Oto çekici fiyatları...

Oto çekici fiyatları...

Oto çekici fiyatları...

Herkes nafakasını sağlama adına bir çalışma içerisinde. Hatta meşhur bir galattır, dilenciler evden çıkarken, ben işe çıkıyorum, diye çıkarmış da uğurlayan hayırlı işler dermiş. Hizmet sektörü de iktisattan ekonomiye geçtiğimizden bu yana tavan yapan sektörlerden bir tanesi. Üretime dayalı ekonomiden, tüketime dayalı ekonomiye geçişi, hizmet sektörüne kayan iş sahiplerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Bir zamanların internet kafeleri gibi bugün halı/oto yıkamacılar patlamış durumda. Bu da geçici bir durum. Çünkü zaman gelecek o da kafeler gibi olacak ya neyse. En karlı işler diye başlandıysa yazıya, oto çekici hizmetini zikretmeden olmaz.

 Gerçekten de oto çekicilik en karlı işlerden bir tanesi. Karlı deyince zihinlerde az çalışayım çok kazanayım fikriyatı oluşmasın, kesinlikle bu değil. Emeğin temizliğine ve karşılığına inanan bir topluluk için böyle bir kazanç bize gelmez. Mesela Sakarya çekici firmalarından bir tanesinden örnek vereyim. Meşhur bir basın mensubu Sakarya'dan geceleyin geçerken, aracı arızalanıyor ve otobanda yol bilmez iz bilmez çaresizce beklerken, tepe lambası döne döne gelen bir oto çekici ile problemi anında çözülüyor. Hatta teşekkür maksatlı malum oto çekici ile ilgili gazetesinde ismini zikrederek bir haber bile yapmıştı. Yani demem o ki, bu iş geceli ve gündüzlü çalışmak ve emek isteyen bir iş.

 Kanunlarımıza göre 3,5 tondan aşağı araçları kullanabilmek için B sınıfı ehliyet yeterli oluyor. Daha profesyonel araçlar içinse ehliyetinizi büyütmeniz gerek. Oto çekici işi yapacaksınız en az 80.000 TL 'yi gözden çıkarmanız ve sermaye yapmanız lazım. Çünkü bu tarz araçların iyisi 80.000 TL'den başlıyor. Eğer ben kullanacağım diyorsanız da 5.000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekir. Çünkü bu ehliyeti alabilmenin en son bedeli de yaklaşık 5.000 TL idi. Kısacası üç aşağıya beş yukarıya 90-95.000 TL ile bu işe Bismillah diyebilirsiniz. Sonra yukarıda bahsettiğim Sakarya oto çekici firması gibi, gece gündüz rızkınızı ararsınız.

 

Pekala “Bu rakamlardan sonra bu iş nasıl en karlı iş oluyor?” dersen. Ben derim ki; şimdi şöyle düşün, 30 TL'lik yakıt koyduk. Bu yakıtla yaklaşık 1 saat sağlam bir yol gideriz. Yaptığımız işe karşılık 200 TL aldık. 1 işte karımız 170 TL oldu. Eğer telefonunuz devamlı açıksa ve insanlar size rahat ulaşabiliyorsa, günde 7-8 iş ile günlük karımızı 1500 TL'nin üstüne rahatlıkla çıkarabiliriz. Peki bu kazançlar ile başlangıçta yaptığımız masraf ne kadar zamanda kendini amorti ediyor? En fazla 5. ayın sonunda tertemiz kazanç bırakır hale gelir. Oto çekici deyip geçmeyin, güzel iş doğrusu. Ama unutmayın, bu da gelir, bu da geçer.

13.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz