Roboskililer : Katliamı Unutmayarak Sandık Başına Gidin

Roboskililer : Katliamı Unutmayarak Sandık Başına Gidin

Roboskililer : Katliamı Unutmayarak Sandık Başına Gidin

Savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden Roboskili aileler, 24 Haziran'da sandık başına gidecek seçmenlere “Roboski'yi unutmayarak sandığa gidin. Sandık başında bu katliam gözlerinizin önüne gelsin” sözleriyle seslendi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişi hayatını kaybetti. Katliamın failleri ise, verilen sözlere ve aradan geçen onca yıla rağmen yargı önüne çıkarılıp hesap sorulmadı. Bunun yerine katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, tepkilerini gösterdiklerini için baskı ve şiddete maruz kalıp, haklarında davalar açıldı, hapis cezaları verildi.

Karşılaştıkları adaletsizliğin son bulmasını bekleyen Roboskili aileler, 24 Haziran baskın seçimlerinin katliamın faillerinin ortaya çıkarılması noktasında önemli bir adım olacağı görüşünde.

‘OĞLUMUN KATLEDİLDİĞİ YERE GİTTİĞİMİZ İÇİN BASKILARA MARUZ KALDIK’

Henüz 19 yaşlında iken katliamda yaşamını yitiren 19 yaşındaki Şervan’ın annesi Leyla Encu, yıllar geçmesine rağmen faillerin halen bulunmamasına öfkeli.
Katliamın ardından birçok ailenin çeşitli cezalara maruz kaldığını dile getiren Encu, “Oğlumun katledildiği yere gittiğimiz için baskılara maruz kaldık. Uludere’de mahkemeye çıkarıldım. Savcı oradaki koltuğa oturmamı istedi. Sandalyeye oturmadım. Eğer adaletin sandalyesi olsaydı ben değil, oğlumu öldürenler o sandalyede ifade verirdi” diye konuştu. Encu, bu maruz kaldıklarına rağmen davalarından ve mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

‘SANDIK BAŞINDA ROBOSKİ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE GELSİN’

Her gün failler ortaya çıkarılsın diye mücadele ettikleri katliamın üstünün örtülmesi için hükümetin birçok politikayı devreye soktuğunu vurgulayan Encu, bir süre önce katliamda kardeşi ve akrabalarını kaybeden HDP’li vekil Ferhat Encu’nun tutuklanmasına değindi. "Ne yaparlarsa yapsınlar, Roboski Katliamı’nı unutmayacağız. Davacıyız” diyen Encu, 24 Haziran seçimlerine işarete ederek, şu çağrıda bulundu: “7 yıldır hala gidip geliyoruz. Ancak failler ortaya çıkarılamadı. Şimdi kalkıp oy istiyorlar. Tüm onurlu Kürtlere seslenmek istiyorum; Roboski Katliamı’nı unutmayın. Sandık başına gittiğinizde bu katliam gözlerinizin önüne gelsin. Roboski, Kürtlerin hafızasıdır. Hafızanızı kaybetmeyin, aklınıza getirin."

‘EĞER FAİLLER YARGILANIRSA ADALETİN OLDUĞUNA İNANIRIZ’

Katliamda oğlu Mehmet Ali’yi (28) kaybeden Zeki Tosun ise, her hafta 34 kişinin mezarı başına gelerek, adalet talep ettiklerini dile getirdi. Katliamın hemen ardından başta bakanlar olmak üzere hükümet yetkilileri tarafından faillerin ortaya çıkarılması yönünde verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını hatırlatan Tosun, faillerin ortaya çıkarılması yönündeki mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. AKP iktidarının kendilerine fail olarak FETÖ’yi işaret ettiğini, ancak bu katliamın birlikte planlandığını söyleyen Tosun, “Eğer failler ortaya çıkarılır ve yargılanırsa biz de adaletin olduğuna inanırız” dedi.

‘ROBOSKİ’Yİ UNUTMADAN SANDIĞA GİDİN’

24 Haziran seçimlerinin katliamın faillerin ortaya çıkarılması ve yargılanması noktasında bir dönüm noktası olabileceğini vurgulayan Tosun, şu çağrıda bulundu: “Halk, Roboski'yi unutmayarak sandığa gitmelidir. Birkaç kuruş para için sakın şaşırmayın ve gözlerinizi açın. Botan halkı da iradesine sahip çıkıp, HDP'ye ses vermeli. Artık kan dökülmesin, anneler ağlamasın, çocuklar ölmesin ve barış olsun.”

17.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz