Salgının Antep ekonomisi etkisi henüz sınırlı, esas etki bu ay yaşanacak.

Salgının Antep ekonomisi etkisi henüz sınırlı, esas etki bu ay yaşanacak.

Osman Arolat yazdı

Osman Arolat, Dünya Gazetesi'nde " Gaziantep’te COVID-19 günleri…" başlıklı bir yazıyı kaleme aldı. Arolat'ın yazısı şöyle:

Türkiye’nin 12 sanayi odasından biri olan Gaziantep Sanayi Odası, 1989’da kuruldu. 2019’daki 8.9 milyar dolarlık ihracatıyla, Anadolu’da bir il olarak en büyük ihracat miktarını gerçekleştiriyor.

Bu kent COVID-19 Günleri’nde ne yapıyor? Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, en önemli olumsuzluğun Suriye ve Irak sınırlarının kapatılması olduğunu söylüyor. Bu kuşkusuz kentin iş hacmini daraltıyor. Konukoğlu’nun COVID-19 salgınının Gaziantep’e etkisi ile ilgili olarak verdiği bilgileri 5 başlık altında sıralamak istiyorum:

Gaziantep 6 OSB’sinde 150 bin kişi istihdam ediyor. OSB’lerde KOBİ nitelikli 5 binden fazla işletme üretim yapıyor. Önceki durgunluklarda Gaziantep ülkenin üstünde performans gösterebilmişti. Ama bu krizde görünen o ki, bizde de ciddi sonuçlar söz konusu olacak. Yine de Mart 2020’de Gaziantep olarak 609 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Gıda, sağlık, tıbbi malzeme üreticilerimiz tam kapasiteyle çalışıyor. Diğer sektörler ya üretimini durdurdu veya kapasitesini düşürdü. Nisan ayında daha büyük düşüş bekliyoruz.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nde yer alan desteklerin, iş insanlarımızın sıkıntılarını hafifleteceğine inanıyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, İşe Devam Kredi Desteği, SGK prim ödeme ertelemesi ve KGF kaynaklarının devreye girmesini ivedilikle bekliyoruz. Önlemler Gaziantep’te olumsuzlukları azaltılabilecektir. Çalışanların sağlığını üst düzeyde ele alarak üretimi sürdürme gayretindeyiz. Devletimizin koyduğu tedbirlerle ve zararı da göze alarak işçilerimizi işten çıkartmıyoruz. Esnek çalışma yöntemi ve vardiya düzenlemeleriyle üretim yavaşlatılmasının en aza indirilmesine çalışıyoruz.

2 sonuç çıkarmak istiyorum:

1-Salgının Antep ekonomisi etkisi henüz sınırlı, esas etki bu ay yaşanacak.

2-İstikrar Kalkanı Paketi’nde yer alan önlemler kabul görüyor, önlemlerin bir an önce uygulamaya alınması bekleniyor.

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil S. Konukoğlu’na samimi değerlendirmeleri için DÜNYA adına teşekkür ediyorum. COVID-19 salgınının etkilerini, Türkiye’nin farklı sanayi ve ticaret odaları ile birlikte analiz etmeye devam edeceğiz.

7.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz