Selahattin Demirtaş'tan mahkemeye: Heyetinizi reddediyorum

Selahattin Demirtaş'tan mahkemeye: Heyetinizi reddediyorum

HDP'nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Newroz konuşmaları nedeniyle yargılandığı duruşmada reddi hakim talebinde bulundu.

HDP'nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in Newroz konuşmaları nedeniyle yargılandıkları dava görüldü. Demirtaş, “Adil yargılama yapmayacaksınız. Beraat verseniz bile adil yargılama yapamazsınız. Heyetiniz tarafsızlığını yitirmiş durumdadır. Heyetinizi reddediyorum” diyerek, reddi hakim talebinde bulundu.

İstanbul'da 2013'te yapılan Newroz kutlamasında yaptıkları konuşma nedeni ile tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile tutuksuz HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşması Silivri’de bulunan Alibey Duruşma Salonu’nda görüldü. 

Demirtaş heyeti reddederek, “Bu konuşma benim elimde yok. Siz görünen o ki sadece iddianame adı altında iki kişinin şikayeti üzerine bir kanaate varmışsınız. Siyasi baskı aracı altında yargıyı kullanmak istiyorsunuz. Ben böyle bir mahkemenin beni yargılamasını istemiyorum. Ben hırsızlar, katiller gibi kaçacak değilim. Ben de sizin hakkınızda kanaat oluşturdum. Adil yargılama yapmayacaksınız. Beraat verseniz bile adil yargılama yapamazsınız. Heyetiniz tarafsızlığını yitirmiş durumdadır. Heyetinizi reddediyorum” diye konuştu. Sırrı Süreyya Önder'in yanı sıra avukatlar da yine "reddi hakim" talebinde bulundu.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, reddi hakim talebinin reddine karar vererek savunma için ek süre talebini kabul ederek duruşmayı 16 Nisan’a erteledi. Mahkeme, 16 Nisan’da savunma yapılmaması durumunda tekrar ek süre talebinin verilmeyeceğini kaydetti.

Demirtaş salondan çıkarılırken, salondakiler "Adalet" sloganı attı.

16.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz