enteresan. Oranların 0'da kalması garip, çok fazla risk alınmamış gibi duruyor. Baskı altında oldukları için korku olabilir. Emre Belözoğlu'nun ne demek istediklerini anlayabiliyorum ve söylediklerine karşılık tatmin olabiliyorum. Oyunlarını anlattı, eleştirdi, planlarını anlattı. Yurt dışındaki tecrübelerini uygulamaya yavaş yavaş koyacaktır.

 

13.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz